Tohtoročnú nádielku vlajkových smartfónov zrejme už máme za sebou. Dlho si však neoddýchneme. Už začiatkom budúceho roka totiž má Samsung predstaviť sériu Galaxy S25, v rámci ktorej by malo dôjsť hneď k niekoľkým dôležitým zmenám. A zrejme nepôjde len o hardvérové zmeny.
Server Mobilizujeme.cz totiž poukazuje na správu kórejského denníka ETNews, podľa ktorého Samsung upraví aj zostavu série. Galaxy S25 vraj nebude trojčlennou rodinkou, ako bolo v posledných rokoch zvykom. Predstavené by mali byť až štyri zariadenia.
Samsung Galaxy S25 „Slim“
Pôvodná zostava ostane nezmenená. To znamená, že zaručene debutujú modely Galaxy S25, Galaxy S25+ a Galaxy S25 Ultra. No čo ten štvrtý model? Ten by sa mal dočkať prívlastku „Slim“, čo samo o sebe prezrádza minimálne jednu kľúčovú črtu – podľa všetkého pôjde o zariadenie s tenkou konštrukciou.
Ďalšou zaujímavosťou je, že Galaxy S25 Slim zrejme nebude uvedený hneď v januári či februári, ale až o niekoľko mesiacov neskôr.
Prečo by ale Samsung mal potrebu vyrobiť tenší Galaxy S25? Vyzerá to tak, že tenká konštrukcia je jedným z nastupujúcich trendov, pokiaľ ide o smartfóny. Predsa len gigant nedávno predstavil aj tenšiu edíciu skladacieho Galaxy Z Fold6 s prívlastkom „Special Edition“. Je pritom veľmi dobre známe, že výroba akéhokoľvek skladacieho telefónu nie je jednoduchá, a to predovšetkým po finančnej stránke. Keby po tenších telefónoch nebol dopyt, asi by ho nevyrobil
A nie je to len Samsung, kto javí evidentný záujem o útle konštrukčné prevedenia. Aj Apple má v pláne predstaviť tenší iPhone, menovite iPhone Slim. Toto zariadenie by mohlo debutovať na jeseň budúceho roku, teda ako súčasť série iPhone 17.
Sú tu riziká
Tenké telo však so sebou prináša viacero prekážok. Nároky používateľov rastú, čo znamená, že smartfóny musia disponovať čoraz schopnejšími komponentami. Samozrejme, platí to aj pre batérie. No hoci výrobcovia neustále vymýšľajú nové batériové technológie, ktoré cielia na zmenšenie článkov pri zachovaní identickej kapacity, stále je všeobecným pravidlom, že čím má batéria menšie rozmery, tým má nižšiu kapacitu (a naopak).
Komplikácie potom predstavuje aj chladenie. Smartfóny sú vybavené čoraz výkonnejšími procesormi, ktoré potrebujú dostatočne efektívne systémy pre odvádzanie horúceho vzduchu. A tie si taktiež pýtajú určitý priestor. Kompaktnejšie telefóny sú podstatne náchylnejšie na prehrievanie, nakoľko jednoducho nemajú dostatok miesta na štruktúru, ktorá by odvádzala teplo dostatočnou rýchlosťou a v dostatočných objemoch. Nie je to pravidlo, no nie je to ani zriedkavý jav.
Na druhú stranu, výrobcovia si veľmi dobre uvedomujú, že prehrievanie je veľký problém. A asi by nepripravovali tenké telefóny, keby nevedeli, ako toto riziko eliminovať.
Ostatne nemáme o novej verzii Galaxy S25 žiadne podrobnejšie informácie. Vieme teda prakticky len to, že pôjde o tenký telefón. Pripomíname však, že Samsung zatiaľ jeho prípravu nepotvrdil, preto ho zatiaľ berte len ako teóriu, nie ako istú vec.