Samsung úspešne podniká vo viacerých oblastiach, no žiaľ, mobilné čipy medzi nimi nie sú. V tomto segmente sa gigantovi nedarí už dlhšiu dobu, čo si veľmi dobre uvedomuje nielen verejnosť, ale aj on sám. Napriek silne nepriaznivým číslam to však s vlastnými procesormi odmieta vzdať. Dôkazom je nové partnerstvo, ktoré má aktuálne zvažovať, píše server Gizchina.
Toto partnerstvo by umožnilo, aby procesory Exynos vyrábala taiwanská zlievareň TSMC, ktorá figuruje ako najväčší výrobca čipov na svete. Spolupráca by to bola prospešná de facto pre všetkých, vrátane zákazníkov, resp. používateľov finálnych zariadení.
Ako zrejme viete, pokiaľ ide o smartfóny, procesory Exynos sa dodnes nevedia vyrovnať svojim náprotivkom od Qualcommu, resp. čipom značky Snapdragon. Americký producent je napred v oboch hlavných smeroch, teda ako čistom výkone, tak aj energetickej efektivite.
Samsung by bol veľmi rád, keby mal na trhu s čipmi také postavenie, aké má TSMC. Od toho však má veľmi ďaleko, čo si aj on sám veľmi dobre si to uvedomuje.
Záchranné koleso v podobe partnerstva
Spolupráca s TSMC by pre Samsung predstavovala obrovskú pomoc. Pri výrobe čipov je rozhodujúcim faktorom miera výťažnosti, resp. podiel bezchybných čipov na celkovom množstve vyrobených kusov. Platí, že čím vyššia miera výťažnosti, tým menej chybných procesorov. A práve to je oblasť, v ktorej Samsung čelí nemalým výzvam, najmä čo sa týka 3-nanometrovej výrobnej technológie.
Podľa dostupných informácií, ktoré však nemusia byť úplne presné, má Samsung mieru výťažnosti nižšiu ako 20 percent, čo je priam kritická hodnota. Pre porovnanie, miera výťažnosti v prípade TSMC dosahuje viac ako 80 percent, dokonca sa približuje k 90 percentám.
Taktiež stojí za zmienku, že keby Samsung prenechal výrobu čipov TSMC, mohol by sa viac sústrediť na iné kľúčové aspekty, čo by taktiež pomohlo k zvýšeniu konkurencieschopnosti.
Uvedené informácie naznačujú, že Samsung to s vlastnými čipmi aj naďalej odmieta vzdať. Hoci sa v tomto odvetví nestretáva s takými úspechmi, aké by si prial, je ochotný vytrvať a spraviť všetko preto, aby sa Exynosy stali bojaschopnými konkurentmi ako pre čipy Qualcommu, tak aj čipy MediaTeku.
Zatiaľ musí stačiť Snapdragon
Pokiaľ ide o plány na najbližšie obdobie, predpokladá sa, že nadchádzajúce vlajkové smartfóny, resp. modely Galaxy S25, bude na všetkých trhoch poháňať. Snapdragon 8 Elite. A to je rozhodne dobrá správa. Ponúka totiž kapacity, akým sa nedokáže vyrovnať žiadny aktuálne dostupný Exynos.
Čip je založený na modernejšej, resp. 3-nanometrovej technológií a používa jadrá z vlastnej produkcie Qualcommu – Oryon. Maximálna taktovacia frekvencia činí neuveriteľných 4,32 GHz.
Z dostupných informácií vyplýva, že ako v rámci testov na jedno jadro, tak aj v rámci testov na viac jadier, dosahuje Snapdragon 8 Elite až o 45 percent lepšie výsledky ako jeho predchodca, čo znamená takmer polovičný nárast čistého výkonu. Výkonnejšie má byť aj prehliadanie webu, a to o 62 percent.
Súprava ďalej obsahuje grafický procesor Qualcomm Adreno a neurónovú jednotku Hexagon, ktorá je súčasťou systému Qualcomm AI Engine. Obidva tieto komponenty prispievajú k 40-percentnému nárastu výkonu v hrách a o 35 percent lepšiemu vykresľovaniu za pomoci ray-tracingu.
Celkový výkon umelej inteligencie sa mal navýšiť o 45 percent. Súbežne však došlo aj k zlepšeniu energetickej efektivity. Procesor má byť v porovnaní so Snapdragon 8 Gen 3 úspornejší o zhruba 27 percent.