Slovákov čaká náročný rok. Od januára totiž začne platiť konsolidačný balík, ktorým štát sleduje ozdravenie verejných financií. Balík zahŕňa množstvo prísnych opatrení. Najväčším zdrojom príjmu pre štátnu kasu v budúcom roku bude vyššia základná sadzba dane z pridanej hodnoty (DPH). Dvihne sa zo súčasných 20 percent na 23 percent, čo povedie k zdraženiu väčšiny tovarov a služieb, a to vrátane tých, ktoré poskytujú obľúbení operátori.
Telekomunikačná únia Slovenskej republiky (TÚSR) v tlačovej správe obdržanej našou redakciou upozorňuje, že úpravám cenníkov smerom nahor sa nevyhnú ani poprední telekomunikační operátori. Aj pre nich bude rok 2025 rokom výziev.
Operátori sa budú musieť vyrovnať ako s konsolidačnými opatreniami, tak aj so zmenami na trhu. TÚSR však očakáva, že rok 2025 prinesie nielen zvyšovanie cien, ale aj vyriešenie niektorých zásadných sporných otázok, ktoré trápia účastníkov súťaže na trhu. Do tejto kategórie spadajú napríklad otázky týkajúce sa budovania optických sietí distribučnými spoločnosťami či umožnenie vstupu virtuálnych operátorov na trh.
Operátori nemajú na výber. Ceny pôjdu hore
Nakoľko sa operátorom v dôsledku konsolidácie zvýšia náklady, budú musieť náležite upraviť svoje cenníky, resp. zvýšiť ceny. Konečnú cenu pre užívateľoch ich služieb pritom ovplyvní nielen zmienená vyššia základná sadzba DPH, ale aj zavedenie kontroverznej transakčnej dane, ktorá povedie k priamemu i nepriamemu zvýšeniu nákladov. Náklady sa totiž zvýšia aj ich dodávateľom, ktorí taktiež premietnu tento vývoj do svojich cien.
Otázkou podľa TÚSR nie je či, ale kedy a v akej miere premietnu operátori zvyšovanie nákladov do cien pre koncových užívateľov služieb.
Veľké zmeny na trhu
Rokmi postupne dochádza ku konsolidácii trhu. Operátorov, ktorí sú na predaj, kupujú nielen veľké spoločnosti, ale aj regionálni operátori. Viacero pôvodne lokálnych operátorov nákupom konkurentov a investovaním do rozvoja sietí vyrástlo na regionálnych operátorov.
Tento trend, čiže predaj alebo spájanie telekomunikačných operátorov, podľa tlačovej únie bude pokračovať aj v budúcom roku. Predpokladá tiež vznik nových subjektov ako súčastí skupín telekomunikačných operátorov.
Operátori popritom budú aj naďalej investovať do rozvoja sietí a služieb. Pokiaľ ide o mobilných operátorov, v ich prípade to bude aj z dôvodu záväzkov, ktoré na seba prevzali ako úspešní uchádzači vo výberových konaniach na frekvencie. Ostatní operátori, pokiaľ chcú byť konkurencieschopní, tak sú takisto nútení investovať do rozvoja sietí a služieb.
Toto všetko budú okrem iného ovplyvňovať aj aktivity distribučných spoločností, ktoré budujú optické siete na svojich stĺpoch elektrického vedenia. Tieto a ďalšie aktivity so sebou priniesli sporné momenty, ktoré sa dostali do pozornosti príslušných orgánov.
Úrady rozbehli vyšetrovania
Ako bolo spomenuté, rok 2025 by mal priniesť aj vyriešenie niektorých sporných otázok trápiacich účastníkov súťaže na trhu. Pozornosti príslušných orgánov neunikli ani aktivity distribučných spoločností, ani bránenie vstupu virtuálnych mobilných operátorov (MVNO) na trh zo strany mobilných operátorov.
Aktuálne sa spornými otázkami zaoberajú Protimonopolný úrad Slovenskej republiky (PMÚ SR) a Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb. PMÚ SR už oznámil, že pokračuje v sektorovom prešetrovaní v oblasti budovania optických sietí na stĺpoch elektrického vedenia a prístupu k nim.
Taktiež sa zaoberá prešetrovaním veľkoobchodného prístupu k mobilným sieťam pre mobilných virtuálnych operátorov. Ako sme vás informovali v tomto článku, cieľom úradu, a teda aj cieľom vyšetrovania, je zabezpečiť priestor pre intenzívnu hospodársku súťaž na trhu, ktorá dokáže pre spotrebiteľov vytvoriť najlepšie možné podmienky, čo sa týka výberu, kvality a ceny.
V prípade zistenia, že došlo k porušeniu zákona o ochrane hospodárskej súťaže, úrad môže uložiť mastné sankcie či pokuty, prípadne prijať záväzky s cieľom udržať a podporiť zdravý stav hospodárskej súťaže. To naznačuje, že výsledky vyšetrovania môžu podnietiť vznik nového operátora či operátorov, ktorí by fungovali nezávisle a virtuálne.
Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb zase rieši spory medzi operátormi a distribučnými spoločnosťami a v rámci prípravy výberového konania na prideľovanie frekvencií uvažuje o uložení náležitých povinností pre mobilných operátorov, ktoré by umožnili vstup MVNO na trhu.
TÚSR očakáva, že vďaka konaniu spomenutých úradov nebude konanie distribučných spoločností viac predstavovať hrozbu pre efektívnu súťaž na trhu a že mobilní operátori umožnia prístup do svojich rádiových sietí, čo umožní vstup MVNO na trh. Vstup MVNO na trh so sebou prinesie väčší výber pre užívateľov mobilných služieb, tlak na zvyšovanie kvality a znižovanie cien.