Meta, spoločnosť známa predovšetkým ako správca popredných sociálnych sietí, údajne chystá nový projekt globálnych rozmerov, a to doslova. Chce totiž nainštalovať kábel, ktorý by obopínal celú zemeguľu. Zdroje pre portál TechCrunch uviedli, že náklady projektu by sa mohli vyšplhať na vyše 10-miliárd dolárov. Celková dĺžka kábla by dosiahla zhruba 40-tisíc kilometrov.
Projekt je zatiaľ v ranom štádiu, čo znamená, že výsledná nákladovosť aj dĺžka kábla sa ešte môžu zmeniť. Má sa však za to, že plánovanie vedie juhoafrická pobočka spoločnosti, pričom Meta by mala vlastniť 100 percent kapacity kábla, píše Business Insider.
Dôležitý význam podmorských káblov
Podmorské káble zohrávajú kľúčovú úlohu v prenose telekomunikačných signálov na veľké vzdialenosti, resp. naprieč oceánmi. Meta v súčasnosti vystupuje ako spoluvlastník viacerých takýchto káblov, vrátane 2Africa, siete prepájajúcej africké pobrežie. Transkontinentálne káble vlastnia aj viacerí jej konkurenti, vrátane Google, Amazonu či Microsoftu.
Kábel by sa vyhol rizikovým oblastiam
Sunil Tagare, ktorý o projekte informoval prostredníctvom sociálnej siete LinkedIn, tvrdí, že kábel by mohol viesť z východného pobrežia Spojených štátov priamo do Indie, pričom by mal „zastávky“ v Juhoafrickej republike a Austrálii. Trasa by sa mala vyhnúť geopoliticky citlivým oblastiam, ako sú Červené more, Juhočínske more, Egypt či Melacký prieliv, ktoré údajne predstavujú riziká poškodenia kábla.
Projekt by mohol byť realizovaný v priebehu nasledujúcich piatich až desiatich rokov. Ako bolo spomenuté, náklady na jeho prevádzku by mohli presiahnuť 10-miliárd dolárov.
Príprava na budúci vývoj
Cieľom projektu je posilniť globálnu dátovú infraštruktúru spoločnosti Meta, pravdepodobne kvôli budúcemu rozvoju umelej inteligencie (AI), metaverza a iných dátovo náročných tehchnológií. Ďalším kľúčovým faktorom môže byť nižšia nákladovosť výstavby dátových centier v Indii oproti Spojeným štátom.
Samozrejme, inštalácia kábla obopínajúceho Zem čelí viacerým výzvam. Zahŕňajú napríklad obmedzený počet špecializovaných lodí alebo náročnú údržbu.
No v prípade, že sa projekt podarí dokončiť, Meta získa silný nástroj na podporu svojich služieb a solídnu ochranu pred výpadkami spôsobené geopolitickými konfliktmi či technickými problémami. Okrem toho môže kábel posilniť svetovú dátovú infraštruktúru.