Nabíjanie smartfónu je bežnou aktivitou asi každého z nás. No hoci ide o de facto každodennú vec, veľa z nás pri ňom robia určité chyby, ktoré hlavne v dlhodobom časovom horizonte môžu viesť k nepríjemným problémom. Na jednu z nich upozorňuje server Mobilizujeme.cz.
Možno sa pýtate, ako je možné spraviť chybu pri niečom tak jednoduchom, ako je nabíjanie telefónu. Veď stačí len zapojiť nabíjačku do zásuvky, kábel do zariadenia a je hotovo, no nie? V podstate áno. No mnohí neaplikujú tento proces v správnom, resp. odporúčanom poradí.
Môže sa to zdať ako drobnosť, no je rozdiel v tom, či najskôr zapojíte adaptér s káblom do zásuvky a až potom do telefónu, alebo najskôr do telefónu a až potom do zásuvky. Ak bežne nasledujete prvý zmienený postup, robíte správne. Týmto spôsobom sa totiž zabezpečí stabilné napätie predtým, ako začne nabíjanie telefónu. V podstate sa tak vyhnete riziku náhleho prepätia, ktoré by v opačnom slede mohlo viesť k poškodeniu batérie, v horšom prípade celého zariadenia.
Tejto téme sa venuje dokonca aj spoločnosť Huawei, presnejšie v rámci svojho centra podpory. Nesprávne zahájenie nabíjania teda rozhodne je problém, ktorému treba adresovať patričnú pozornosť a informovať o ňom používateľov, ktorí tak môžu predísť vážnym a často nákladným škodám.
Hrozby náhleho prepätia
Možno ste už po zapojení nabíjačky započuli akýsi bzučivý zvuk. Dajte si pozor, ide totiž o jeden z viacerých indikátorov vzniku prepätia, inými slovami elektrického výboja. Dochádza k nemu vtedy, keď energia stúpne nad úroveň bežného napätia.
Elektrický výboj je niečo, čomu by sa mali všetci používatelia vyhýbať. Môže totiž poškodiť nabíjací konektor, batériu alebo iné kľúčové komponenty v smartfóne. A ako ste už zrejme vyrozumeli z predošlých odsekov, prepätiu sa môžete vyhnúť tým, že nebudete adaptér zapájať najskôr do zariadenia a až potom do zásuvky.
Odporúčaný postup potom existuje aj pri odpájaní telefónu od adaptéra po skončení nabíjacieho procesu. Bezpečnou metódou je najskôr odpojiť telefón od kábla a až potom vybrať adaptér zo zásuvky. V opačnom prípade totiž môže dôjsť k spätnému elektrickému výboju. Ten sa taktiež spája s množstvom rizík, vrátane poškodenia batérie či jej rýchlejšej degradácie, teda rýchlejšieho úbytku maximálnej kapacity.
Ako nabíjať bezpečne a efektívne?
Napokon ešte možno zmieniť, že existuje viacero odporúčaní, ktorým môžete zvýšiť nielen bezpečnosť nabíjania, ale aj zvýšiť jeho efektivitu.
Prvým je používanie originálnych, resp. certifikovaných nabíjačiek. Neoficiálne nabíjačky nemusia byť plne kompatibilné s vaším telefónom, prípadne nemusia disponovať dostatočnými bezpečnostnými riešeniami, čo môže viesť napríklad k neprimeranému prehrievaniu, a teda aj k požiaru. To, že je nabíjačka lacná, neznamená, že sa oplatí. Radšej zainvestujte a kúpte si nabíjačku, ktorou si môžete byť stopercentne istí.
Obecne si možno pod efektívnym nabíjaním predstaviť také nabíjanie, ktoré čo najviac šetrí batériu. K tomu môže pomôcť aj to, že svoj telefón nenecháte vybiť na „nulu“. Ani nabíjanie do 100 percent však nemusí byť najvhodnejšie. Snažte sa udržiavať stav batérie niekde medzi 20 a 80 percentami. Nie vždy to ide, no keď máte tú možnosť, skúste to. V tomto ohľade môžete využiť funkcie inteligentného nabíjania, ktorými disponujú mnohé novšie telefóny.
Rýchlejšej degradácii batérie sa potom môžete vyhnúť aj tým, že zariadenie nebudete používať počas nabíjania. Smartfóny sa pri nabíjaní prirodzene zahrievajú. Ak k tomu ešte prihodíte náročné používanie, ktoré generuje ďalšie teplo, môžete nedopatrením poškodiť akumulátor alebo iné komponenty. Keď sa telefón nabíja, nechajte ho v kľude ležať.