Vianoce klopú na dvere čoraz silnejšie, no vy ešte stále neviete, čo podarovať svojim blízkym? Pokiaľ máte rodinného príslušníka či známeho, kto sa zaujíma o fotografiu, máme pre vás skvelý tip. Nie, nemusíte míňať tisíce eur na zrkadlovky a objektívy. Stačí, keď zainvestujete do kvalitného smartfónu.
Jedným takýmto smartfónom je nepopierateľne aj Samsung Galaxy S24, resp. jedna z jeho verzií. Prečo? Juhokórejský výrobca už dlhé roky vkladá obrovské úsilie do vývoja fotoschopností svojich smartfónov. No a práve séria Galaxy S24 je zatiaľ to najlepšie, čo ponúka.
V tomto článku
V tomto článku nájdete tieto zariadenia:
Taktiež nemožno opomenúť, že z hľadiska fotografie sa Samsung snaží poskytovať všetkým zákazníkom čo najviac možností. Samozrejme, kvalitnejšie objektívy a širšiu ponuku funkcií pre fotenie nájdete na vlajkových lodiach, ako sú modely zo série Galaxy S24. Veľmi spokojní v tomto smere však môžu byť napríklad aj majitelia Galaxy A55, čo je model strednej triedy, ktorí Slováci priam zbožňujú.
Kvalita fotografie je čoraz dôležitejšia
Kvalita fotografie sa v priebehu posledných rokov stala jedným z hlavných faktorov, ktoré posudzujeme pri výbere nového smartfónu. Fotenie je totiž niečo, čo na telefóne robí azda úplne každý. A veľmi dobre si to uvedomuje aj Samsung. Jeho smartfóny, najmä tie vlajkové, dokážu vytvárať veľmi atraktívne zábery, o čom sme sa už niekoľkokrát presvedčili aj u nás v redakcii.
Treba však mať na pamäti, že kapacity zariadenia sú len jednou stranou mince. Pokiaľ chcete, aby boli vaše fotografie čo najkvalitnejšie, musíte vedieť, ako s nimi správne narábať. A presne na to sa pozrieme v tomto článku. Spomenieme a rozoberieme rôzne odporúčania, vďaka ktorým budú vaše snímky obdivovať úplne všetci, či už ich zverejníte na sociálnych sieťach, alebo ich len letmo ukážete niekomu, kto práve sedí veľa vás.
Galaxy S24: Objektívy pre každú príležitosť
Aby sme zachovali maximálnu jednoduchosť a prehľadnosť, odporúčania postavíme na modeloch Galaxy S24 a Galaxy S24 Ultra. Hoci obidva kúsky sú na trhu už takmer rok, aj dnes z hľadiska fotografie udávajú veľmi vysoký štandard. Mnohé z odporúčaní však možno uplatniť aj pri iných modeloch, resp. modeloch nižších tried.
Galaxy S24, čiže základný model série, ponúka nasledovnú zostavu fotoaparátov:
- Hlavný snímač s rozlíšením 50 Mpx, clonou f/1.8, ohniskovou vzdialenosťou 24 mm, veľkosťou senzora 1/1,56 palca, podporou pre automatické zaostrovanie (PDAF) a optickou stabilizáciou obrazu (OIS)
- Teleobjektív s rozlíšením 10 Mpx, clonou f/2,4, ohniskovou vzdialenosťou 67 mm, veľkosťou senzora 1/3,94 palca, PDAF, OIS a 3-násobným optickým priblížením
- Ultraširokouhlý senzor s rozlíšením 12 Mpx, clonou f/2,2, ohniskovou vzdialenosťou 13 mm, 120-stupňovým zorným poľom a veľkosťou senzora 1/2,5 palca
- Selfie objektív s rozlíšením 12 Mpx, clonou f/2,2, ohniskovou vzdialenosťou 26 mm a PDAF
Galaxy S24 Ultra, ktorý plní úlohu prémiového modelu, je vybavený nasledovnými fotoaparátmi:
- Hlavný snímač s rozlíšením 200 Mpx, clonou f/1,7, ohniskovou vzdialenosťou 24 mm, veľkosťou senzora 1/1,3 palca, PDAF a OIS
- Teleobjektív s rozlíšením 10 Mpx, clonou f/2,4, ohniskovou vzdialenosťou 67 mm, veľkosťou senzora 1/3,52 palca, PDAF, OIS a 3-násobným optickým priblížením
- Periskop s rozlíšením 50 Mpx, clonou f/3,4, ohniskovou vzdialenosťou 111 mm, veľkosťou senzora 1/2,52 palca, PDAF, OIS a 5-násobným optickým priblížením
- Ultraširokouhlý senzor s rozlíšením 12 Mpx, clonou f/2,2, ohniskovou vzdialenosťou 13 mm, 120-stupňovým zorným poľom, veľkosťou senzora 1/2,55 palca a PDAF
- Selfie objektív s rozlíšením 12 Mpx, clonou f/2,2, ohniskovou vzdialenosťou 26 mm a PDAF
Funkcie, ktoré musíte vyskúšať
Z vyššie uvedených špecifikácií celkom jasne vyplýva, že séria Galaxy S24 dokáže zaznamenávať vysokokvalitné zábery aj bez manuálneho prispôsobenia zo strany používateľa. Je tu však niekoľko skrytých funkcií, ktoré posunú vizuál fotografií na ešte vyššiu úroveň. Ak chcete z dostupných kapacít vyťažiť maximum, musíte byť ochotní aj trochu experimentovať.
Expert RAW
Prvou funkciou, ktorú si spomenieme, je Expert RAW. Názov znie zložito, no v praxi ide o celkom ľahko pochopiteľnú technológiu.
Expert RAW možno klasifikovať ako režim fotenia, ktorý vám umožňuje zachytenie záber bez akejkoľvek komprimácie, teda v nekomprimovanom formáte. Zvyčajne telefóny zachytené snímky upravujú, a to predovšetkým v oblasti farieb. Vďaka Expert RAW môžete zachytiť okolie či konkrétne objekty v akomsi „holom“ formáte, ktorý si následne môžete upraviť podľa vlastného vkusu a citu.
Pokiaľ radi upravujete fotografie, napríklad v programe Adobe Lightroom, Expert RAW zrejme budete využívať veľmi často. Režim si môžete stiahnuť bezplatne, a to prostredníctvom Galaxy Store.
Optimalizátor scén
Optimalizátor scén je funkciou fotoaparátu, ktorá sa opiera o umelú inteligenciu (AI). Ako napovedá názov, táto funkcia dokáže identifikovať, čo presne sa na zábere nachádza, a na základe toho upraviť kľúčové aspekty, vrátane farieb, kontrastu či jasu. Nech už fotíte čokoľvek, AI sa vždy bude snažiť, aby bol výsledný záber adekvátne vyvážený vo všetkých oblastiach, čo taktiež napomáha k dosiahnutiu čo najvyššej kvality.
Funkciu si môžete aktivovať otvorením aplikácie fotoaparátu a následným klepnutím na ikonu nastavení (ozubené koliesko). Na zobrazenej karte klepnite sekciu Inteligentná optimalizácia. Tu sa vám zobrazia tri možnosti, resp. miery optimalizácie, a pod nimi možnosť Optimalizátor scén. Potom stačí už len klepnúť na posuvník a máte hotovo.
Astrofotografia
Galaxy S24 taktiež ponúka možnosť detailného zachytávania nočnej oblohy. Príslušná funkcia nesie názov Astrofotografia a umožňuje zachytenie hviezd, planét a dokonca aj súhvezdí. Je ale nutné podotknúť, že pre dosiahnutie maximálnej kvality zrejme budete potrebovať statív, keďže zachytenie takýchto záberov netrvá zlomok sekundy.
Super HDR a 8K video
Posledná funkcia, ktorú si spomenieme, zaujme hlavne tých, ktorí obľubujú natáčanie videí. Ide totiž o režim natáčania videozáznamov v nádherne ostrom rozlíšení 8K, a to pri snímkovaní 30 FPS. Rátať môžete s tými najostrejšími detailmi, a teda aj prvotriednou kvalitou obrazu.
A aby toho nebolo málo, zábery môžete ešte viac okoreniť zapnutím funkcie Super HDR, ktorá zabezpečí dynamické farebné prechody a presnú kalibráciu, dokonca aj pri natáčaní proti svetlu.
Majte ale na pamäti, že záznamy zachytené v tak vysokom rozlíšení si pýtajú veľa úložného priestoru.
Galaxy S24 ako nočný tvor
Jednou z najsilnejších stránok Galaxy S24 je vynikajúca kvalita nočných záberov. Samsung strávil dlhé roky dolaďovaním a vylepšovaním nočného režimu. A jeho tvrdú prácu rozhodne vidno. Vysokú kvalitu fotografií zachytených v šere či tme zabezpečujú hlavne tri technológie.
Prvou je Bright Night senzor, ktorý si vďaka svojej veľkosti dokáže pozbierať dostatok svetla aj vtedy, keď ľudské oko žiadne nevidí. Tento senzor dokáže súbežne zvyšovať jas a redukovať šum, výsledkom čoho sú zábery, ktoré aj napriek slabým či nulovým zdrojom svetla často pôsobia tak, ako keby boli zachytené za bieleho dňa.
Druhou technológiou je automatická stabilizácia, resp. optická stabilizácia obrazu (OIS). Tá sa snaží o to, aby senzor počas fotenia ostal v stabilnej polohe, čo sa prejavuje na elegantnej ostrosti.
Treťou technológiou je viacnásobná expozícia. Pre dosiahnutie maximálnej kvality objektív vytvorí nie jednu, ale hneď niekoľko snímok, ktoré následne skombinuje a vytvorí výsledný, perfektne jasný a ostrý záber.
Ako dosiahnuť dokonalé nočné zábery?
Hardvér a softvér dokážu spraviť väčšinu potrebnej práce za vás. Napriek tomu ale máte možnosti, ako fotoaparátu pomôcť k ešte dokonalejším nočným fotografiám.
Vyššej kvality môžete docieliť použitím statívu, ktorý pomôže OIS k udržiavaniu snímača v stabilnej polohe pre maximálnu ostrosť. Taktiež je dôležité pred každým fotením skontrolovať, či je nočný režim skutočne zapnutý. Ak nie, aktivujte ho manuálne prostredníctvom príslušnej možnosti. Skvelým tipom je taktiež fotenie v blízkosti zdrojov svetla (napr. pouličných lámp, neónových svetiel), teda ak máte tú možnosť.
Praktické rady na každodenné fotenie
Ešte predtým, ako sa dostaneme k odporúčaniam profesionálnych fotografov, si spomenieme hŕstku tipov, ktorými sa môžete riadiť bez väčšej námahy, a to pri každom pokuse o dokonalú fotografiu.
Prvým tipom je dbanie na čistotu. Môže sa vám to zdať úsmevné, no neverili by ste, koľko ľudí si zabúda pravidelne čistiť objektívy. Telefón chytáme do rúk, vkladáme do vreciek, tašiek či kabeliek, pokladáme na stôl. Časom sa jednoducho na objektívoch usadia nečistoty, ktoré môžu výrazne zhoršiť kvalitu záberov. Aspoň raz za čas si vezmite čistú handričku a vyleštite sklo nad senzormi. Rozdiel spoznáte okamžite.
K dosiahnutiu tých najlepších záberov vám môže pomôcť aj drobné experimentovanie s uhlami. Pokiaľ sa vám práve zachytená snímka nezdá ktovieako kvalitná, skúste daný objekt zachytiť z viacerých uhlov, prípadne z väčšej diaľky alebo zblízka.
Napokon nezabúdajte na to, že všetky modely Galaxy S24 sú vybavené teleobjektívom, čiže možnosťou priblíženia. Pokiaľ je objekt, ktorý chcete zachytiť, príliš ďaleko, aktivujte teleobjektív a odfoťte ho z diaľky. Pokiaľ sa udržíte v hranici optického priblíženia, nijak neobetujete ani farby, ani detaily.
Tipy od ostrieľaných veteránov
Na záver článku si uvedieme niekoľko tipov od skúsených fotografov, ktoré taktiež môžete praktizovať na dennej báze.
Nepodceňujte kompozíciu
Kompozícia je mimoriadne dôležitým faktorom, pokiaľ ide o vyhotovenie kvalitnej fotografie. Pomôcť vám môže dodržiavanie tzv. pravidla tretín – pri fotení si zapnite zobrazenie mriežky a snažte sa hlavné objekty umiestniť do priesečníkov čiar.
Využite prirodzené svetlo
Na vyhotovenie kvalitnej snímky vám netreba štúdiové svetlá ani iné nákladné zdroje. Pozrite sa na oblohu a využite výhody prirodzeného svetla. Pokiaľ chcete vyhotoviť skutočne unikátne snímky, skúste fotiť pri rannom východe alebo večernom západe slnka, teda počas zlatej hodiny.
Nebojte sa podísť bližšie
Vaše snímky môžu pôsobiť profesionálne aj vtedy, keď sa na cieľové objekty pozriete pekne zblízka. Narážame tým na makro fotografiu. Nastavte si príslušný režim a namierte ho na kvapku vody či ľubovoľnú textúru. Telefón k objektu priblížte tak, aby bol náhľad čo najostrejší. Potom stačí už len stisnúť spúšť.
Prejavte svoju kreativitu
Hoci telefóny si štandardne berú postprodukciu snímok na svoje plecia, môžete ich od tejto povinnosti odbremeniť, a to napríklad zapnutím funkcie Expert RAW. Alternatívne môžete uplatniť vlastné úpravy na už vyhotovenej postprodukcii. Použiť môžete ako nástroje dostupné vo vašom smartfóne (Galaxy S24 ich má naozaj kopu), ako aj pokročilé počítačové programy.
Aby sme to zhrnuli…
Ak ste sa dopracovali až sem, sme veľmi radi. Pevne veríme, že vám uvedené tipy pomôžu dosiahnuť vytúžených výsledkov.
Pokiaľ ste čítali naozaj pozorne, zrejme ste vyrozumeli, že kľúčom k úspechu je nebáť sa skúšať nové veci. Fotoaparáty modelov Galaxy S24 sú navrhnuté tak, aby sadli ako laikom, tak aj profesionálom. Nastavenia, čiže možnosti prispôsobenia, sú prehľadné a zrozumiteľné. No aj keď náhodou narazíte na funkciu, ktorej názov vám nič nehovorí, jednoducho ju vyskúšajte. Veď za pokus nič nedáte, no nie?
Na záver si ešte dovolíme poznamenať, že modelu Galaxy S24 Ultra sme na našom webe venovali samostatnú recenziu. Pokiaľ si chcete podrobnejšie prečítať aj o zvyšku výbavy, klepnite/kliknite na tento odkaz.