Finančná situácia mnohých slovenských domácností má ďaleko od dokonalej. Platy v podstate nerastú, no napriek tomu takmer všetko okolo akosi zdražuje. Žiaľ, inak tomu nebolo ani v priebehu októbra. Inflácia v tomto mesiaci sa totiž vyšplhala na úroveň 3,1 percenta. Došlo teda k cenovému rastu mnohých tovarov a služieb.
Ako uvádza Spravodajský portál RTVS, na základe informácií TASR, októbrový nárast cien v medziročnom porovnaní dosiahol tretiu najvyššiu hodnotu v tomto roku. Horší vývoj bol vykázaný len v januári a februári. Oproti septembru boli ceny vyššie o 0,7 percenta, čo predstavuje najvyššie medzimesačné tempo rastu, zhodné s januárom.
Inflácia vo výške 3,1 percenta sa nemusí zdať ako nič hrozné, no v skutočnosti bol októbrový rast cien celkom výrazný. Stúpli totiž v jedenástich z celkom dvanástich skúmaných odborov. Pochopiteľne, nie vo všetkých odboroch sa zdražovalo rovnakou mierou.
Drahšie potraviny aj dopravné služby
Žiaľ, veľkú zásluhu na súčasnom vývoji inflácie majú potraviny. Hoci nám bolo sľubované, že ich ceny budú klesať, v skutočnosti rastú. Potraviny a nealkoholické nápoje v sledovanom období zdraželi o 5 percent, pričom najviac sme si priplácali za oleje a tuky. Pri tých bol zaznamenaný nárast cien až o 30,5 percenta, najviac v tomto roku. Ušetriť sme však nemali ako ani na zelenine (rast o 13,3 percenta) či ovocí (rast o 11,9 percenta).
Naopak, výrazne nižších cien, teda aspoň v medziročnom porovnaní, sme si mohli všimnúť na čerpacích staniciach. Ceny benzínov a nafty sú stále relatívne priaznivé.
No žiaľ, to je výnimka. Medziročne nižšie ceny pohonných hmôt výrazne zatienil cenový nárast iných položiek v oblasti dopravy. Drahšie boli napríklad služby, a to o 16,5 percenta.
V porovnaní so septembrom bol zaznamenaný rast cien v desiatich z dvanástich odborov. Aj v tomto prípade sa cenový rast najviac prejavil na potravinách a nealkoholických nápojoch. Zelenina zdražela o 8,2 percenta, oleje a tuky o 6,4 percenta, ovocie o necelých 5 percent.
Zlepšenie je v nedohľadne
Ťažko povedať, kedy sa konečne dočkáme sľubovaného zlacnenia potravín. Od budúceho roka totiž začnú platiť konsolidačné opatrenia, ktoré zahŕňajú vyššiu základnú sadzbu dane z pridanej hodnoty (DPH). Konkrétne stúpne zo súčasných 20 percent na 23 percent, v dôsledku čoho dôjde k zdraženiu množstva tovarov a služieb, vrátane potravín.
Štát sa síce oháňa okresanou zníženou sadzbou DPH (z 10 percent na 5 percent), ktorá sa bude vzťahovať na základné potraviny, no do tejto kategórie nateraz spadá relatívne málo položiek.
A ako sme vás informovali v tomto článku, konsolidácia zrejme nebude záležitosťou len na jeden rok. Balík schválený na rok 2025 má znížiť deficit verejných financií na 4,7 percenta, čo podľa Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) nebude stačiť.
Ďalším dôležitým faktom je, že v plánovanom rozpočte chýbajú opatrenia, ktoré by pomohli k dosiahnutiu vládnych cieľov stanovených na roky 2026 a 2027. Podľa RRZ bude v tomto smere potrebné konsolidačné opatrenia aplikovať opakovane, a to vo hodnote 1,1 percenta HDP v roku 2026 a 1,9 percenta HDP v roku 2027.
Hoci návrh rozpočtu zahŕňajúci schválené opatrenia prispieva k dlhodobej udržateľnosti, tento ukazovať sa stále nachádza na hranici najvyššieho rizika. To ešte väčšmi zdôrazňuje potrebu prípravy ďalších krokov smerom k stabilizácii verejných financií. Pokiaľ nedôjde k ďalšej konsolidácii, hrozí, že sa v strednodobom horizonte nepodarí udržať nárast dlhu na uzde.
Kde nakúpiť najlacnejšie? Poradí vám štát
V tejto súvislosti ešte možno poukázať na chystaný štátny web, ktorý bude slúžiť de facto ako „porovnávač“ cien potravín.
Informačný systém Ministerstva financií (MF) Slovenskej republiky (SR) by sa mal doplniť o webovú lokalitu, ktorá bude slúžiť na porovnanie cien potravín predávaných v rámci maloobchodu. Vyplýva to z návrhu novely zákona o cenách, ktorú rezort pripravil. Dnes bola táto legislatíva posunutá do druhého čítania, čím je opäť o krok bližšie k finálnemu schváleniu.
MF SR vysvetľuje, že zriadenie webového sídla na porovnanie cien potravín predávaných v maloobchode vystupuje ako súčasť opatrení prijatých vládou. Konkrétne boli prijaté ako jemnejšie opatrenia, ktoré zákon o cenách umožňuje v rámci protiinflačného pôsobenia štátu, oproti regulácii cien.
Aj tejto téme sme sa podrobnejšie venovali v samostatnom článku. Nájdete ho na tomto odkaze.