Viedeň, hlavné mesto Rakúska, prichádza s inovatívnym prístupom k dopravnému značeniu. Na viacerých miestach v meste sa objavili dopravné značky vyrobené z dreva, konkrétne z topoľa a brezy. Tento pilotný projekt je súčasťou snahy mesta znížiť ekologickú stopu a podporiť udržateľné materiály v mestskom prostredí.
Ekologický prínos drevených značiek
Nové značky sa na prvý pohľad takmer nelíšia od tých tradičných. Sú pokryté reflexnou fóliou, ktorá zabezpečuje ich viditeľnosť aj v noci. Hlavným rozdielom je však materiál, z ktorého sú vyrobené. Namiesto hliníka, ktorý je energeticky náročný na výrobu, použili drevo, ktoré bolo tepelne upravené pre zvýšenie odolnosti.
Drevené značky majú výrazne nižší vplyv na životné prostredie. Pri ich výrobe vzniká len tretina emisií CO2 v porovnaní s hliníkovými značkami. To je významný krok smerom k ekologickejšiemu mestu a prispieva k celkovým cieľom Viedne v oblasti udržateľnosti.
Vydržia rovnako, sú dvakrát drahšie
Hoci sú drevené značky dvakrát drahšie ako ich hliníkové náprotivky, majú podobnú životnosť, odhadovanú na približne 20 rokov. Mesto verí, že s rastúcim objemom výroby sa náklady postupne znížia. Vývoj týchto značiek zahŕňal aj testovanie odolnosti voči poveternostným podmienkam a trvanlivosti reflexnej fólie na drevenom podklade.
Po úspešnom spustení pilotného projektu na námestí pred železničnou stanicou Westbahnhof, kde bolo nainštalovaných 46 drevených značiek, plánuje mesto rozšíriť tento koncept do ďalších oblastí. V rámci obnovy verejných priestorov chce Viedeň postupne zavádzať drevené dopravné značky po celom meste.
Existujúce hliníkové značky našťastie nebudú zbytočne vyhadzovať. Mesto plánuje ich opätovné využitie na iných miestach, čím podporuje princíp recyklácie a znižuje odpad.
Jednou z potenciálnych výziev je možná vyššia náchylnosť drevených značiek na vandalizmus. Mesto však verí, že obyvatelia ocenia ekologický prístup a budú k novým značkám pristupovať s rešpektom.
Táto iniciatíva vzbudila záujem nielen medzi obyvateľmi Viedne, ale aj v zahraničí. Ako susedná krajina môžeme očakávať, že podobné projekty by mohli inšpirovať aj mestá na Slovensku.