Martina Šimkovičová, ministerka kultúry Slovenskej republiky, si vydupala nahratie novej verzie slovenskej štátnej hymny. Ide o veľký projekt, ktorý vyvolal rôzne ohlasy. Obecne je vnímaný ako kontroverzný, no to ministerke kultúry neprekáža.
Či sa nám to páči, alebo nie, nová hymna bude. A ako informuje Denník N, dokonca sa dočkáme aj vydania krátkeho dokumentárneho filmu, ktorý divákom priblíži proces jej tvorby. Vysielať ho bude STVR na kanále Dvojka, a to pravdepodobne na Nový rok.
Prípravu dokumentu potvrdila priamo STVR. Konkrétne uviedla, že pripravuje krátkometrážny dokument, ktorý bude zachytávať nahrávania štátnej hymny v Slovenskej filharmónii. Dodala, že dokument je pripravovaný v kombinácii interných a externých kapacít.
Televízia oslovila rôzne zložky z tvorivého externého prostredia, pod čím možno rozumieť napríklad kameramanov či strihačov, s ktorými spolupracuje nielen na predmetnom dokumente, ale aj na iných reláciách pre STVR..
Nová slovenská hymna: Čo vieme o jej tvorbe?
Na vzniku novej slovenskej štátnej hymny sa podieľal Oskar Rósza, jeden z najuznávanejších slovenských dirigentov a skladateľov. Jej nahrávanie prebiehalo v priestoroch Slovenskej filharmónie a osobne naň dohliadala ministerka kultúry spolu s vedením služobného úradu.
Do projektu sa potom zapojili renomované hudobné telesá, vrátane orchestra, filharmonického zboru a dvoch detských speváckych zborov.
Treba však upozorniť, že cieľom nebolo zmeniť text hymny. Nová skladba sa vyznačovať modernizovanou hudobnou interpretáciou, ktorá by mala osviežiť spôsob prezentácie hymny pri oficiálnych príležitostiach.
Slováci krútia hlavami
Ťažko povedať, s akou spätnou väzbou sa dokument stretne. Môže ešte väčšmi pobúriť tých, ktorí od začiatku prerábku hymny odsudzujú. Môže však aj zmeniť ich postoj. Je ale celkom pravdepodobné, že u širokej verejnosti dokument nezarezonuje tak, ako by si Šimkovičová priala.
Jedným z dôvodov je cena projektu. Ako sme vás informovali v tomto článku, ministerka kultúry prezradila, že nová hymna vyjde štátnu pokladnicu na astronomických 46 500 eur, pričom 20-tisíc eur z tejto čiastky cinkne na účet Rózsu ako autorská odmena. Pokiaľ ide o zvyšných 26 500 eur, tie vraj pokryjú náklady na vyhotovenie skladby.
Je nutné podotknúť, že táto suma zrejme nie je finálna. V konečnom dôsledku tak môže byť ešte o čosi vyššia. Zo zmluvy totiž vyplýva, že nezahŕňa odmeny ďalších hudobníkov a spevákov, ktorí sa na projekte taktiež podieľajú.
Jedni rozhadzujú, druhí šetria
Túto cenu rozhodne nemožno považovať za nízku. Mnohých hnevá najmä z toho dôvodu, že štát plánuje v budúcom roku skonsolidovať verejné financie, čo bude zahŕňať aj zavedenie 23-percentnej základnej sadzby dane z pridanej hodnoty (DPH). Jej výsledkom bude zdraženie väčšiny tovarov a služieb.
Aký je v tom súvis? Zatiaľ čo slovenské domácnosti čaká uťahovanie opaskov, štát sa nezdráha minúť desaťtisíce eur na niečo, čo bežnému jednotlivcovi alebo domácnosti neprinesie výrazný prospech (teda okrem pocitu národnej hrdosti).