TikTok nepochybne patrí medzi najpopulárnejšie sociálne siete na svete. Zdá sa však, že oveľa väčšej obľube sa teší u bežných ľudí, než u vládnych predstaviteľov. Aplikácia z dielne čínskej firmy ByteDance je tŕňom v oku mnohých vedení štátov, pričom poniektoré sa už proti nej rozhodli rázne zakročiť, a to buď čiastočnými obmedzeniami, alebo rovno úplným zákazom. Do tejto skupiny sa po novom pridáva ďalšia krajina, a to Kanada, píše server SMARTmania.cz.
Sociálna sieť TikTok, ktorá sa preslávila krátkymi videami ušitými na mieru podľa preferencií jednotlivých používateľov, sa už dlhú dobu spája s početnými kontroverziami a vážnymi obvineniami. Hlavne autority v Spojených štátoch majú podozrenie, že aplikácia zbiera citlivé údaje o svojich používateľoch a následne ich poskytuje čínskej vláde na nekalé účely.
No napriek tomu sa jej náramne darí. Podľa rebríčku Exploding Topics bol TikTok v septembri piatou najpopulárnejšou aplikáciou na svete. Mesačne má evidovať až 1,67-miliardy používateľov, čo je viac, než koľko má napríklad Messenger, Spotify, Snapchat alebo X.
Nemožno však odvracať znak od skutočnosti, že budúcnosť TikToku nie je zrovna najistejšia. Čoraz viac krajín podozrieva sociálnu sieť zo škodlivých praktík, a to vrátane tých väčších a známejších. Na zoznam štátov, ktoré orodujú za zákaz platformy, sa po novom zapísala aj Kanada. Tá však svoj odboj vedie trochu čudným spôsobom.
Zakázala kancelárie, nie priamo TikTok
Tamojšia vláda nariadila spoločnosti ByteDance, aby na území Kanady odstavila všetky svoje operácie. Háčik je v tom, že nezakázala priamo TikTok, čo znamená, že služba na území krajiny funguje aj naďalej.
Toto rozhodnutie oznámil François-Philippe Champagne, kanadský minister pre inovácie, vedu a priemysel. Vysvetlil, že vyplynulo z dôkladného a rozsiahleho vyšetrovania zo strany kanadských tímov zameraných na národnú bezpečnosť, ako aj spravodajských služieb. Viedlo až k presvedčeniu, že aktivity spoločnosti ByteDance predstavujú bezpečnostné riziko.
No čo presne je zakázané? Samotná aplikácia, ako bolo spomenuté, v Kanade stále funguje. ByteDance však musí na území krajiny zatvoriť svoje kancelárie.
ByteDance neskrýva pohoršenie, chce sa brániť
Prečo nebolo zakázané to, s čím je spätý najväčší problém? Na túto otázku, žiaľ, nepoznáme presnú odpoveď. Je ale možné, že kanadská vláda chce aktivity ByteDance, vrátane TikToku, zo svojej krajiny vykázať postupne. Priamy zákaz platformy tak môže prísť o čosi neskôr.
No aj napriek tomu, že TikTok v krajine stále funguje, ByteDance rozhodnutie kanadskej vlády neberie na ľahkú váhu. Spoločnosť už deklarovala, že príkaz o ukončení operácii v krajine napadne na súde. Podľa jej hovorcu je sklamaná, nakoľko v dôsledku tohto roku príde o prácu niekoľko stoviek Kanaďanov.