Online komunikácia medzi známymi, ale aj verejnosťou, je čoraz menej formálna. Z veľkej časti za to môže úpadok interpunkčných znamienok, resp. bodiek a čiarok. Dôvodom je čas. Písanie správ alebo príspevkov bez týchto znamienok je podstatne rýchlejšie, čo sa v dnešnej, uponáhľanej dobe, náramne hodí. No to nie je jediné vysvetlenie. Ďalším, ako píše server Živě.cz, je iPhone.
Správy bez interpunkcie nie sú žiadnym novým fenoménom, vyskytuje sa už dlhé roky. Zdá sa ale, že najmä v poslednej dobe je tento trend čoraz rozšírenejší a tým pádom aj viditeľnejší. Akú úlohu v tom zohráva iPhone? Celkom podstatnú.
Aby sme boli konkrétnejší, nie je to vina zariadenia ako takého či prevažnej vekovej skupiny, ktorá si ho kupuje. Je to vina prevedenia klávesnice. Apple, asi ako pri všetkom, cieli na čistý a prehľadný dizajn, v ktorom sa dá ľahko vyznať. No žiaľ, tieto kvality prichádzajú na úkor gramatickej korektnosti. V základnom rozhraní totiž chýba čiarka a bodka.
Stojí to príliš veľa času
Samozrejme, tieto znamienka stále možno do textu pridať, no problém je v tom, že sú dostupné v samostatnom rozhraní venovanému symbolom. To znamená, že na napísanie bodky musíte prepnúť na druhé rozhranie klávesnice, vybrať žiadané znamienko a následne prepnúť naspäť na rozhranie s písmenami. Vie to byť zbytočne zdĺhavé, takže sa nedá veľmi čudovať, že mnohí radšej diakritiku vynechajú. Je to proste rýchlejšie a pohodlnejšie.
Stojí za zmienku, že konkrétne bodku môžete napísať dvojitým stisnutím medzerníku. To ale nie vždy býva úspešné, čo taktiež vedie k zbytočnému zdržaniu.
Niekto by si možno myslel, že jednotlivé vety od seba oddelí funkcia automatického zadávania veľkých písmen na ich začiatku. No keď nenapíšete bodku, systém nemá ako vedieť, kde presne sa končí jedna veta a začína druhá.
V skutočnosti si ale ľudia vynechaním interpunkčných znamienok nijak nepomáhajú. Pre nich je písanie textu jednoduchšie, no adresátovi vzhľadom na neprehľadnosť môže chvíľu trvať, kým ho rozlúšti. Časová úspora tým pádom nevznikne, len sa presunie z autora textu na jeho príjemcu.
Neplatí to pre všetkých
Ako bolo spomenuté, absencia interpunkcie nie je niečo, čo by sa týkalo úplne všetkých. Napríklad klávesnice, ktoré používajú smartfóny s Androidom, majú bodku aj čiarku v základnom rozhraní, a teda ich použitie stojí minimum času.
Interpunkčné znamienka teda zatiaľ nevymreli a zrejme ani tak skoro nevymrú, teda aspoň nie vo všetkých sférach. Pri profesionálnejšej komunikácii sa stále používa, nakoľko ide o dôkaz akejsi formality či slušnosti. Taktiež si možno všimnúť, že interpunkčné znamienka zvyknú používať aj tí, ktorí píšu texty na počítači.