Budúcnosť, v ktorej roboty vykonávajú ľudskú prácu, bola ešte relatívne nedávno len námetom sci-fi filmov. Posledné roky však naznačujú, že táto budúcnosť je nielen možná, ale sa aj naozaj stane. Svedčia o tom aj najnovšie zistenia TrendForce.
Očakáva sa, že globálny trh s humanoidnými robotmi dosiahne do roku 2027 hodnotu viac ako 2-miliardy amerických dolárov (1,895-miliardy eur), pričom ich masová výroba by mohla začať už v priebehu budúceho roku.
Medzi týmto rokom a rokom 2027 by mal trh rásť ročnou zloženou mierou rastu (CAGR) 154 percent, a to aj vďaka generatívnej umelej inteligencii (AI), ktorá zvyšuje atraktivitu servisne orientovaných robotov.
V oblasti softvéru sa súčasné platformy zameriavajú predovšetkým na strojové učenie a digitálne simulácie (tzv. digitálne dvojičky), zatiaľ čo vývoj hardvéru sa opiera hlavne o robotické ramená, mobilné roboty a humanoidné roboty, ktoré sa prispôsobujú rôznym prostrediam a interakciám s ľuďmi. Kľúčoví hráči na trhu, ako sú Agility Robotics (robot „Digit“), Apptronik (robot „Apollo“) a Tesla (robot „Optimus“), plánujú svoje vlajkové produkty v tejto oblasti plne rozšíriť v najbližších rokoch, teda medzi rokmi 2025 a 2027.
Pokiaľ ide o komercializáciu, tá je silne závislá na pokrokoch v schopnostiach vnímať okolie, viesť konverzácie a vykonávať pohybové úkony. Posledné pokroky v oblasti generatívnej AI už viedli k zlepšeniu kognitívnych schopností robotov, umožňujúc im vnímať a spracovávať kontextové prvky, ako sú ľudia, miesta a udalosti. Došlo aj k zlepšeniu ich konverzačných schopností.
Roboty čelia aj výzvam, napriek tomu však budú rásť
Vývoj humanoidných robotov však čelí nielen možnostiam, ale aj výzvam, a to napríklad z hľadiska komponentov. Planetárne skrutky v súčasnosti tvoria až 22 percent nákladov na komponenty, čo je najvyšší podiel. Nasledujú kompozitné materiály s podielom 9 percent, 6D senzory sily a krútiaceho momentu (8 percent) a duté motory (6 percent). Všetky tieto komponenty čelia neprehliadnuteľným technickým bariéram.
Napriek tomu sa očakáva, že humanoidné roboty budú čoraz viac prenikať do rôznych sektorov. Priemyselné roboty naďalej dominujú v úlohách, ako je vykladanie a balenie, zatiaľ čo servisné roboty, ktoré využívajú generatívnu AI, budú zohrávať čoraz podstatnejšiu úlohu v oblastiach, ako sú starostlivosť o seniorov, multimodálna interakcia a ďalšie.
Model Robotika ako služba (RaaS), ktorý umožňuje prenájom robotov, zníži počiatočné náklady a riziká, čím sa uľahčí adopcia robotov nielen v podnikoch, ale aj domácnostiach.
Dopyt rastie
Stojí za zmienku, že niektoré krajiny s nedostatkom pracovnej sily a starnúcou populáciou už dnes vykazujú evidentný dopyt po robotoch, napríklad na spoločenské či opatrovateľské účely. Očakáva sa, že takéto roboty sa dopracujú na trh v priebehu jedného až dvoch rokov.
Okrem toho majú roboty čoraz väčší strategický význam v rámci vojenských aplikácií, kde sa využívajú v rôznych oblastiach (od dronov až po bojové a logistické roboty).
S ohľadom na rastúci dopyt po robotike, predovšetkým v oblastiach priemyslu a služieb, sa očakáva, že humanoidní roboti budú zohrávať čoraz podstatnejšiu úlohu v každodennom živote podnikov i domácností.