Radiátory sú bežnou súčasťou azda každej jednej slovenskej domácnosti. Tento šikovný vynález je efektívny a náramne jednoduchý na používanie, čo z neho robí stabilnú súčasť základnej výbavy takmer všetkých obytných priestorov. Postupne sa však budúcnosť, v ktorej ich už nebudeme potrebovať.
Ako informuje SITA, mnohé domácnosti sa s ohľadom na rastúce ceny energií rozhodli presedlať na alternatívny spôsob vykurovania, presnejšie krbové kachle. Tie prinášajú nielen teplo, ale aj energetickú úsporu. Vykúriť pritom vedia celý dom, pokiaľ sú spojené s určitými doplnkami a úpravami obytného priestoru, ktoré vedia teplo rovnomerne rozptýliť.
Samozrejme, krbové kachle potrebujú drevo, s ktorým narábanie môže byť pre niekoho príliš náročné. No na druhú stranu, človek sa pri práci s drevom aspoň zahreje. De facto vás teda krbové kachle zahrejú hneď dvakrát.
Drevo je najlacnejším palivom
Drevo je taktiež alfou a omegou finančnej úspory. V budúcom roku dôjde k zdraženiu energií, pričom najviac by mali vyššie ceny pocítiť tie domácnosti, ktoré využívajú hlavne plyn, čo dokazujú aj predbežné výpočty Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO)
Najmenej by si mali priplácať domácnosti, ktoré využívajú plyn iba na varenie, čo je trafia D1. Pri tej sa očakáva mesačné zvýšenie nákladov približne o 1 euro. Ide o cenu už zahŕňajúcu novo schválenú 23-percentnú sadzbu dane z pridanej hodnoty (DPH). Ročné navýšenie nákladov tak dosiahne asi 14 eur.
Domácnosti odoberajúce tarifu D2, ktorá okrem varenia zohľadňuje aj ohrev teplej vody, si mesačne priplatia okolo 16 eur, ročne potom zhruba 192 eur. Absolútne najvýraznejšie zdražovanie sa bude týkať tarify D3, ktorá okrem uvedeného zahŕňa aj vykurovanie. Mesačné náklady na plyn v tomto prípade stúpnu o asi 38 eur, ročne to bude až 456 eur.
Podľa Mareka Nemkyho, analytika finančných trhov spoločnosti XTB, na tom budú z hľadiska nákladov na energie lepšie domácnosti, ktoré kúria drevom. Drevo už dlhšiu dobu vystupuje ako najlacnejšie palivo, čo sa týka výhrevnosti, čiže ceny na kWh. Za ním nasleduje zemný plyn, hnedé uhlie a ústredné kúrenie.
Krbové kachle dokážu vykúriť celý dom
Teplo z krbových kachlí najviac cítiť v ich fyzickej blízkosti. Existujú však ventilátory, ktoré dokážu zabezpečiť efektívnu cirkuláciu tepla naprieč obytným priestorom. Tieto zariadenia pritom na svoju funkcionalitu nevyžadujú elektrický pohon. Sú totiž poháňané práve teplom. To vedie k ďalšej úspore energie, a teda aj finančných prostriedkov.
Ventilátory sú dostupné v rôznych veľkostiach, takže využitie nájdu v akomkoľvek dome. Na výber je dokonca aj z variantov so stojanom či magnetmi.
Ďalším užitočným doplnkom je tepelný výmenník, ktorý sa inštaluje na rúrku vedúcu teplo z kachlí do komína. Obsahuje viacero menších častí, ktoré zväčšujú povrch na vyžarovanie tepla, vďaka čomu sa ho ešte viac uvoľňuje do obytného priestoru.
Pochopiteľne, krbové kachle vytvárajú úsporu najmä v dlhodobom časovom horizonte. Ich kúpa niečo stojí, rovnako ako ventilátory na cirkuláciu teplého vzduchu či tepelné výmenníky. A ako ste už zrejme vyrozumeli, ide o riešenie, ktoré sa zväčša dá využiť len v rodinných domoch.
Dá sa ušetriť aj inak
V dôsledku očakávaného vývoja na trhu s energiami mnoho Slovákov tápa nad tým, aký zdroj je pre nich najvhodnejší na vykurovanie. Horúcim kandidátom sa zdá byť aj zemný plyn, ktorý sa z hľadiska nákladovosti nachádza hneď za drevom.
Helena Skalská, energetická expertka spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel (SPP), ozrejmila, že Slovensko patrí medzi najviac plynofikované krajiny, pričom prístup k zemnému plynu má až 94 percent obyvateľstva. Na základe tejto štatistiky uviedla, že využívanie zemného plynu ako tepelného zdroja je zmyselnou voľbou. K tomu ešte doplnila, že v najbližších desaťročiach by nemalo dôjsť k odstaveniu dodávok plynu. Zmeniť by sa mal nanajvýš zdroj, z ktorého bude prúdiť.
Túto možnosť podporuje aj fakt, že Slováci môžu na plynové kotle obdržať pomerne štedrú dotáciu, a to konkrétne v rámci programu Obnov dom. Táto dotácia však má jednu kľúčovú podmienku – kotol musí byť zaobstaraný v súvislosti s rekonštrukciou domu a potenciálna úspora energie musí dosiahnuť minimálne 30 percent.
Novšie modely dokonca vedia zužitkovať teplo, ktoré vzniká kondenzáciou pary v spalinách. Aj vďaka tomu dosahuje ich účinnosť až 98 percent. Pokiaľ máte doma niekoľko dekád starý kotol, podľa Skalskej môžete kúpou nového modelu na palive ušetriť až 25 percent.
Šetriť sa ale dá aj bez dodatočných nákladov. Pomôcť môže už jednoduchá regulácia teploty. Znížením teploty v miestnosti len o jeden stupeň totiž môžete ušetriť až 6 percent energie, tvrdí expertka. Veľa potom spraví aj regulovanie teploty ohrievača teplej vody – na výstupe by sa nemala zobrazovať hodnota vyššia ako 55 stupňov. Všetko nad túto hranicu je v podstate kúrenie do luftu.
Napokon expertka poukazuje na dôležitosť vetrania. Zbytočne dlho otvorené okná vedú k významnému úniku tepla z interiéru. Vetrajte teda krátko a efektívne.