Samsung bol prvým výrobcom, ktorý sa rozhodol vložiť plnú dôveru do segmentu skladacích telefónov. Veril im dokonca natoľko, že nimi nahradil dlhoročne milovanú sériu Galaxy Note. A podľa všetkého sa mu tento risk celkom vyplatil. Keby to tak nebolo, asi by toto leto nepredstavil už šiestu generáciu Galaxy Z Fold a Galaxy Z Flip. V priebehu rokov však v tomto segmente prišiel o dominantný podiel, čo dalo za vznik početným teóriám o budúcich počinoch juhokórejského giganta.
Zhruba v polovici októbra sme vás informovali, že Samsung v prvej polovici tohto roka po veľmi dlhej dobe klesol na druhé miesto rebríčka najväčších výrobcov skladacích smartfónov. Na trón sa na mnohých počudovanie usadil Huawei, a to s trhovým podielom 25,7 percenta. Konkrétne išlo o rebríček zostavený spoločnosťou IDC.
Zverejnené údaje poskytujú aj letmý náhľad do histórie. Môžeme si všimnúť, že ešte v roku 2021 patrilo Samsungu viac ako 80 percent trhu skladacích smartfónov. V tom čase totiž už mal nastavený určitý poriadok, pričom jeho skladacie modely po kapacitnej stránke výrazne prevyšovali konkurenciu. Huawei sa v tom čase zasluhoval o podiel len 9,3 percenta, zatiaľ čo Lenovo, ktoré stojí za značkou Motorola, si pripisoval podiel 2,3 percenta.
Podobne tomu bolo aj v roku 2022. Samsung si stále držal dominantný podiel, presnejšie 79,2 percenta. V medziročnom porovnaní tak išlo len o mierny pokles. V tomto období sa v segmente skladacích telefónov po prvýkrát začalo presadzovať Oppo, nakoľko si vyslúžilo 3,2-percentný podiel na trhu. Huawei si taktiež polepšil, jeho podiel stúpol na 11,5 percenta.
Tým sa dostávame do roku 2023, kedy už boli rozdiely podstatne viac viditeľné. Trhový podiel Samsungu klesol na 55,1 percenta. Hoci stále išlo o väčšinový podiel, bolo zrejmé, že popularita modelov Galaxy Z Fold a Galaxy Z Flip postupne upadala. Nebol to však iba Huawei, kto si z koláča ukrojil väčší kus. Výraznejšie rasty vykázali spoločnosti ako Lenovo, Honor a Oppo.
Očakávaný zlom nastal v prvej polovici tohto roka. Trhový podiel Huawei stúpol na 25,7 percenta, trhový podiel Samsungu klesol na 22,8 percenta. Huawei sa tak oficiálne stal najväčším producentom skladacích smartfónov na svete, za čo vďačil najmä silnému dopytu na území Číny, ktorá figuruje ako najbohatší trh, pokiaľ ide o skladacie smartfóny. Zodpovedá totiž až 60 percentám všetkých objednávok.
Z týchto údajov celkom jasne vyplýva, že Samsung musí podniknúť dôležité zmeny, aby sa opäť dokázal vyšvihnúť na prvé miesto. A možnosti tu rozhodne sú. Len ich treba zrealizovať.
Samsung už má plány
Zdá sa pritom, že výrobca už podniká určité plány, ktorými sleduje návrat na trón. Ako sme vás informovali v tomto článku, v budúcom roku má priniesť hneď dve úplne nové skladacie zariadenia, a to cenovo dostupnejší Galaxy Z Flip FE a model s označením Q7M, čo má byť skladací smartfón vo formáte tri-fold, čiže v štýle Huawei Mate XT (nižšie).
Čo sa týka tri-foldu, skôr pôjde o akúsi demonštráciu technologických kapacít, než o produkt určený širokým masám. Výroba takéhoto formátu totiž rozhodne nie je jednoduchá, a to ani po časovej, ani po finančnej stránke. Vieme, že už výroba „tradičného“ skladacieho smartfónu vyžaduje veľkú námahu, čo sa patrične odráža na konečnej cene. Napríklad Galaxy Z Fold6 na Slovensku aktuálne stojí od 1 699 eur.
Lacnejší Galaxy Z Flip
Väčšinu tak bude viac zaujímať Galaxy Z Flip FE, čiže cenovo dostupnejšia verzia obľúbeného dotykového „véčka“. Na základe prívlastku, ktorý si mal Samsung vybrať (FE), možno predpokladať, že pôjde o zariadenie navrhnuté s podobným nastavením, aké uplatňuje pri sérii Galaxy S FE.
Vieme, že modely Galaxy S FE lákajú takmer vlajkovými parametrami za nižšiu cenu. Posledné rozšírenie tejto série – Galaxy S24 FE – je vybavené 6,7-palcovým Dynamic AMOLED 2X displejom s rozlíšením FHD+, obnovovacou frekvenciou 120 Hz a technológiou Vision Booster. Pod kapotou sa nachádza výkonný procesor Exynos 2400e, ktorý spolupracuje s 8 GB operačnej pamäte a 128 GB alebo 256 GB úložiska. Batéria dostala kapacitu 4 700 mAh a podporuje nabíjanie výkonom 25 W.
Zadná strana zariadenia ponúka tri fotoaparáty, a to hlavný objektív s rozlíšením 50 Mpx, širokouhlý senzor s rozlíšením 12 Mpx a teleobjektív s rozlíšením 8 Mpx. Vo výreze na prednej strane zaujal svoju pozíciu selfie fotoaparát s rozlíšením 10 Mpx.
Tieto parametre nie sú špičkové, no spoločne dokážu zvládnuť aj tie náročnejšie úkony, vďaka čomu dokáže zariadenie sadnúť širokej skupine používateľov. Na Slovensku debutoval s cenou 749 eur za konfiguráciu 8/128 GB, čo je celkom výrazný rozdiel oproti cene základného Galaxy S24, ktorý sa aj dnes predáva za 899 eur (v rovnakej konfigurácii).
Je kde šetriť, no nebude to jednoduché
Podobnou filozofiou, teda okresaním niektorých parametrov, sa môže Samsung riadiť aj pri vývoji Galaxy Z Flip FE. Problémom je, že šetrenie na tomto formáte nie je také jednoduché. Rozhodne nemôže šetriť na pánte, nakoľko to by znamenalo vyššie riziko poškodenia, prípadne rýchlejšie opotrebenie. Rovnako nemôže veľmi šetriť ani na operačnej pamäti, nakoľko to by mohlo obmedziť možnosti multitaskingu. A práve multitasking je jedným z hlavných benefitov skladacích smartfónov.
Možnosti tu ale rozhodne sú. Samsung môže napríklad siahnuť po trochu slabšom procesore, prípadne zvoliť iného, respektíve lacnejšieho dodávateľa. Už dlhšie sa šíria debaty o tom, že Qualcomm dvíha faktúry za svoje čipy, čo sa pretavuje do konečných cien zariadení, ktoré používajú jeho riešenia. V určitej miere tieto dohady potvrdzujú nedávno predstavené tablety Galaxy Tab S10+ a Galaxy Tab S10 Ultra, ktoré poháňa procesor Dimensity 9300+ od spoločnosti MediaTek.
Môže taktiež siahnuť po menej kvalitných objektívoch alebo zmenšiť externý displej.
Musíme však upozorniť, že všetko sú to zatiaľ len teórie. Samsung nateraz výrobu lacnejšieho skladacieho smartfónu nepotvrdil. Dávnejšie pritom myšlienku takéhoto zariadenia celkom rázne odmietol. Je však isté, že mnohí by lacnejšiu verziu Galaxy Z Flip uvítali s otvorenou náručou.