Energetický mix Slovenska sa môže už v blízkej budúcnosti výrazne zmeniť. Prezident republiky Peter Pellegrini totiž oznámil nový projekt, v rámci ktorého by bola vybudovaná infraštruktúra schopná využívať energiu z vyhoreného jadrového paliva, informuje denník Teraz.sk.
Konkrétne Pellegrini oznámil, že na Slovensku by mala vzniknúť firma čerpajúce investície na výskum v súvislosti s využitím vyhoreného paliva. Doplnil, že medzi rezortom hospodárstva a zahraničnými partnermi už v tejto veci prebiehajú potrebné diskusie.
Je možné, že v dohľadnej dobe bude potrebné, aby vláda určité opatrenia, ktoré by realizáciu tohto projektu oficiálne odštartovali. Kľúčovým míľnikom má byť vybudovanie výskumného centra. Pellegrini deklaroval, že bude nabádať predstaviteľov vlády, aby neumožnili alebo urobili všetko pre to, aby tento výskumný projekt neodišiel do inej krajiny.
Dodávky energie do celej Európy
Projekt je to ambiciózny z toho dôvodu, nakoľko predstavuje šancu dostatočného množstva jadrového paliva na pokrytie potrieb domáceho trhu. V prípade, že by v tomto smere bolo Slovensko sebestačné, mohlo by energiu poskytovať aj všetkým krajinám v Európe. To by okrem iného predstavovalo ďalší dôležitý zdroj príjmov pre štátnu pokladnicu a domácu ekonomiku ako takú.
Či by realizácia projektu pomohla znížiť ceny energií na Slovensku, nevieme. Rozhodne by to ale mnohí uvítali. Ako zrejme viete, od budúceho roka majú energie citeľne zdražieť, a to kvôli konsolidačným opatreniam, ktorých cieľom je znížiť deficit verejných financií.
Budeme si priplácať
Okrem zavedenia vyššej základnej sadzby dane z pridanej hodnoty (DPH) dôjde aj k ukončeniu plošného dotovania energií. Výraznejší cenový nárast sa očakáva pri plyne.
Predbežné výpočty Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) tvrdia, že domácnosti si budú za plyn priplácať rôzne, konkrétne v závislosti od tarify. Pre odberateľov v tarife D1, ktorí využívajú plyn len na varenie, sa očakáva mesačné zvýšenie nákladov o približne 1 euro vrátane novej 23-percentnej DPH. Ročne to predstavuje nárast okolo 14 eur.
Domácnosti, ktoré na plyne varia a ohrievajú teplú vodu, zaznamenajú mesačné zvýšenie približne 16 eur, čo ročne predstavuje okolo 192 eur navyše. Najvýraznejší nárast pocítia odberatelia v tarife D3, ktorí plyn využívajú aj na vykurovanie. Ich mesačné náklady stúpnu o približne 38 eur, teda ročne o asi 456 eur.