Slovenský sektor obnoviteľných zdrojov energie (OZE) čelí vážnym výzvam v dôsledku plánovaného výrazného zvýšenia poplatku za prístup do elektrickej siete, známeho ako G-komponent. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) navrhuje zvýšiť tento poplatok o 233 %, čo by mohlo mať zásadné negatívne dopady na výrobcov zelenej energie a celú ekonomiku.
Čo je G-komponent a prečo je problém jeho zvýšenie?
G-komponent je poplatok, ktorý platia výrobcovia elektriny za pripojenie svojich zariadení k distribučnej sieti. Navrhované zvýšenie o viac než dvojnásobok znamená pre mnohé elektrárne výrazné finančné zaťaženie. Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) upozorňuje, že takýto nárast môže spôsobiť, že niektoré elektrárne budú nútené pracovať so stratou alebo dokonca ukončiť svoju činnosť.
Negatívny vplyv na rozvoj zelenej energie
Toto zvýšenie prichádza v čase, keď je podpora obnoviteľných zdrojov energie kľúčová pre splnenie cieľov Európskej únie v oblasti znižovania emisií a dosiahnutia uhlíkovej neutrality do roku 2050. Dramatické zvýšenie poplatkov môže spomaliť alebo zastaviť ďalší rozvoj OZE na Slovensku, čo je v rozpore s európskymi environmentálnymi záväzkami.
Zástupcovia odvetvia OZE kritizujú ÚRSO za nedostatočné odôvodnenie takého výrazného zvýšenia poplatku. Pri aktuálnej inflácii okolo 10 % sa nárast o 233 % javí ako neprimeraný a neodôvodnený. Existujú obavy, že tento krok nebol podložený dôkladnou ekonomickou analýzou a nezohľadňuje jeho možné negatívne dopady na sektor energie z obnoviteľných zdrojov.
Ak sa zvýšenie G-komponentu uskutoční, môže to viesť k zdraženiu elektriny z obnoviteľných zdrojov, čím sa stane menej konkurencieschopnou v porovnaní s tradičnými zdrojmi energie. To by mohlo odradiť investorov od investícií do zelenej energie a spôsobiť stratu pracovných miest v odvetviach súvisiacich s výrobou a technológiami pre OZE, vrátane výroby batérií pre automobilový priemysel.
Ďalšie plánované zmeny v energetike
Zvýšenie G-komponentu je súčasťou širšieho balíka zmien, ktoré ÚRSO nedávno predložil do pripomienkového konania. Tieto zmeny sa týkajú nielen elektroenergetiky, ale aj teplárenstva a plynárenstva.
Navrhované opatrenia pravdepodobne vyvolajú diskusie a nesúhlas zo strany dotknutých subjektov, ktoré sa obávajú o budúcnosť slovenskej energetiky a jej vplyv na hospodárstvo. Zástupcovia OZE žiadajú o prehodnotenie návrhu a o otvorený dialóg s cieľom nájsť riešenie, ktoré nebude brzdiť rozvoj obnoviteľných zdrojov energie.