Ak preferujete platenie v hotovosti, okamžite si skontrolujte peňaženky. Orgány činné v trestnom konaní z 18 krajín totiž zadržali falošné bankovky v hodnote viac ako 14-miliónov eur, ktoré sa šírili naprieč Európou.. Podarilo sa im to v rámci operácie DECOY, ktorú koordinoval Europol pod vedením Španielska, Portugalska a Rakúska. Europol o tom informoval na svojom webe.
Cieľom tohto zásahu bolo identifikovať a narušiť distribúciu falošných bankoviek a mincí. V rámci operačnej fáz bolo zadržaných až 174 zásielok obsahujúcich falošné peniaze. To viedlo k rozbehnutiu 144 policajných vyšetrovaní smerom k viacerým zločineckým organizáciám. Celkovo bolo zadržaných 148 130 falzifikátov, z čoho takmer 135-tisíc boli eurové bankovky a mince. Odhalených potom bolo 9 186 falošných britských libier a 3 595 amerických dolárov.
Europol vysvetľuje, že prevažnú časť zadržaných falzifikátov predstavovali bankovky s mierne upraveným dizajnom. Majú podobný tvar i farbu ako pravé bankovky, avšak obsahujú malé upozornenie, na základe ktorého ch možno rozpoznať. Problémom je, že mnohí toto upozornenie prehliadajú.
Vyšetrovatelia dodávajú, že najčastejšie boli falzifikované 50-eurové a 20-eurové bankovky. Podvodníci mali využívať rôzne distribučné kanály, vrátane poštových služieb.
Za úspech operácie DECOY možno vďačiť úzkej spolupráci medzi colnými a policajnými orgánmi. Zatiaľ čo colníci mali na starosti identifikáciu falošných bankoviek, policajti viedli vyšetrovania s cieľom vypátrať osoby zodpovedné za ich šírenie.
Zásahu sa pritom zúčastnilo viacero krajín. Ruku k dielu priložili zástupcovia z Bulharska, Francúzska, Grécka, Írska, Holandska, Chorvátska, Nemecka, Poľska, Portugalska, Rakúska, Rumunska, Srbska, Spojeného kráľovstva, Španielska, Talianska, Turecka, Spojených štátov a dokonca aj Českej republiky.
Ako odhaliť falošné bankovky?
Dobrou správou je, že falošnú bankovku môžete identifikovať celkom jednoducho, teda bez použitia náročných postupov či drahých nástrojov. Ako informuje Národná banka Slovenska (NBS), pre overenie pravosti možno použiť napríklad hmatový test. Na ľavom a pravom okraji lícnej strany bankovky sa nachádzajú krátke vystupujúce čiarky. Tie sú spoločne s hlavným motívom, nadpismi a číslom na dotyk hrubšie.
Pozornosť potom treba venovať vodoznaku s portrétom. Na pravej bankovke pri pohľade proti svetlu vidno portrét Európy, hlavný motív a hodnotu bankovky. Konkrétne portrét sa objaví v sprehľadnenom okienku v holograme, pričom viditeľný je z oboch strán bankovky.
Pri naklonení bankovky by malo číslo v ľavom dolnom rohu zmeniť farbu zo smaragdovozelenej na tmavomodrú a vytvárať tak svetelný efekt, ktorý sa pohybuje nahor a nadol. Na nových 100-eurových a 200-eurových bankovkách sú vo vnútri čísla zobrazené aj drobné znaky „€“.
Pre istotu vám odporúčame skontrolovať si všetky bankovky, ktoré máte v peňaženke. Platba falošnou hotovosťou je totiž prehreškom voči zákonu, za ktorý hrozia vážne postihy.