Slovenská medicína zaznamenala významný úspech. Tím chirurgov z Východoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb (VÚSCH) v Košiciach uskutočnil prvú operáciu svojho druhu na svete, pri ktorej pacientovi vytvorili novú pľúcnu chlopňu z jeho vlastného tkaniva.
Inovatívny prístup k Rossovej operácii
Operácia vychádzala z existujúcej Rossovej metódy, pri ktorej sa poškodená aortálna chlopňa nahradí pacientovou vlastnou pľúcnou chlopňou. Unikátnosť tohto zákroku spočíva v tom, že namiesto použitia darcovského materiálu alebo umelých náhrad vytvorili lekári novú pľúcnu chlopňu z osrdcovníka samotného pacienta. Tento prístup eliminuje riziko odmietnutia cudzieho tkaniva a znižuje potrebu doživotnej medikácie na riedenie krvi.
Trvala 8 hodín
Operácia trvala osem hodín a prebiehala súbežne na dvoch operačných sálach. Prvý tím chirurgov odstránil poškodenú aortálnu chlopňu a nahradil ju pacientovou pôvodnou pľúcnou chlopňou. Medzitým druhý tím vytvaroval novú pľúcnu chlopňu z tkaniva osrdcovníka. Celý proces bol mimoriadne náročný a vyžadoval precíznu koordináciu oboch tímov.
Matej Pavlovič, 35-ročný muž s vrodenou srdcovou vadou, bol prvým pacientom, ktorý podstúpil túto revolučnú operáciu. “Vedieť, že po úspešnej operácii budem môcť žiť bez výrazných obmedzení, mi dodalo odvahu,” uviedol Pavlovič. Vďaka inovatívnemu prístupu lekárov nemá v tele žiadne cudzie teleso ani tkanivo, čo zvyšuje šancu na rýchle zotavenie a kvalitnejší život bez nutnosti dlhodobej liečby.
Medzinárodné uznanie a budúcnosť metódy
Podľa Štefana Lukačína, generálneho riaditeľa VÚSCH, operácia predstavuje významný pokrok v kardiochirurgii. “Už sme zaznamenali pozitívne ohlasy zo zahraničia,” dodal. Ústav plánuje v najbližších týždňoch operovať ďalšieho pacienta týmto spôsobom, čo naznačuje potenciál tejto metódy stať sa novým štandardom v liečbe srdcových chýb.