Technologický pokrok so sebou prináša nielen mnoho skvelých možností, ale aj vážnych rizík. Kyberútoky sú čoraz sofistikovanejšie, a tým pádom aj nebezpečnejšie. Preto je dôležité, aby popredné firmy neustále inovovali svoje riešenia na ochranu bežných ľudí, resp. používateľov. A konkrétne Google tak po novom robí naozaj obdivuhodným spôsobom.
Ako píše server 9to5Google, gigant do operačného systému Android pridáva funkciu schopnú detegovať podvody v reálnom čase.
Nateraz táto funkcia dokáže odhaliť telefonáty, ktorými sa útočníci snažia obalamutiť adresáta a primäť ho k poskytnutiu citlivých údajov. Zväčšia ide o údaje týkajúce sa platobných kariet, na základe ktorých potom podvodníci môžu odcudziť finančné prostriedky. Taktiež stojí za zmienku, že zatiaľ sa šíri len v rámci telefónov značky Pixel, čiže modelov z vlastnej produkcie Google.
Google uvádza Scam Detection
Funkcia nesie názov Scam Detection a podľa oficiálnej definície sleduje vzorce konverzácií, ktoré sa bežne spájajú s podvodmi. Akonáhle odhalí potenciálny podvod, zariadenie prostredníctvom zvukového alebo hmatového signálu vyzve používateľa k tomu, aby si skontroloval obrazovku telefónu. Na tej sa zobrazí vizuálne upozornenie, že telefonát, ktorý práve prebieha, môže byť nebezpečný.
K dispozícii má potom dve možnosti, a to buď hovor okamžite ukončiť, alebo ho označiť ako legitímny. Google si očividne uvedomuje, že funkcia môže niektoré hovory falošne vyhodnotiť ako podvodné.
V praxi to funguje celkom jednoducho. Ak vám napríklad volajúci tvrdí, že je zamestnancom vašej banky, a požiada vás o urgentný prevod finančných prostriedkov z dôvodu údajného narušenia bankového konta, Scam Detection hovor spracuje a na základe analyzovaných dát určí, či ide o podvod.
Predpokladá sa, že najlepšie bude fungovať na modeloch Pixel 9, ktoré sú vybavené umelou inteligenciou (AI) Gemini Nano. Je však podporovaná aj staršími generáciami až po Pixel 6, a to vďaka bližšie nešpecifikovaným robustným modelom strojového učenia, ktorými tieto zariadenia disponujú.
Google taktiež ubezpečuje, že do zariadení sa neukladá žiadny zvukový záznam či prepis konverzácie. Rovnako sa tieto údaje neodosielajú na servery spoločnosti. Ďalej upozorňuje, že štandardne je funkcia Scam Detection vypnutá, čo znamená, že používateľ si ju musí manuálne aktivovať prostredníctvom nastavení aplikácie Telefón.
Ako bolo spomenuté, nateraz je funkcia dostupná len na modeloch Pixel 6 až Pixel 9. Taktiež sa zatiaľ vzťahuje len na anglicky hovoriacich používateľov v Spojených štátoch. Možno však predpokladať, že časom sa rozšíri aj na ďalšie trhy a bude podporovať viacero jazykov, nielen angličtinu.
Ochrana pred špehovaním v reálnom čase
To ale nie je všetko. Google taktiež zastrešuje funkciu Play Protect, ktorá v reálnom čase skúma zariadenia používateľov s cieľom odhaliť potenciálne nebezpečné aplikácie. Zameriava sa predovšetkým na tzv. stalkerware, čo je softvér, ktorý dokáže zhromažďovať citlivé údaje na účely špehovania. V budúcnosti sa údajne rozšíri aj na ďalšie typy škodlivého softvéru.