Operačný systém Android môže v budúcnosti prísť o dôležitú aplikáciu, ktorá je jeho pevnou súčasťou už dlhé roky. Jej pozícia sa totiž nepozdáva americkému rezortu spravodlivosti. Považuje ju za monopolné správanie, ktoré je v rámci zachovania zdravej hospodárskej súťaže zakázanou praktikou, informujú TVNOVINY.sk.
Android je operačný systém vyvíjaný a spravovaný spoločnosťou Google. Je úzko integrovaný s viacerými jej službami, čo je dôvod, prečo bývajú na zariadeniach s týmto systémom predinštalované. Medzi tieto služby patrí napríklad Gmail, YouTube alebo Chrome.
Dominantný hráč
Americké ministerstvo spravodlivosti sa po novom zameralo práve na Chrome, teda najobľúbenejší prehliadač nielen na zariadeniach s Androidom, ale aj na ostatných platformách. Celkovo si v októbri 2024 pripisoval trhový podiel až 66,68 percenta. V prepočte tak Chrome ako hlavný prehliadač používajú dvaja z troch používateľov. Na druhom mieste je Safari od Apple s trhovým podielom 18,07 percenta, na treťom Edge od Microsoftu s podielom 5,25 percenta. Hovoria tak údaje webu Statista.
Na smartfónoch má Chrome ešte silnejšie zastúpenie. Používa ho až 68,04 percenta zariadení. Safari, ktorý je opäť na druhom mieste, používa 22,96 percenta používateľov. Tretí je Samsung Internet s podielom 3,62 percenta.
Predvolené prehliadače
Kritike kvôli webovým prehliadačom nedávno čelil aj Apple, nakoľko v rámci iOS viditeľne uprednostňoval vlastné riešenie – Safari – pred riešeniami konkurencie. Gigant v tejto súvislosti čelil obvineniu z protisúťažného správania, výsledkom čoho začal používateľom ponúkať možnosť výberu predvoleného prehliadača.
Podobnému obvineniu aktuálne čelí aj Google, ktorý kontrolujte zhruba 90 percent trhu s online vyhľadávaním. Jeho dominantné postavenie ešte väčšmi umocňuje úzke prepojenie Chrome s Androidom. Americký rezort spravodlivosti to považuje za protisúťažné správanie.
Od Google však nepožaduje len to, aby už Chrome nebol predinštalovaný v nových smartfónoch s Androidom. Ideálnym riešením má byť jeho predaj inému subjektu. Pokiaľ by rezort v tomto úsilí uspel, išlo by o jeden z najagresívnejších krokov administratívy dosluhujúceho prezidenta Spojených štátov Joea Bidena, pokiaľ ide o monopolné správanie popredných technologických firiem.
Problémom je aj Android ako taký
Bidenova administratíva pritom nemá problém len s prehliadačom od Google, ale aj pozíciou giganta v oblasti online vyhľadávania. Ako sme vás informovali v tomto článku, americký okresný súd, podobne ako viacero ďalších súdov, obvinil Google porušovania protimonopolných zákonov, čoho sa mal dopustiť v rámci snahy udržať dominantnú pozíciu svojho vyhľadávača v zariadeniach a webových prehliadačoch.
V dôsledku tohto obvinenia sa americké ministerstvo spravodlivosti rozhodlo vypracovať plán, ktorého cieľom bolo napraviť toto nekalé správanie. Medzi navrhovanými riešeniami sa nachádzalo aj oddelenie operačného systému Android, internetového prehliadača Chrome a služby Google Play.
Google na tieto návrhy zareagoval tvrdením, že radikálne a rozsiahle návrhy rezortu spravodlivosti predstavujú riziko škody nielen u spotrebiteľov, ale aj u podnikov a vývojárov. Dodal, že požiadavky ministerstva presahujú hranice konkrétnych právnych otázok v tomto prípade.
Taktiež zdôraznil, že nakoľko tieto dva produkty pomáhajú ľuďom pristupovať k internetu a používať jeho riešenia, poskytuje ich zadarmo, a to aj s ich základným kódom. Vyňatie zmienených produktov z jeho vlastníctva by údajne viedlo k zmene ich obchodných modelov, čo by ďalej viedlo k zvýšeniu nákladov na konečné zariadenia.