Donald Trump sa stane novým prezidentom Spojených štátov. No hoci ešte nesedí v Bielom dome, už teraz prichádza s hrozivým plánom. Ako píše server Futurism, Trump sľúbil, že zruší existujúce predpisy týkajúce sa umelej inteligencie (AI), čo dosť pravdepodobne povedie k nekontrolovanému vývoju. A to predstavuje početné riziká.
Trump sa tak zaviazal zrušiť predpisy ohľadne regulácie AI, ktoré zaviedol jeho predchodca, teda Joe Biden. Uviedol, že zruší „nebezpečné“ nariadenia teraz už bývalého prezidenta, ktoré bránia inováciám v oblasti AI a zavádzajú radikálne ľavicové predstavy o vývoji tejto technológie. Dodal, že republikáni podporujú rozvoj AI, ktorý má korene v slobode prejavu a rozkvete človeka.
Bidenova administratíva začala regulovať vývoj umelej inteligencie právnou cestou v októbri minulého roku, kedy prijala príslušné opatrenia. Ako dôvod uviedla zákon o národnej obrane z roku 1950. Pre nastupujúceho prezidenta zrejme nebude náročné tieto opatrenia zrušiť. Stačí, aby prijal nové opatrenia, ktoré budú tie staré de facto negovať.
Dve kľúčové ustanovenia
Podľa analýzy portálu Wired je konzervatívna politika Bidenovej administratívy, pokiaľ ide o AI, zameraná hlavne na dve ustanovenia.
Prvé z nich stanovuje požiadavky na to, ako technologické firmy testujú a hodnotia riziká svojich modelov AI. Administratíva je toho názoru, že spoločnosti vyvíjajúce veľké modely AI by mali byť povinné poskytnúť federálnej vláde na preskúmanie všetky výsledky zmienených hodnotení, vrátane hodnotení odolnosti modelov voči útokom hackerov. Kritici tieto požiadavky vnímajú ako zbytočné spomaľovanie tempa vývoja AI a nútenie dotknutých firiem k tomu, aby zverejňovali svoje obchodné tajomstvá.
Druhé kľúčové ustanovenie vyžaduje, aby Národný inštitút pre štandardy a technológie vypracoval usmernenia, ktoré majú okrem iného zabezpečiť, aby modely AI neobsahovali diskriminačné predsudky z hľadiska faktorov, ako sú rasa a pohlavie. Trump a jeho podporovatelia túto legislatívu považujú za vnucovanie radikálnych ľavicových myšlienok.
Trump má silnú podporu
Toto nastavenie podporuje aj Elon Musk. Sám niekoľkokrát kritizoval veľké modely AI za to, že sú príliš „woke“. Dokonca spustil vlastný model s názvom Grok. Spoločnosť OpenAI, ktorá stojí za mimoriadne úspešným modelom ChatGPT, zažaloval v „prospech ľudstva“ nakoľko sa mala odchýliť do svojich pôvodných, respektíve neziskových cieľov.
Práve Musk, ktorý verejne podporoval Trumpovu kandidatúru, môže zo zrušenia regulácií AI výrazne benefitovať. Asi všetci vieme, že vizionár nie je známy pre svoje morálne zábrany, o čom svedčí viacero jeho kontroverzných výrokov. Absencia regulácii mu umožní v podstate neobmedzené možnosti rozvoja AI, čo predstavuje šancu na získanie obrovského náskoku pred konkurenciou.
Nateraz nie je úplne jasné, ako presne Trump plánuje znegovať nariadenia zavedené Bidenom. Možno však očakávať, že pôjde o legislatívy, ktoré umožnia nekontrolovaný vývoj AI. Táto možnosť vyvoláva u odborníkov značné obavy z toho, že technológia by tak mohla jedného dňa pokročiť natoľko, že bude schopná konkurovať ľudskému mysleniu. A to je skutočne znepokojujúca predstava.