Je rozhodnuté. Donald Trump sa stane novým prezidentom Spojených štátov. V tvrdom politickom súboji s výrazným náskokom prekonal svoju protivníčku, Kamalu Harrisovú. Pochopiteľne, táto významná udalosť sa nezaobišla bez výraznej odozvy, a to aj zo strany európskych ekonómov. Tí varujú, ako môže politika staronového prezidenta ovplyvniť obchodné vzťahy medzi Európskou úniou (EÚ) a Spojenými štátmi. Na ich poznatky upozornil denník Teraz.sk.
Ekonómovia ešte pred oznámením finálnych výsledkov volieb upozornili, že návrat Donalda Trumpa spôsobí veľkú neistotu v obchodnej politike, čo by viedlo k negatívnemu vplyvu na ekonomický rast európskych krajín, vrátane najsilnejšej európskej ekonomiky, čiže Nemecka.
Obávajú sa predovšetkým vyšších ciel. Trump údajne môže zaviesť len tzv. ohraničené clá, ktoré by slúžili propagandistickému účelu, a následne pohroziť ďalšími opatreniami.
Pokles prognóz ekonomického rastu
Pochopiteľne, to by znamenalo významnú eskaláciu obchodného napätia medzi EÚ a Spojenými štátmi, čím by sa spustila akási reťazová reakcia. Sprevádzalo by ju zníženie prognóz týkajúcich sa ekonomického rastu európskych krajín. Konkrétne pri Nemecku by došlo k zníženiu prognózy, ktorá v súčasnosti dosahuje úroveň 0,5 percenta, približne o 0,2 percentuálneho bodu. V prípade ostatných krajín by došlo k zníženiu prognóz o asi 0,1 percentuálneho bodu.
To je však len ten lepší prípad. Škody by podľa ekonómov boli podstatne väčšie, pokiaľ by sa Trump rozhodol zaviesť plošné clo na dovoz z Európy vo výške 10 percent.
Poškodilo by to najmä krajiny orientované na export, ktorou je aj Nemecko. Pre to by boli 10-percentné dovozné clá obzvlášť bolestivé.
Tým môžeme premostiť späť k zmienenej reťazovej reakcii. EÚ by rozhodne nenechala vyššie dovozné clá prejsť bez určitej odplaty, čo by viedlo k ďalšej eskalácii vzájomných obchodných vzťahov.