Slovenskí motoristi sa v priebehu leta tešili pomerne priaznivým cenám pohonných hmôt (PHM). Benzín aj nafta sa držali na nízkych hladinách aj napriek tomu, že leto je obdobím motoristickej sezóny, kedy ceny na čerpacích staniciach zvyčajne rastú. Šírili sa rôzne teórie o tom, ako bude prebiehať vývoj cien v nasledujúcom období. A žiaľ, zdá sa, že pravdivejšie sú tie nepotešujúce, informuje portál oPeniazoch.sk.
Z údajov Štatistického úradu (ŠÚ) Slovenskej republiky (SR) vyplýva, že ceny PHM v polovici novembra zaznamenali výraznejší nárast. Prémiovejší 98-oktánový benzín sme v priebehu 46. týždňa tankovali za 1,711 eura na liter, čo oproti predošlému týždňu predstavuje zdraženie o takmer 1 cent. Rovnakým tempom rástla aj cena 95-oktánového benzínu. Liter sme tankovali za 1,504 eura. Cena motorovej nafty v medzitýžďňovom porovnaní stúpla až o 2 centy, teda na 1,441 eura za liter.
Pokiaľ ide o plyny, pri tých boli vykázané rôzne cenové výkyvy. Liter LPG sa na čerpacích staniciach predával za 0,749 eura, čo bolo o 1,3 centa viac ako týždeň predtým. Cena CNG stúpla taktiež, ale len mierne, a to na 1,553 eura za kilogram. Zlacnel iba LPG, ktorého kilogram stál 1,607 eura. Oproti predošlému týždňu bola cena nižšia o 6,5 centa.
Dobrou správou je, že v medziročnom porovnaní sme obľúbené PHM stále tankovali lacnejšie. Cena nafty bola nižšia o 9,8 percenta, cena 95-oktánového benzínu o 5,1 percenta a cena 98-oktánového benzínu o 4,9 percenta.
Lacnému benzínu a nafte zrejme odzvonilo
Trhové ceny ropy v uplynulom období stúpali i klesali. Konkrétne v 46. týždni vykázali pokles o 4 percentá. Surovina sa tak obchodovala za 71 dolárov. Príčinou bolo zosilnenie amerického dolára.
Radosť však bola len dočasná, nakoľko išlo o chvíľkovú korekciu. Aktuálne sú ceny ropy opäť na vzostupe, na čo upozornil aj Marek Nemky, analytik spoločnosti XTB.
Dôvod rastu možno hľadať na východ od Slovenska. Napätie vojnového konfliktu medzi Ukrajinou a Ruskom stúpa, pod čo sa podpísalo ako pričinenie severokórejských vojakov na ruskej strane, tak aj rozhodnutie Spojených štátov uvoľniť reštrikcie smerom k Ukrajine, ktoré umožňujú použitie rakiet dlhého doletu (ATACMS).
Tá túto príležitosť vzápätí využila v rámci útoku na ruské vojenské ciele. Odpoveď bola hrozivá – prezident federácie Vladimir Putin podpísal zmenu doktríny, ktorá oprávňuje použitie jadrových zbraní a realizovanie útokov prostredníctvom interkontinentálnych balistických rakiet.
Ohrozenie kľúčovej infraštruktúry
Tento sled udalostí sa takmer okamžite prejavil na cenách ropy. Ukrajina totiž môže poskytnutý arzenál využiť aj na narušenie či zničenie ropnej infraštruktúry v Rusku, ktoré vystupuje ako popredný dodávateľ ropy. Nikto nevie, čo bude nasledovať. To vedie k vzniku obáv, tie zase vedú k vyšším cenám kľúčovej suroviny.
Negatívnym indikátorom je aj hromadenie zásob ropy v Spojených štátoch, ktoré poukazuje na nižší dopyt. A keďže Spojené štáty figurujú ako najväčší spotrebiteľ ropy, môže to znamenať komplikácie.
Napokon nemožno opomenúť debaty ohľadne možného odkladu uvoľnenia reštriktívnych opatrení zo strany združenia OPEC (krajín vyvážajúcich ropu). Hoci sa Medzinárodná energetická agentúra (IEA) snaží o ukľudnenie situácie tvrdením, že ropy bude v ďalšom roku dostatok, ceny ropy na burze stúpli, čo sa následne prejavilo na cenovom vývoji v Rotterdame.
Výsledkom, ako ste už zrejme pochytili, sú rastúce ceny na čerpacích staniciach, a to aj na Slovensku.
Nikto nevie, čo bude
Ťažko povedať, či odteraz budú PHM len zdražovať, alebo sa dočkáme aj určitých cenových poklesov. Vyhliadky však nie sú dvakrát ružové, nakoľko vojna na Ukrajine nielenže stále prebieha, ale sa aj priebežne stupňuje. Dúfajme, že mierové rokovania čo najskôr prinesú vytúžený výsledok – mier.