Ceny potravín sú a zrejme aj nejaký čas budú na vzostupe. Nie je to však problém, ktorý by sa týkal iba Slovenskej republiky. Poniektoré potraviny evidujú výrazný rast naprieč celou Európou. Exemplárnym a veľmi aktuálnym príkladom sú vajcia. Ich cena stúpa, čo potravinári pripisujú bežným ekonomickým vzorcom. V skutočnosti ale k súčasnému vývoju prispieva ešte jeden, a to celkom vážny faktor.
Ako informuje denník Teraz.sk, dôvodom vyšších cien vajec je priebežne rastúci dopyt nielen zo strany konečných spotrebiteľov. Blížia sa vianočné sviatky, kedy mnohé domácnosti buď to vo veľkom vypekajú tradičné vianočné cukrovinky, alebo si ich vo veľkom objednávajú. V oboch prípadoch platí vyššia spotreba vajec, čo na základe ekonomických pravidiel vedie k ich vyšším cenám.
Hrozby vtáčej chrípky
Ako však bolo spomenuté, je tu ešte jeden faktor, ktorý významne ovplyvňuje cenový vývoj vajec. Je ním výskyt vtáčej chrípky u veľkého slovenského producenta. Daniel Molnár, riaditeľ Únie hydinárov Slovenska (ÚHS), vysvetlil, že efekt vtáčej chrípky na ceny vajec bude ovplyvňovať viacero faktorov, vrátane množstva chovov a nosníc v nich, ktoré budú počas jesene a zimy zasiahnuté touto chorobou.
Keďže nemožno presne predpovedať, ako rapídne a v akom rozsahu sa bude vtáčia chrípka šíriť, nemožno presne predpovedať ani to, ako veľmi porastú ceny vajec.
Molnár však poznamenal, že výskyt vtáčej chrípky spôsobí na farme v Dvoroch nad Žitavou pokles produkcie konzumných vajec pre slovenský trh o zhruba 10 až 15 percent, pričom znížený objem vraj môže pretrvávať po dobu dvoch až troch mesiacov.
Následne, po ukončení opatrení nariadených na tejto farme zo strany Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR, čo by malo trvať asi mesiac, by na farme malo dôjsť k obnove chovu nosníc, a teda aj k obnove produkcie vajec.
Domáca náhrada nie je, bude sa viac dovážať
Pokiaľ ide o možnosti substitúcie, respektíve náhradu slovenskej výroby, tá vraj poľa Molnára nie je možná. Upozornil, že zvýšenie počtu nosníc alebo produkcie vajec predstavuje proces, ktorý netrvá pár dní či týždňov, ale niekoľko mesiacov.
To naznačuje, že v dohľadnej dobe dôjde k zvýšeniu dovozu vajec zo zahraničia, čo môže ešte väčšmi posilniť rast ich cien. Dobrou správou však je, že by nemali byť dovážané z veľkých diaľok. V posledných rokoch prichádzajú najväčšie dovozy zo susedných krajín, menovite Poľska, Česka a Maďarska.
Pochopiteľne, cieľom dotknutého slovenského producenta je čo najskôr obnoviť chov, a to v plnom rozsahu, aby dopyt Slovákov po vajciach mohol byť zásobovaný z domácich zdrojov. No ako ste už mohli vyčítať z predošlých odsekov, dosiahnutie tohto cieľa nebude jednoduché. Je limitované realizovaním opatrení na likvidáciu ohniska, ako aj potrebou odchovu mládok do času, kým začnú znášať vajcia.