Sony nedávno predstavilo novú verziu konzoly PlayStation 5. Ide o PlayStation 5 Pro, čiže vylepšenú edíciu, ktorá prichádza ako so štedrými technickými parametrami, tak aj poriadne mastnou cenou. Napriek tomu sa však konzola predáva ako teplé rožky. Sklady sú prázdne, takže Sony môže spokojne oslavovať. No nie je to len výrobca, kto si brúsi zuby na vysoké zárobky.
Ako informuje server Mobilizujeme.cz, na úspechu PlayStation 5 Pro sa snažia priživiť aj priekupníci. Nejde pritom o nezvyčajný jav. Podobne tomu bolo aj po debute štandardnej PlayStation 5. Tá totiž prišla v čase čipovej krízy, ktorá viedla k slabým zásobám. Priekupníci čo najrýchlejšie vykúpili všetky dostupné kusy, aby ich následne mohli ponúkať ľuďom s často priam nechutnými prirážkami. A v mnohých prípadoch im táto stratégia fungovala.
Pri PlayStation 5 Pro je situácia takmer na chlp rovnaká. Hoci nemáme čipovú krízu, priekupníci aj napriek tomu využívajú ohromný dopyt po novej konzole. V rámci svojich finančných možností nakúpili čo najviac kusov a obratom ich začali na vlastnú päsť predávať prostredníctvom webov, ako sú Bazoš alebo Facebook Marketplace.
PlayStation 5 Pro aj za 1 000 €
Prečo to robia? Predsa kvôli zárobku. Ako bolo spomenuté, konzolu predávajú s poriadnou prirážkou, ktorá pre priekupníkov predstavuje de facto čistý zisk. Konkrétne v Českej republike sa na bazároch predáva PlayStation 5 Pro s prirážkou aj 4-tisíc korún, teda necelých 160 eur. Nájdu sa potom aj extrémne odvážni „biznismeni“, ktorí si účtujú prirážku až 6-tisíc korún (takmer 240 eur). Pripomíname, že štandardne sa konzola predáva za 799 eur. Ceny priekupníkov sa tak často točia okolo hranice 1 000 eur.
Podobné ponuky nájdete ja na slovenskej verzii Bazošu. V rámci vlastného prieskumu sa mi podarilo nájsť inzeráty, ktoré ponúkali PlayStation 5 Pro za 850 až 900 eur. Niektoré z nich dokonca priamo oznamujú, že dostupné kusy sa rýchlo míňajú.
Kúpiť, či nekúpiť?
Ak patríte medzi tých, ktorí majú záujem o PlayStation 5 Pro, najlepšie spravíte, ak si ho zadovážite priamo prostredníctvom legitímneho obchodu alebo e-shopu. V prípade, že nie sú dostupné zásoby, radšej si počkajte. Pri nákupe od priekupníkov miniete zbytočne veľa peňazí, pričom upozorniť vás musíme aj na riziko podvodov.
Nezriedka dochádza k tomu, že si autori inzerátov pýtajú za položku peniaze vopred, no tovar nikdy nepošlú. V horšom prípade si od vás tým či oným spôsobom vyžiadajú údaje o platobnej karte, z ktorej následne odcudzia finančné prostriedky.
Samozrejme, obeťami podvodu sa môžete stať aj v prípade oficiálneho nákupu. Slováci totiž čoraz častejšie využívajú doručovanie prostredníctvom kuriérov. Aj ich dobré mená vedia podvodníci zákerne zneužiť, o čom sme vás podrobnejšie informovali v samostatnom článku na tomto odkaze.