Najsilnejšiu európsku ekonomiku, čiže Nemecko, trápi vážna kríza, s ktorou sa spája viacero, niekedy priam katastrofických scenárov. Konkrétne ide o krízu v rámci automobilového priemyslu, ktorá aktuálne najviac postihuje Volkswagen. Koncern sužuje úbytok zákazníkov a pokles predaja, a to z veľkej časti kvôli silnejúcej konkurencii zo strany ázijských výrobcov.
Volkswagen pritom má oficiálne zastúpenie aj na Slovensku, a to v podobe fabriky v Bratislave. Ako však informuje Spravodajský portál RTVS, tú vraj nateraz dianie na nemeckom trhu neovplyvňuje, teda aspoň nie priamo.
Len nedávno sa slovenskí zamestnanci dočkali novej kolektívnej zmluvy, ktorá sľubuje navýšenie platov o viac ako 80 eur od budúceho roka. V roku 2026 by malo dôjsť k ďalšiemu zvýšeniu, a to o štyri percentá. Okrem toho je v pláne aj zahájenie novej výroby.
Vyhliadky slovenskej fabriky sú teda celkom optimistické. To ale neznamená, že sa jej situácia v Nemecku nijak netýka. Kríza môže postihnúť subdodávateľov, pričom podľa Zväzu automobilového priemyslu nebola pre túto eventualitu podniknutá dostatočná príprava.
Optimizmus pretrváva. A má to dôvody
Slovenskú fabriku však napriek tomu optimizmus neopúšťa. Lucia Kovarovič Makayová, hovorkyňa Volkswagen Slovensko, skonštatovala, že závod svojím výrobným plánom, ako aj budúcimi projektmi, ktoré boli avizované, aktívne prispieva k vytvoreniu hospodárskeho základu, ktorý pomôže v zvládnutí očakávaného prechodu koncernu na elektrický pohon i preklenutiu ďalších výziev.
K tomu doplnila, že koncom minulého roka fabrika zahájila výrobu nových generácií viacerých kľúčových modelov. Plánuje sa potom aj spustenie novej výroby, konkrétne linky na produkciu plne elektrického SUV modelu.
Viliam Ostatník, analytik Adapt Institute, vidí ako dôvod optimizmu slovenskej fabriky Volkswagenu skutočnosť, že zamestnanci poberajú nižšie platy, než aké poberajú pracovníci v Nemecku. Taktiež skonštatoval, že v poslednej dobe výrazne rástli náklady na energie i náklady na výrobu, čím sa stali jedným zo zásadných, ak nie aj tým absolútne najzásadnejším faktorom. Vraj sa to s istotou pozerá každá automobilka, čo pre slovenskú pracovnú silu paradoxne môže predstavovať výhodu.
Pokiaľ ide o výrobu komponentov, tento segment vraj eviduje poklesy v objednávkach už dlhšiu dobu, minimálne dva roky. Zväz automobilového priemyslu však tvrdí, že aj napriek tomu tvorí viac ako polovicu všetkých tržieb v tomto priemysle. Pokles produkcie nielen v Nemecku tak nebude nečakaným šokom.
Prepúšťanie vraj nehrozí
Aby sme to zosumarizovali, hoci sa Volkswagenu v Nemecku nedarí, Slovensko to zatiaľ nepostihuje. Dávnejšie sa objavili obavy z toho, že fabrika v Bratislave začne prepúšťať. Neskôr sme sa ale dočkali uistenia, že k ničomu takému nedôjde. A zdá sa, že tento postoj nateraz ostáva nezmenený.
Tieto obavy vznikli po tom, čo sme sa začiatkom septembra dozvedeli, že koncern sa po prvýkrát za svoju 87-ročnú históriu chystá zatvoriť viacero svojich fabrík. Dôvodov malo byť viacero. Jeden veľký závod, v ktorom sa vyrábajú kľúčové komponenty, bol údajne označený za zastaraný e neefektívny. Väčším dôvodom tohto rozhodnutia však mal byť rastúci nátlak ázijských konkurentov.
Volkswagen rýchlo prichádzal o zákazníkov a tým pádom aj o peniaze. Začal teda aktívne rokovať o spôsoboch, akými by bolo možné znížiť náklady. Jedným z výsledkov bol návrh týkajúci sa zatvorenia niektorých tovární a prepustení vyše 100-tisíc zamestnancov.
Žalostné výsledky
Ako sme vás informovali v samostatnom článku na tomto odkaze, Volkswagen po nevydarenom druhom štvrťroku (kvartáli) nedokázal zlepšiť svoju situáciu ani v treťom štvrťroku. Z globálneho hľadiska expedoval 2 176 300 vozidiel, čo predstavuje medziročný pokles až o 7,1 percenta.
Červené čísla vykázal aj napriek tomu, že Škode, ktorá spadá pod jeho ochranné krídla, sa v uplynulých mesiacoch celkom darilo. Jej úspech však zatienili výraznejšie prepady iných značiek, predovšetkým Audi. Jej odbyt sa v druhom štvrťroku prepadol o 16 percent. Kmeňová značka v sledovanom období expedovala o 6,6 percenta menej vozidiel ako v predošlom roku.
V dôsledku slabých výsledkov sa agentúra Moody’s rozhodla zhoršiť vyhliadky hodnotenia úverovej spoľahlivosti Volkswagenu zo stabilného na negatívny. Konkrétne uviedla, že príčinou zhoršeného ratingu sú upadajúce prevádzkové výsledky automobilky.