Ministerstvo financií SR pripravilo návrh zákona, ktorý zavádza nové povinnosti pre poskytovateľov služieb spojených s kryptoaktívami. Tí budú musieť povinne hlásiť informácie o kryptomenových transakciách finančnej správe, ktorá ich následne bude zdieľať s daňovými orgánmi iných krajín. Cieľom je zvýšiť transparentnosť a účinne bojovať proti daňovým únikom spojeným s kryptomenami.
Nová legislatíva je reakciou na novelizovanú európsku smernicu o administratívnej spolupráci v oblasti daní, známu ako DAC8. Tá je súčasťou širšej iniciatívy Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), ktorá sa zameriava na posilnenie medzinárodnej spolupráce v oblasti daňovej transparentnosti.
Boj proti daňovým únikom
Kryptomeny a elektronické peniaze sa stali populárnymi alternatívami tradičných platobných a investičných nástrojov. Ich anonymná povaha však komplikuje sledovanie finančných tokov a identifikáciu zdaniteľných príjmov, najmä v medzinárodnom kontexte. Ministerstvo financií upozorňuje, že nedostatočná kontrola v tejto oblasti vedie k významným stratám na daňových príjmoch štátu.
Nový zákon rozširuje rozsah automatickej výmeny informácií aj na elektronické peniaze a digitálne meny centrálnych bánk. Poskytovatelia kryptomenových služieb budú musieť pravidelne hlásiť transakcie finančnej správe. Tá bude tieto informácie zdieľať s daňovými úradmi iných krajín do deviatich mesiacov po skončení oznamovaného obdobia.
Zmeny na základe medzinárodných skúseností
Návrh zákona tiež obsahuje úpravy vyplývajúce zo skúseností z aplikačnej praxe a z odporúčaní OECD v oblasti daňovej transparentnosti. Slovensko tak reaguje na medzinárodné trendy a snaží sa zosúladiť svoju legislatívu s najnovšími štandardmi.
Väčšina ustanovení nového zákona by mala vstúpiť do platnosti od 1. januára 2026. Niektoré časti nadobudnú účinnosť neskôr, konkrétne od 1. januára 2028 a 1. januára 2030, čo poskytne dotknutým subjektom dostatočný čas na prípravu a implementáciu nových povinností.