Dojazd je stále jedným z najviac kritizovaných aspektov elektromobilov. A do určitej miery sa to dá chápať. Nemožno ale opomenúť skutočnosť, že výrobcovia batérií v tomto smere vykázali značný pokrok. Medzi nimi rozhodne nechýba ani laboratórium Argonne, ktoré funguje pod záštitou amerického ministerstva energetiky. To totiž predstavilo úplne nový akumulátor s pozoruhodnými parametrami. O novinke informuje server The Cool Down.
Konštrukcia tejto lítium-iónovej batérie obsahuje prvok známy ako duálna gradientná katóda, ktorá podľa správy Interesting Engineering nielenže zvyšuje stabilitu, ale aj účinne prenáša energiu. Jedným z výsledkov je dlhoročná životnosť. Batéria si údajne dokáže po absolvovaní 500 nabíjacích cyklov udržať až 98 percent pôvodnej kapacity.
A to je veľmi dôležitá kvalita. Čím je batéria účinnejšia, tým dlhšie dokáže slúžiť, čo priamo vplýva na celkové kapacity dojazdu elektrických vozidiel. Pomalšia degradácia článkov taktiež znamená zníženie tvorby elektronického odpadu škodiaceho životnému prostrediu.
Kľúčový pokrok pre elektromobily
Kahlil Amine, vedúci tímu pokročilých batériových technológií v Argonne, tvrdí, že duálna gradientná katóda môže viesť k obecnému zlepšeniu akumulátorov pre elektromobily. Článok amerického laboratória sa okrem dlhej životnosti vyznačuje objemnou úložnou kapacitou, silnou stabilitou a vysokou odolnosťou voči vyšším napätiam.
Amine dodáva, že vysoká hustota energie taktiež umožňuje výrobu menších a lacnejších batérií, čo by mohlo viesť k vzniku cenovo dostupnejších elektrických vozidiel. To by zase významne pomohlo k ich rýchlejšej adopcii, a to najmä v ekonomicky slabších krajinách.
Smartfóny tenké ako kreditné karty
Novú batériu nedávno vyvinuli aj výskumníci zo Švédska. Má unikátny dizajn, ktorý má byť v porovnaní s existujúcimi batériami až dvojnásobne efektívnejší. Tím stojaci za týmto prevedením deklaruje, že ich výtvor by mohol predĺžiť dojazd elektromobilov až o 70 percent. Prínosy by však mohol predstavovať aj v iných oblastiach. Napríklad notebooky by mohli vážiť o polovicu menej, smartfóny by zase mohli byť tenké ako kreditné karty.
Háčik je v tom, že tieto batérie si stále vyžadujú určité množstvo vzácnych kovov, ktorých ťažba sa spája s negatívnym vplyvom na životné prostredie. To poukazuje na dôležitosť vývoja nových, resp. ekologicky udržateľnejších spôsobov ťažby, ako aj procesov recyklácie vyradených batérií.