Ľudská rasa prakticky už od svojho vzniku súperí s rôznymi ochoreniami, mnohé z ktorých sa nám dodnes nedarí liečiť so 100-percentnou úspešnosťou. Technológie však napredujú priam raketovým tempom, pričom tento pokrok ovplyvňuje aj medicínsku sféru. Z tej sa aktuálne dozvedáme fantastickú novinku. V Európe totiž schválili nový liek na Alzheimerovu chorobu, píše denník Teraz.sk.
Aby sme boli konkrétnejší, tento liek, známy ako Leqembi, bol schválený Európskou agentúrou pre lieky (EMA). Stalo sa tak ešte včera, čiže vo štvrtok 14. novembra. Podľa dostupných informácií išlo o čiastočné schválenie žiadosti o uvedenie tohto lieku na trh.
Čo je Alzheimerova choroba?
Alzheimerova choroba je klasifikovaná ako veľmi vážny typ ochorenia, ktorý poškodzuje časť mozgu a vedie k narušeniu kognitívnych funkcií, vrátane myslenia, pamäte a úsudku. Ako informuje Česká alzheimerovská spoločnosť, Alzheimerova choroba býva najčastejšou príčinou demencie, ktorá priebežne graduje a končí sa závislosťou osoby trpiacej touto chorobou na každodennej starostlivosti iného človeka.
Napriek vážnym následkom je nástup ochorenia celkom mierny. Pacienti trpiaci Alzheimerovou chorobou si zvyčajne najskôr začnú všímať výpadky krátkodobej pamäti. Tieto výpadky sa ale postupne zhoršujú. Pacienti taktiež časom prichádzajú o schopnosť zrozumiteľne komunikovať, rozhodovať sa, dokončiť myšlienky a okrem toho môžu čoraz viac pôsobiť zmätene. De facto sa im v dôsledku ochorenia zmení celá osobnosť. Vo veľmi pokročilom štádiu sa pacient už nedokáže o seba vôbec postarať.
Smutným faktom je, že na toto ochorenie ešte stále neexistuje liek, ktorý by sľuboval 100-percentnú úspešnosť liečby. Vedci a zdravotníci sa však o vymyslenie takéhoto liečiva usilujú prakticky neustále. A ich pokroky sú evidentné.
EMA schválila nový liek. No čo to znamená?
Zaujímavosťou je, že EMA pôvodne žiadosť o schválenie predmetného lieku na Alzheimerovu chorobu zamietla, a to v júli tohto roku. V tom čase uviedla, že liečivo sa spája s nežiadúcimi účinkami, ktoré prevažujú nad potenciálnymi prínosmi. Vedľajšie účinky mali byť občasne kritické, nachádzalo sa medzi nimi aj krvácanie do mozgu.
Svoje pôvodné stanovisko však po novom prehodnotila. Liečivo zrejme spĺňa potrebné kritériá, vďaka čomu bolo odporučené na registráciu. V budúcnosti sa tak zrejme bude môcť využívať na liečbu miernej kognitívnej poruchy alebo miernej demencie v dôsledku Alzheimerovej choroby.
Liek Leqembi bol vyvinutý americkou nadnárodnou spoločnosťou Biogen a japonskou firmou Eisai. Obsahuje účinnú látku známu ako lecanemab, ktorá slúži na liečbu dospelých s miernymi problémami týkajúcich sa pamäte a kognitívnymi funkciami. Ide o dva príznaky, ktoré sa často spájajú s raným štádiom bežného typu demencie.
Nateraz sa nepredpokladá, že liek bude možné použiť na liečbu všetkých pacientov postihnutých Alzheimerovou chorobou alebo jej príznakmi. Podľa EMA sa bude aspoň v dohľadnej dobe používať na liečbu len určitej skupiny pacientov. Konkrétne budú môcť liečbu postúpiť len tí pacienti, u ktorých je nižšie riziko možného krvácania do mozgu, a ktorí nemajú viac ako jeden gén ApoE4. Tento gén je známy ako dôležitý rizikový faktor Alzheimerovej choroby.
EMA uviedla, že výhody lieku v súčasnom stave prevažujú nad rizikami u pacientov s miernou kognitívnou poruchou alebo miernou demenciou v dôsledku Alzheimerovej choroby s najviac jedným génom ApoE4. Poukázala taktiež na dôležitosť dodržiavania stanovených opatrení s cieľom znížiť riziko závažných a symptomatických abnormalít ARIA. Pri týchto komplikáciách sa vyskytuje tekutina v mozgu alebo krvácanie do mozgu.
Čo bude nasledovať?
Rozhodnutie vydané agentúrou je len jedným z viacerých dôležitých krokov. Toto rozhodnutie sa odošle Európskej komisii (EK). Až tá rozhodne, či liek skutočne bude možné použiť na liečbu Alzheimerovej choroby alebo jej príznakov v Európe. Pokiaľ ide o stanovenie cien a úhrad, tieto náležitosti vraj budú ponechané na členských štátoch Európskej únie (EÚ).