Jolana, vodička zo susedného Česka, sa nedávno vybrala na rodinný výlet do malebného nemeckého mesta Bad Muskau, ležiaceho neďaleko poľských a českých hraníc. Čo malo byť príjemným dňom plným zážitkov, sa však zmenilo na nepríjemnú skúsenosť. Po návrate domov ju v poštovej schránke čakal list s výzvou na zaplatenie pokuty vo výške 98,50 eura. Dôvod? Prekročila povolenú rýchlosť o 18 km/h.
Žena ostala v šoku. „Netušila som, že som urobila niečo zlé. Podľa listu som šla rýchlosťou 28 km/h v zóne, kde je povolených len 10 km/h, to snáď z bežného tachometru ani nejde poriadne odčítať,“ hovorí sklamane.
Rozdielne pravidlá v Nemecku
V Nemecku existujú tzv. obytné zóny, označené značkou “Verkehrsberuhigter Bereich”, kde je povolená maximálna rýchlosť 10 km/h. Na Slovensku je v podobných zónach zvyčajne limit 20 km/h, čo môže vodičov zmiasť. Jolana priznala, že značku síce videla, ale nepoznala presný význam ani prísne obmedzenie rýchlosti.
V deň, keď žena prechádzala touto zónou, miestne orgány nainštalovali radar na meranie rýchlosti. Zdá sa, že išlo o cieľovú akciu zameranú na vodičov, ktorí nepoznajú miestne predpisy. Pokuta vo výške 98,50 eura je v Nemecku štandardná za prekročenie rýchlosti v obci o 18 km/h.
„Teraz už viem, že je dôležité dôkladne sledovať dopravné značky a byť si vedomý miestnych pravidiel, najmä v zahraničí,“ dodáva Jolana. Rozhodla sa pokutu zaplatiť, aby sa vyhla ďalším komplikáciám.
Pre vodičov cestujúcich do zahraničia je toto poučenie o dôležitosti poznania a dodržiavania miestnych dopravných predpisov. Aj malé nevedomosti môžu viesť k nepríjemným pokutám a zbytočným výdavkom.