Slovensko rozhodne nepatrí medzi krajiny s najnižšími nákladmi na život. Práveže máme veľa vecí drahších, než je priemer celej eurozóny. A platí to aj o pôžičkách, respektíve spotrebných úveroch. Tie máme dokonca v rámci eurozóny takmer najdrahšie. Podľa analytikov to však má celkom jasné vysvetlenie. Na ich poznatky upozornil Spravodajský portál RTVS.
Konkrétne v auguste na Slovensku dosiahla priemerná úroková miera na nové úvery výšku 9,8 percenta, zatiaľ priemerom v eurozóne bola 7,8-percentná sadzba. Najnižšie úroky sa aktuálne ponúkajú napríklad vo Francúzsku, Belgicku, Luxembursku, Chorvátsku, prípadne na Cypre alebo Malte. Naopak, najvyššie úroky platia obyvatelia pobaltských krajín.
Ako bolo spomenuté, spotrebných úverov napriek vysokým úrokom na Slovensku pribúda, medziročne mali vykázať rast až o 8,1 percenta. Je pritom zrejmé, že žiadatelia prikladajú veľkú dôležitosť práve úrokovým sadzbám. Výrazný podiel totiž majú úvery s fixáciou na obdobie piatich až desiatich rokov, ktoré sa zvyčajne ponúkajú s nižšími úrokovými sadzbami.
Náklady a rizikovosť
Prečo sú úroky na Slovensku tak vysoké, respektíve nadpriemerné, vysvetľuje Marcel Laznia, analytik Slovenskej bankovej asociácie (SBA). Tvrdí, že významný vplyv na to majú náklady bánk a rizikovosť klientov, ako aj produkty, ktoré nám banky ponúkajú, či dĺžky fixácie.
Analytik tvrdí, že na Slovensku je viac ako 80 percent úverov poskytnutých na dlhšie obdobie ako päť rokov. Všeobecne pritom platí, že čím dlhšie úver trvá, tým sa spája s vyššími nákladmi a väčším počtom rizík. Pre porovnanie, takto dlhé úvery majú v Európe priemer okolo 50 percent.
Dôvodom vysokých úrokov je však aj rastúci záujem ľudí o pôžičky. Počet nových spotrebných úverov stúpa, čo má dokazovať aj to, že v rámci slovenských domácností dochádza k zlepšovaniu finančnej situácie. Záujem o úvery totiž zvykne rásť vtedy, keď ľudia cítia istotu, teda nevnímajú pocit ohrozenia ich príjmu do budúcnosti. Hovorí tak Pavel Škriniar, analytik Swiss Life Select.
Brať úvery na zážitky je nerozumné
Škriniar taktiež odporúča, aby ľudia by mali žiadať nové úvery hlavne na veci, ktoré je možné speňažiť, ako sú napríklad autá. Požičiavanie si na zážitky neodporúča, označuje to priam za nerozumné.
Pozor by sme si potom mali dať aj na veci s kratšou životnosťou. A dáva to logiku. Keď si vezmeme 5-ročný úver na vec, ktorá má záručnú lehotu v trvaní dvoch rokov, ťažko sa nám bude znovu predávať a taktiež ju nebude možné reklamovať. s cieľom získať späť určité finančné prostriedky, ktoré by mohli byť použité na splatenie úveru.
Pokiaľ ide o poctivosť Slovákov, čo sa týka splácania úverov, tá je podľa Národnej banky Slovenska (NBS) veľmi slušná. Zo všetkých nedokáže posielať splátky načas iba 7 percent ľudí.