Na Slovensku od budúceho roka zdražie množstvo tovarov a služieb, a to predovšetkým kvôli vyššej základnej sadzbe dane z pridanej hodnoty (DPH), ktorá vystupuje ako kľúčová súčasť konsolidačného balíka. Je vysoko pravdepodobné, že sa v priebehu času predražia aj smartfóny, no v tomto prípade už do rovnice spadá viacero faktorov, nielen ekonomické nastavenie štátu.
Ako uvádza nová správa spoločnosti Counterpoint, globálny trh so smartfónmi si prechádza významnými zmenami. Odborníci pritom očakávajú, že priemerná predajná cena (ASP) smartfónov v tomto roku porastie o 3 percentá na 365 amerických dolárov (346 eur). V budúcom roku by malo dôjsť k ďalšiemu rastu, a to o až 5 percent.
Tento rast je podľa odborníkov stimulovaný širšou adopciou 5G konektivity, rastúcou popularitou prémiových modelov, ako aj integráciou moderných technológií, vrátane generatívnej umelej inteligencie (AI).
Prechod na prémiové modely a integrácia AI
Pod rast ASP sa vo veľkej miere podpisuje zmena správania spotrebiteľov. Čoraz viac uprednostňujú prémiovejšie modely, predovšetkým na vyspelých trhoch, kde sú cykly výmeny zariadení dlhšie. Pokiaľ ide o integráciu generatívnej AI, tá si vyžaduje implementáciu čoraz výkonnejších procesorov z hľadiska CPU, GPU aj NPU, čo taktiež ženie priemernú cenu smartfónov smerom nahor.
V prvej polovici roka 2024 vzrástol predaj smartfónov s cenou nad 1 000 dolárov o 18 % medziročne, čo naznačuje rastúci dopyt po zariadeniach s najnovšími technológiami.
Pokročilé procesory, ako sú napríklad Snapdragon 8 Elite od Qualcommu či MediaTek Dimensity 9400 od MediaTeku, posúvajú výkonové štandardy na vyššiu úroveň, no zároveň sú o približne 20 percent drahšie v porovnaní s predošlými generáciami. Okrem rastúcich kapacít kľúčových komponentov za to môže aj prechod na čoraz modernejšie výrobné procesy (napr. zo 4 nm na 3 nm).
Rovnako stúpajú aj ceny DRAM a NAND pamätí. Konkrétne medzi tretím kvartálom (štvrťrokom) 2023 a druhým kvartálom 2024 mali vzrásť až o 60 percent. Širšia adopcia výkonnejších pamätí, ako sú LPDDR5X a UFS 4.0, ďalej zvyšujú náklady výrobcov. Očakáva sa však, že do konca budúceho roka dôjde k miernemu poklesu cien vyšších kapacít (napr. 1 TB).
Ako príklad možno použiť nedávno predstavenú vlajkovú loď Xiaomi 15. V porovnaní s predošlou generáciou je drahšia o zhruba 70 dolárov, nakoľko má lepšiu hardvérovú výbavu a špičkové AI schopnosti. Obecne výrobcovia čoraz viac využívajú rastúce požiadavky generatívnej AI ako efektívny marketingový nástroj, čo signalizuje nástup éry tzv. AI smartfónov.
Čo to znamená pre odvetvie?
Analytici predpokladajú, že interakcia medzi rastúcimi nákladmi a dopytom spotrebiteľov bude formovať konkurenčný súboj na trhu. Poukazujú na tri kľúčové faktory, a to:
- Cenovú citlivosť – výrobcovia budú musieť vyvážiť stratégie, aby si udržali cenovo citlivé segmenty bez toho, aby ohrozili svoje marže.
- AI v úlohe diferenciátora – schopnosti založené na generatívnej AI budú kľúčovými aspektmi per marketing prémiových modelov, čím budú motivovať k upgradom a zároveň ospravedlňovať vyššie ceny.
- Technologické inovácie – pokračujúci výskum a vývoj efektívnejší čipov a pamätí v budúcnosti môže zmierniť rast nákladov.
Aké sú vyhliadky?
Podľa analytikov bude ASP smartfónov v budúcom roku naďalej rásť, predovšetkým kvôli stúpajúcemu dopytu po modeloch vybavených generatívnou AI a prémiových modeloch ako takých.
Na vyspelých trhoch budú hlavnou hnacou silou citeľné upgrady. Na rozvíjajúcich sa trhoch môžu vylepšenia prichádzať pomalšie kvôli vysokej citlivosti spotrebiteľov na cenové výkyvy.
Za kľúčové faktory ovplyvňujúce dlhodobý vývoj ASP analytici považujú trendy v rámci cien pamätí a nákladovo efektívnu výrobu čipov. Kombinácia inovácií poháňaných umelou inteligenciou a prémiového segmentu pripravuje odvetvie na transformáciu, pričom roky 2024 a 2025 budú v tomto smere zlomové.