Na Slovákov takmer neustále cielia zákerné podvody, ktoré cielia na naše ťažko zarobené peniaze. S týmto úmyslom pracuje aj skupina podvodníkov, ktorá na obalamutenie nič netušiacich obetí zneužíva dobré meno polície.
Ako informuje Spravodajský portál RTVS, podvodníci vytvorili kópiu profilu Hoaxy a podvody rezortu vnútra na sociálnej sieti Facebook. Dokonca si dali námahu aj s grafikou. V príspevkoch sľubujú pomoc ľuďom, ktorí sa stali obeťami investičného podvodu.
Na šírenie tohto podvodu upozornil novinár Martin Hodás v rámci relácie Overovňa, ktorú zastrešuje Slovenský rozhlas.
Mimoriadne zákerný je hlavne z toho dôvodu, že sa snaží druhýkrát okradnúť ľudí, ktorí už v minulosti prišli o peniaze v dôsledku internetového podvodu.
Možno by ste si mysleli, že ľudia z tejto cieľovej skupiny nemôžu znovu naletieť na de facto ten istý podvod. Nakoľko sa však šíri prostredníctvom presvedčivej kópie stránky, ktorej mnohí dôverujú, riziko úspešného útoku je evidentné.
Vidina štedrých zárobkov
Dosť často sa podvodníci snažia oklamať ľudí prostredníctvom falošných, no na prvý pohľad dôveryhodne pôsobiacich investičných platforiem. Propagované sú rôznymi spôsobmi, resp. prostredníctvom rôznych mediálnych kanálov, ktoré im zabezpečujú široký dosah. Podvodníci zvyčajne napodobňujú identitu legitímnych investičných platforiem, aby si u potenciálneho investora vybudovali silnejšiu dôveru.
Ako to prebieha?
Falošné platformy požadujú vyplnenie základných identifikačných údajov, vrátane telefónneho čísla. Pokiaľ ich vyplníte, je dosť vysoká šanca, že vás do pár okamihov kontaktuje osoba, ktorá vám ponúkne navigovanie naprieč celým procesom prvej investície.
Samozrejme, tento proces zahŕňa vytvorenie investičného konta. Hlas v telefóne sa pritom snaží znieť chápavo, milo a povzbudzujúco. Krok za krokom vysvetľuje jednotlivé funkcie investičnej platformy, ako aj vidinu budúceho zárobku. Veľmi často pritom hovorí, že tento zárobok je viac-menej istý vo forme akéhosi vstupného bonusu.
Ako telefonát postupuje, čím ďalej viac vás napĺňa nadšenie zo štedrého pasívneho príjmu. V skutočnosti je to však len jedno veľké divadlo. V určitom bode konverzácie príde požiadavka, aby ste prepojili nové investičné konto so svojím bankovým kontom. Pokiaľ tejto požiadavke vyhoviete, je dobojované. Podvodníci získajú prístup k uschovaným finančným prostriedkom, čo sa bežne končí ich krádežou.
Stojí za zmienku, že celý tento proces môže sprevádzať aj videohovor na počítači, pri ktorom je od vás požadované zdieľanie obrazovky.
Ako sa brániť?
Za žiadnych okolností neklikajte na externé odkazy vedúce na investičné platformy, nech už vyzerajú hocijako dôveryhodne a sľubujú hocijaké zárobky. Pokiaľ chcete investovať, najskôr si spravte prieskum a pomocou dôveryhodných zdrojov zistite, ktoré platformy investori používajú najčastejšie.
Aby sme vám hľadanie aspoň trochu uľahčili, medzi popredné investičné platformy, ktoré môžete mať aj v mobile, patria XTB a Trading 212.
Investujte s rozumom
Majte však na pamäti, že takmer žiadne investovanie nemá garantovaný výnos. Pokiaľ chcete investovať do rizikovejších aktív, napríklad akcií alebo kryptomien, môžete ako poriadne zarobiť, tak aj poriadne prerobiť.
Konkrétne akcie a kryptomeny sú obzvlášť volatilné, nakoľko ich ceny ovplyvňuje množstvo faktorov, ktoré s nimi na prvý pohľad nemusia mať žiadnu súvislosť. Úspešné investovanie je tak podmienené aj adekvátnou informovanosťou.
Pokiaľ nechcete príliš riskovať či neustále žiť v obave, že vám z portfólia v priebehu sekundy zmiznú obrovské sumy peňazí, radšej investujte do menej rizikových aktív, ako sú napríklad akciové indexy.