Pomaly sa nám blíži koniec novembra, čo znamená, že mnohí už iste vo veľkom nakupujú vianočné darčeky pre svojich najbližších. Často pritom volia nakupovanie cez internet, čomu sa asi nedá veľmi čudovať. Online nakupovanie je rýchle, efektívne a pohodlné. Nie je však bez rizík. Práve naopak, nakupujúci si často neuvedomujú, ako rýchlo sa môžu stať obeťami zákerného podvodu, ktorý rýchlo zmení radostnú náladu na pocit beznádeje.
Problematike podvodov číhajúcich na online nákupcov sa venuje aj Mária Auxtová, Country Lead pre Slovensko spoločnosti Shoptet, ktorá zastrešuje viac ako 7-tisíc slovenských e-shopov. Aj ona uznáva, že vianočné nakupovanie cez internet má kopu výhod – netreba behať po obchodoch, tlačiť sa v dlhých radoch či nosiť ťažké tašky. Nakupovanie cez internet potom môže byť výhodnejšie aj z hľadiska ceny.
Súbežne ale upozorňuje nakupujúcich, aby vždy mysleli na pár vecí, ktoré im môžu pomôcť vyhnúť sa často nebadateľným nástrahám podvodníkov.
Rizikové e-shopy: V sekunde môžete prísť o peniaze
Nemusí pritom ísť len o klamlivé SMS alebo e-mailové správy, ktoré sa snažia nalákať na až príliš atraktívne zľavy, prípadne upozorňujú na údajne nevyzdvihnutý tovar v zásielkovom boxe. Podvod môže začať už pri prehliadaní tovarov na webovej stránke obchodu. Ako je to možné? Žiaľ, na slovenskom internete vystupuje mnoho podvodných e-shopov, ktoré síce vyzerajú legitímne, no v skutočnosti im ide len o jediné, a to získať od vás peniaze za tovar, ktorý vám nikdy nepošlú.
Ako spoznať takýto web? Odborníčka vysvetľuje, že jedným z hlavných indikátorov sú chýbajúce informácie. Pomôcť môže kontrola, či má daný e-shop uvedené sídlo na Slovensku, telefonický kontakt, obchodné podmienky a detaily týkajúce sa dopravy, vrátania tovaru či reklamácie. Pokiaľ sa vám tieto dôležité údaje nedarí nájsť, radšej nakúpte niekde inde.
Okrem toho si môžete skontrolovať stránku Slovenskej obchodnej inšpekcie (SOI), ktorá pravidelne aktualizuje zoznam tzv. rizikových e-shopov. Ide o obchody, pri ktorých hrozí finančná škoda po uskutočnení nákupu. V čase písania tohto článku na zozname vystupujú nasledovné adresy:
- www.kutilsro.sk
- www.led-zrkadla.sk
- www.polskytovar.sk
- www.overeny-eshop.sk
- www.zlacnenytovar.sk
- rightdeal.sk
- mancini.sk
- urbantrend.sk
- nakupuj123.sk
- bonky.sk
- suprisimo.sk
- booho.sk
- finlando.sk
- rayray.sk
- fashy.sk
- gigastore.sk
- zozu.sk
- lunzo.sk
- shopolo.sk
- alabo.sk
- mobiluj.sk
- eleganceshop.sk
- autoelektrony.sk
- viagogo.sk
- rajpradla.sk
- zasielkonos.sk
- fashionline.com
- jordanshoes.com
- moletka.eu
- svet-siat.eu
- vip-moda.eu
- perfektna.sk
- kociky-leja.sk
- elekroeldo.sk
- sunsea.sk
- www.cyklosport-krampl.store
K tejto veci ešte spomenieme, že podvodný e-shop možno niekedy odhaliť aj na základe až príliš výhodných cenových ponúk. Je dôležité, aby sa nakupujúci nenechali obalamutiť neuveriteľne nízkymi cenami. V mnohých prípadoch totiž nie sú ničím iným, než snahou podvodníkov vylákať od dôverčivých ľudí ťažko zarobené peniaze.
Vrátanie tovaru: Aké máte práva?
Občas sa jednoducho stane, že tovar, ktorý si objednáme, nespĺňa očakávania alebo sa počas prepravy poškodil. V takom prípade môžete uplatniť svoje práva týkajúce sa vrátenie tovaru. Podľa zákona má zákazník na vrátenie tovaru dva týždne. Dajte si teda pozor, aby ste neprekročili túto lehotu.
Dobrou správou je, že niektoré e-shopy počas Vianoc predlžujú dobu na vrátenie tovaru až na mesiac, prípadne do konca januára. Rozhodne to ale nie je samozrejmosť. Dbajte na to, kedy presne daný tovar zakúpili a strážte si termíny, ktoré vám obchodník poskytol.
Opatrní buďte aj pri platení
Počas online nakupovania si treba dávať pozor naprieč celým procesom – nielen pri výbere webu a tovaru, ale aj pri platení. Všeobecne je za najbezpečnejší systém platby považovaný 3D-Secure, prostredníctvom ktorého zákazník poskytuje údaje o platobnej karte len banke, čiže nie priamo obchodníkovi. Aj to môže významne znížiť riziko podvodu.
V prípade, že daný e-shop tento systém nepoužíva, bude najvhodnejšie, ak za tovar zaplatíte pomocou jednorazovej platobnej karty. Zákazník tak nezadáva číslo svojej reálnej platobnej karty, pričom jednorazová karta, ako napovedá názov, sa dá použiť len raz, takže ju nie je možné zneužiť.