Trhu s webovými prehliadačmi dlhodobo dominuje Google Chrome. V blízkej budúcnosti sa ale môže rozloženie tohto trhu zmeniť. OpenAI totiž údajne chystá vlastný webový prehliadač, ktorý by úzko kooperoval s ChatGPT. To by predstavovalo obrovskú konkurenčnú výhodu oproti ostatným prehliadačom, ktoré musia k pokročilému generatívnemu modelu pristupovať externe. Pre agentúru Reuters to uviedli zdroje oboznámené so záležitosťou. Ich identita však nie je známa.
Problém by to predstavovalo najmä pre Chrome, nakoľko ten sa už veľmi dlho teší dominantnému podielu na trhu s internetovými prehliadačmi. Podľa údajov Statcounter si naprieč všetkými zariadeniami pripisuje podiel až 66,68 percenta. Na druhom mieste je Safari od Apple s trhovým podielom 18,07 percenta, na treťom mieste Microsoft Edge s podielom 5,25 percenta.
Hoci je pravda, že popredné prehliadače plánujú disponovať alebo dokonca už disponujú funkciami umelej inteligencie (AI), ChatGPT je bez akýchkoľvek pochýb najobľúbenejším generatívnym modelom. Ako sme vás informovali v tomto článku, podľa nedávnych odhadov má ChatGPT mesačne registrovať viac návštev ako Chrome.
Zatiaľ čo prehliadač od Google údajne mesačne zaznamenáva okolo 3,45-miliardy návštev, ChatGPT má mesačne navštíviť až 3,7-miliardy ľudí. Podľa štatistiky na Similarweb generatívny model v priebehu jediného mesiaca zaznamenal nárast návštevnosti až o 17,2 percenta, zatiaľ čo v medziročnom porovnaní má ísť o nárast až 115,9 percenta. David F. Carr, výskumník Similarwebu, doplnil, že model zaznamenal prudký nárast návštevnosti najmä v máji tohto roku. Vtedy dosiahol hranicu 2,2-miliardy návštev.
Rastúcu popularitu ChatGPT možno vysvetliť hlavne početnými inováciami, ktorými ho OpenAI de facto pravidelne obohacuje. Dostáva sa mu nových verzií a funkcií, ako aj doplnkových služieb. Nedávno dokonca spoločnosť predstavila funkciu SearchGPT, ktorá funguje ako interný vyhľadávač v reálnom čase.
BrowserGPT ako bojaschopný konkurent pre Chrome
A zdá sa, že tento vyhľadávač sa v budúcnosti stane pevnou súčasťou vlastného prehliadača z dielne OpenAI. Podľa zdrojov môže byť známy ako BrowserGPT. Dokonca uviedli aj to, že spoločnosť už mala osloviť kľúčových partnerov prevádzkujúcich vyhľadávače lokalít, cien, udalostí a realít, pravdepodobne za účelom prípadnej spolupráce.
Nateraz má byť vývoj prehliadača v ranom štádiu, takže nie je isté, kedy presne (a či vôbec) vyjde. Nadšenci umelej inteligencie by ho však nepochybne privítali s otvorenou náručou. Je dosť možné, že časom by sa z neho stal bojaschopný konkurent pre Chrome, keďže už samotný ChatGPT má byť o poznanie populárnejší, teda aspoň čo sa týka návštevnosti.
Google rieši nepríjemnú potýčku
Google do kariet nehrá ani posledný zásah amerického ministerstva spravodlivosti, ktoré považuje dominantné postavenie spoločnosti na trhu s online vyhľadávaním. Jeho vplyv má ešte väčšmi umocňovať úzke prepojenie Chrome s Androidom. Americký rezort spravodlivosti to považuje za protisúťažné správanie.
Od Google však nepožaduje len to, aby už Chrome nebol predinštalovaný v nových smartfónoch s Androidom. Ideálnym riešením má byť jeho predaj inému subjektu. Pokiaľ by rezort v tomto úsilí uspel, išlo by o jeden z najagresívnejších krokov administratívy dosluhujúceho prezidenta Spojených štátov Joea Bidena, pokiaľ ide o monopolné správanie popredných technologických firiem.
Tento pozoruhodný zvrat udalostí prišiel nedlho po tom, čo americký okresný súd, ako aj viacero ďalších súdov, obvinil Google porušovania protimonopolných zákonov, čoho sa mal dopustiť v rámci snahy udržať dominantnú pozíciu svojho vyhľadávača v zariadeniach a webových prehliadačoch.
V dôsledku tohto obvinenia sa americké ministerstvo spravodlivosti rozhodlo vypracovať plán, ktorého cieľom bolo napraviť toto nekalé správanie. Medzi navrhovanými riešeniami sa nachádzalo aj oddelenie operačného systému Android, internetového prehliadača Chrome a služby Google Play. Tejto téme sme sa podrobnejšie venovali v samostatnom článku na tomto odkaze.