Federálna komisia pre komunikácie (FCC) v USA udelila spoločnosti SpaceX nové povolenie, ktoré umožní využívať satelity Starlink na poskytovanie mobilných služieb priamo bežným smartfónom na Zemi. Táto významná zmena prináša dve kľúčové novinky v oblasti satelitnej komunikácie.
Mobilná sieť z vesmíru
SpaceX plánuje v spolupráci s americkým operátorom T-Mobile spustiť mobilnú sieť, ktorá bude dostupná prostredníctvom satelitov Starlink. Cieľom je doplniť existujúcu pozemnú sieť T-Mobile najmä v oblastiach so slabým pokrytím. Služba začne podporou textových správ, neskôr pribudnú hlasové hovory, dátové služby a IoT aplikácie.
Nové satelity druhej generácie sú vybavené pokročilými anténami typu phased array, ktoré umožnia poskytovať mobilnú sieť technológie 4G LTE priamo z vesmíru. V USA bude na tento účel použitý frekvenčný pás 1900 MHz s 5 MHz blokom, ktorý patrí spoločnosti T-Mobile.
Satelity budú aj na nižšej orbite
Druhou významnou zmenou je povolenie FCC pre SpaceX umiestniť svoje satelity na nižšie orbitálne dráhy. Spoločnosť plánuje vybudovať konšteláciu takmer 30 000 satelitov druhej generácie, pričom veľká časť z nich bude operovať na veľmi nízkych orbitách vo výške 340 až 360 km nad Zemou. Doteraz mala SpaceX povolenie len pre 7 500 satelitov na orbitách 525 až 535 km.
Zníženie orbitálnej výšky umožní rýchlejšie a kvalitnejšie internetové pripojenie pre používateľov služby Starlink. Nižšia výška satelitov znamená nižšiu latenciu signálu a lepšiu konektivitu.
V októbri SpaceX požiadala o povolenie znížiť orbity svojich satelitov z 525 až 535 km o približne 50 km, aby mohla zvýšiť rýchlosť internetového pripojenia. Po aktuálnom povolení využívať ešte nižšie orbity nie je jasné, či spoločnosť bude naďalej trvať na tomto znížení, alebo sa zameria na novú stratégiu.
Kedy presne SpaceX a T-Mobile spustia bežnú prevádzku novej mobilnej siete, zatiaľ nie je oficiálne oznámené. Spoločnosť už mala dočasné povolenie poskytovať tieto služby v oblastiach USA postihnutých hurikánmi, čo naznačuje pokročilú fázu testovania.