Donald Trump je ako staronový prezident Spojených štátov amerických mimoriadne dôležitou, a teda aj prísne stráženou osobou. Jeho ochranka však nezahŕňa len záhadných chlapíkov v tmavých oblekoch. Celý svet v posledných dňoch obletelo video, ktoré zachytáva najnovší prírastok v arzenáli americkej tajnej služby. Je ním robotický pes nazývaný Spot.
Ako informuje britská BBC, tento nekonvenčný domáci miláčik bol nedávno spozorovaný pri tom, ako hliadkoval na území rezortu Mar-a-Lago v Palm Beach na Floride, ktoré Donald Trump využíva ako svoju hlavnú rezidenciu.
Video Spota sa takmer okamžite stalo virálnym, a to hlavne na sociálnej sieti TikTok. Reakcie sú rôzne. Niektorí využitie robotického psa ako dodatočnej vrstvy osobnej bezpečnosti považujú za „cool“, iní si zase myslia, že je to celkom strašidelné. Samozrejme, nemálo používateľov si neodpustilo ani nejaké tie vtipy. Avšak poslanie, ktoré Spot plní, na smiech rozhodne nie je.
Poučili sa z posledných udalostí
K záležitosti sa vyjadril dokonca aj Anthony Gugliemi, šéf odboru komunikácie americkej tajnej služby. Pre BBC uviedol, že bezpečnosť novozvoleného prezidenta je najvyššiu prioritou. Ako zrejme viete, v mesiacoch predchádzajúcich prezidentským voľbám sa Trump stal terčom hneď dvoch zjavných pokusov o atentát. K prvému došlo v júli počas verejného prejavu v Pensylvánii, druhý sa odohral v septembri, a to práve na pôde rezortu Mar-a-Lago.
Je zrejmé, že Trump čelí vážnym bezpečnostným rizikám, a teda že cieľom Spota je tieto riziká zmierniť. Tajná služba však s odvolaním na obavy týkajúcich sa operačnej bezpečnosti odmietla reagovať na konkrétne otázky týkajúce sa účelov využitia robotických psov v Trumpovej osobnej ochranke. Na tieto otázky neodpovedala ani spoločnosť Boston Dynamics, ktorá ich poskytla.
Svoje stanovisko však poskytol Ron Williams, bývalý agent tajnej služby, ktorý teraz vystupuje ako generálny riaditeľ organizácie Talon Companies zaoberajúcej sa bezpečnosťou a riadením rizík. Domnieva sa, že pokusy o atentát na Trumpa podnietili naliehavosť na modernizáciu technológií, ktoré majú potenciál zvýšiť bezpečnosť tým, že potenciálnych atentátnikov odstrašia.
Dodal, že konkrétne v Mar-a-Lago, kde sa jasne demonštruje podstatná časť prezidentovho majetku, sú robotické psy potrebné už dlhšiu dobu. V porovnaní s ľudskou ochrankou totiž vedia efektívne dohliadať na oveľa väčšie plochy.
Nielen v Trumpovej ochranke
Taktiež zastáva názor, že robotické psy nie sú rastúcim trendom len v rámci tajnej služby, resp. osobnej ochranky. Poukázal na skutočnosť, že tieto zariadenia čoraz viac využívajú aj armády a orgány činné v trestnom konaní, a to nielen v Spojených štátoch, ale po celom svete.
Konkrétne pes Spot je vychýrený svojou obratnosťou. Poradí si dokonca aj so schodiskami, stiesnenými priestormi či dverami. Aj toto sú kapacity, za ktoré bezpečnostné zložky majú ochotu zaplatiť nemálo peňazí. Jeden kus totiž stojí až 75-tisíc dolárov, čo v prepočte vychádza na zhruba 71-tisíc eur. Marketingové materiály spoločnosť Boston Dynamics prezrádzajú, že Spot je vybavený súpravou kamier schopných tvorby 3D máp svojho okolia, ako aj tepelnými senzormi.
Okrem toho prichádza s ovládačom, vďaka ktorému je možné ho ovládať aj manuálne na diaľku. Samozrejme, nakoľko nejde o živý organizmus, Spot si dokáže svoju úlohu plniť bez toho, aby sa nechal rozptyľovať cudzími zvukmi či pachmi.
Missy Cummingsová, profesorka inžinierstva na George Mason University, ktorá vedie univerzitné centrum autonómie a robotiky, však upozornila, že aj napriek pokročilým opatreniam sa dajú robotické psy celkom jednoducho zlikvidovať. Vraj postačí, keď mu páchateľ do tváre nastrieka lak na vlasy. To vraj postačí na to, aby kamery prestali fungovať správne.