Máme tu začiatok novembra, čo znamená, že sa môžeme postupne začať pripravovať na debut nadchádzajúcej série vlajkových smartfónov od Samsungu, menovite série Galaxy S25. O tej sa v posledných týždňoch špekuluje čoraz hojnejšie, pričom takmer neustále sa k nám dostávajú nové, často nečakané poznatky. A teraz prichádzajú ďalšie.
Ako informuje server PhoneArena, Galaxy S25 môže byť prvým top-end radom juhokórejského giganta so softvérovými aktualizáciami distribuovanými prostredníctvom systému A/B. Nateraz ho používa iba jeden jeho telefón, a to Galaxy A55 5G.
Pôvodne s touto predikciou prišiel renomovaný informátor Chun Bhai, ktorého na sociálnej sieti X sledujú dokonca aj Ross Young či Ice universe, teda dvojica azda tých najväčších leakerov, pokiaľ ide o smartfóny. Chun Bhai na sieti X zverejnil príspevok, v ktorom uvádza jednu krátku vetu: „Séria S25 podporuje A/B aktualizácie.“
Pokiaľ neviete, o čo ide, A/B systém aktualizovania zariadení prináša viacero skvelých výhod. V podstate funguje celkom jednoducho.
Aktualizácia v samostatnej „miestnosti“
Operačný systém sa pri obdržaní aktualizácie de facto rozdelí na dve samostatné časti. Spočiatku je aktívna len jedna časť, ktorá zabezpečuje chod súčasnej verzie systému, zatiaľ čo v tej neaktívnej časti prebieha inštalácia získanej aktualizácie. Po dokončení inštalačného procesu sa zariadenie rýchlo reštartuje a má hotovo.
Samozrejme, spája sa s tým viacero výhod. V očiach používateľa sú takto šírené aktualizácie rýchlejšie, nakoľko aj počas inštalácie môže používať svoje zariadenie. Nemusí pritom rátať ani s dlhými reštartmi. Telefón sa len rýchlo vypne a zapne, pričom po zapnutí už je poháňaný najnovšou verziou softvéru.
Dôležitou výhodou je aj spoľahlivosť. Občas sa jednoducho môže stať, že sa inštalácia aktualizácie nezdarí, čo zvyčajne predstavuje nepríjemné problémy. Pri systéme A/B však telefón dokáže veľmi rýchlo prejsť zo súčasnej, teda nefunkčnej verzie systému, na pôvodnú, čiže funkčnú verziu.
Takúto zmenu by rozhodne mnohí uvítali. Predsa len súčasné procesy aktualizácie vedia byť až príliš zdĺhavé, ba až otravné. Používateľ najskôr musí stiahnuť inštalačný balíček, čo môže chvíľu trvať, a potom trpezlivo čakať, kým sa dokončí jeho extrahovanie, nahratie a inštalácia. To zvyčajne trvá ešte dlhšie. Následne ešte dochádza k záverečnej optimalizácii. Tento proces sa odohráva počas reštartovania zariadenia. A áno, aj ten vie zabrať viac ako minútku.
Galaxy S25: Čo ďalšie vieme?
Len včera sme vás informovali, že juhokórejský gigant môže v roku 2025 predstaviť tri úplne nové zariadenia, ktoré doplnia hlavné modelové rady, menovite Galaxy S25, Galaxy Z Fold7 a Galaxy Z Flip7. Pokiaľ novinky nebudú uvedené spolu s týmito sériami, malo by sa tak stať aspoň v ich blízkosti. vyplýva to z poznatkov kórejského informátora vystupujúceho ako yeux1122.
Jedným má byť tenší Galaxy S25, druhým odľahčená verzia Galaxy Z Flip a tretím skladací telefón tromi displejmi, čiže na štýl Mate XT od Huawei.
Taktiež sa ku nám dostala správa, že všetky modely z nadchádzajúceho vlajkového radu spoločnosti Samsung budú vybavené procesorom Snapdragon 8 Elite, ktorý Qualcomm predstavil pred pár dňami. Údajne tento procesor nasadí globálne, čo znamená, že by mal byť dostupný aj na európskom trhu.
Pôvodne sa špekulovalo o až troch procesoroch, ktorých použitie mal juhokórejský výrobca zvažovať. Okrem Exynos 2500 a Snapdragon 8 Elite bol v hre aj vysokovýkonný čip od spoločnosti MediaTek. Tá sa javí byť čoraz silnejším hráčom na trhu s vlajkovými procesormi pre smartfóny. Dokonca aj Samsung už použil jej riešenia, a to napríklad v tabletoch Galaxy Tab S10+ a Galaxy Tab S10 Ultra.
Kľúčovým lákadlom čipov od MediaTeku pritom nemá byť len vysoký výkon, ale aj cena. Šírili sa fámy, že Qualcomm si bude za svoj nový špičkový procesor, respektíve Snapdragon 8 Elite, účtovať podstatne vyššie sumy, zatiaľ čo MediaTek mal byť citeľne lacnejšou alternatívou. Slová informátora však naznačujú, že buď to Samsung akceptoval vyššie náklady a pretaví ich do konečných cien zariadení, alebo faktúry od Qualcommu jednoducho nie sú tak vysoké, ako sa predpokladalo.
Podrobne sme sa ponuke čipu Snapdragon 8 Elite venovali v samostatnom článku na tomto odkaze.