Európska únia (EÚ) významne naštrbila svoje obchodné vzťahy s Čínou, keď koncom minulého mesiaca uvalila sankcie na dovoz elektromobilov tamojších výrobcov. V budúcnosti hrozí aj narušenie obchodných vzťahov medzi EÚ a Spojenými štátmi. Tie si totiž nedávno zvolili nového prezidenta, ktorý navrhuje nové, resp. vyššie dovozné clá na produkty pochádzajúce z územia bloku. Podľa odborníka by takéto rozhodnutie predstavovalo vážne škody pre obidve strany, informuje denník Teraz.sk.
Donald Trump vo svojich nedávnych vyjadreniach avizoval uvalenie „veľmi podstatných ciel“ na tovary z EÚ. Sledovať tým má rozsiahly presun výroby do Spojených štátov. Týkať sa to má aj automobilového priemyslu – apeluje na nemecké automobilky, aby v Spojených štátoch vybudovali nové závody.
Joachim Nagel, prezident nemeckej centrálnej banky Bundesbank a člen Rady guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB), prehlásil, že pokiaľ dôjde k vzniku novej obchodnej vojny medzi Spojenými štátmi a Európou, so škodami by museli rátať obe strany Atlantiku. Mali by podobu aj vyššej inflácie, čo by viedlo k zvýšeniu tlaku na európskych lídrov, aby naštartovali dlho odkladanú európsku integráciu.
Žiadna vojna nie je bez následkov
Nagel je ďalším z početnej skupiny politikov, ktorí prechovávajú názor, že clá navrhované Trumpom by s vysokou pravdepodobnosťou poškodili všetky zainteresované strany. V rámci svojho prejavu vo Frankfurte na Mohanom deklaroval, že zavedenie ciel by znovu rozpútalo medzinárodné obchodné konflikty a ešte viac narušilo náš multilaterálny poriadok.
Dodal, že v clá by v kombinácii s inými zvažovanými plánmi mohli spôsobiť značné straty ako ekonomike Spojených štátov, tak aj zahraničným ekonomikám. Ako bolo spomenuté, následkom by mohlo byť aj zvýšenie miery inflácie v Európe aj Spojených štátoch.
Podľa odborníka je potrebné, aby sa Európa spojila, teda aby došlo k podriadeniu národných záujmov spoločnej veci, čím by sa vytvoril ekonomický rámec chrániaci európsky model prosperity. Táto snaha by mala zahŕňať aj vytvorenie skutočnej bankovej únie so spoločným systémom ochrany vkladov a riešeniami pre tzv. slučku skazy v súvislosti s prepojeniami medzi štátmi a bankami.
Slučka skazy (doom loop) je pojem označujúci cyklický proces, v ktorom sa negatívne faktory vzájomne zosilňujú, čím sa situácia stále viac a viac zhoršuje. Typicky sa tento pojem využíva v kontexte ekonomiky alebo politiky, napr. pri prepojení štátneho dlhu a slabosti bánk, kde problémy jednej strany prehlbujú problémy strany druhej. Tento cyklus pokračuje dovtedy, kým nedôjde k zavedeniu opatrení, ktoré ho narušia.
Za ďalší nevyhnutný krok Nagel považuje vytvorenie skutočnej únie kapitálových trhov, ktorá by smerovala európske úspory do firiem a regiónov, kde je kapitál najviac potrebný.
Príklady dôsledkov nových ciel
Rozsah následkov nových ciel Trumpovej administratívy smerom k EÚ by bol extrémne široký. Na niektoré z nich poukazuje portál Politico.
Pochopiteľne, zvyšovanie ciel by zdražilo európske produkty na americkom trhu, čo by mohlo oslabiť konkurencieschopnosť európskych firiem, najmä v automobilovom priemysle. Nemecké automobilky, ktoré Trump kritizoval, by mohli byť nútené presunúť výrobu do USA, aby sa vyhli clám.
Eskalácia obchodného napätia by zase mohla narušiť spoluprácu medzi EÚ a Spojenými štátmi v ďalších oblastiach, ako sú regulácie v technologickej sfére a klimatická politika.
Pokiaľ ide o škody priamo na konte Spojených štátov, tie by mohli zahŕňať vyššie ceny pre amerických spotrebiteľov a obmedzenie prístupu k európskym produktom. Clá by taktiež mohli uškodiť americkým výrobcom, ktorí sú závislí na európskych komponentoch.