Čína aktuálne rieši obchodné komplikácie hneď s dvoma kľúčovými partnermi, a to Európskou úniou (EÚ) a Spojenými štátmi. Zatiaľ čo v Európe sú problémom vysoké clá na dovoz čínskych elektromobilov, v Spojených štátoch sú prekážkou možné clá na viaceré (ak nie aj všetky tovary), ktoré pred časom avizoval staronový prezident Donald Trump. Práve jemu, resp. jeho administratíve, Čína zaslala strašidelné varovanie.
Ako informuje denník Teraz.sk, Čína v utorok upozornila americké vedenie, že obchodná vojna nemá víťaza. Clá sľúbené Trumpom nielen na čínsky tovar majú byť riešením dlhodobých problémov Spojených štátov, ktorými sú imigrácia a nelegálny obchod s drogami.
Liou Pcheng-jü, hovorca čínskeho veľvyslanectva v Spojených štátoch, uviedol, že vojna ciel či obchodná vojna nemá víťaza. Prospech z nej vraj nebude mať nikto – ani krajiny, ktoré v spore nie sú priamo zainteresované. Dodal, že Čína má ochotu spolupracovať so všetkými stranami, ktorých sa to týka, ako na presadzovaní skutočného multilateralizmu, tak aj na budovaní otvorenej svetovej ekonomiky a podpore trvalo udržateľného rozvoja.
Taktiež podotkol, že krajiny by sa nemali rozdeľovať, ale spájať, aby dokázali efektívnejšie riešiť výzvy a vedeli dosiahnuť spoločnú prosperitu či vybudovať komunitu so spoločnou budúcnosťou ľudstva.
Obavy z obchodnej vojny
Opätovné zvolenie Donalda Trumpa na post prezidenta Spojených štátov Čína rozhodne neberie na ľahkú váhu. Trump je známy svojím reštriktívnym postojom voči čínskym tovarom a službám, čo dal aj jasne najavo počas svojho pôvodného funkčného obdobia v rokoch 2017 až 2021. Predstavil politickú filozofiu America First, ktorá sa oháňa snahou chrániť domáce firmy pred dravou zahraničnou konkurenciou. Jej súčasťou boli aj vyššie clá na čínsky dovoz.
Čína na túto politiku zareagovala tvrdými protiopatreniami, napríklad v podobe kontroly vývozu kľúčových surovín. Pokiaľ Trump dodrží svoj sľub pre súčasné funkčné obdobie, čínske protiopatrenia môžu byť ešte tvrdšie. Podľa pozorovateľov je krajina na prípadné navýšenie ciel lepšie pripravená.
Trump v pondelok deklaroval, že po tom, čo nastúpi do funkcie, chystá navýšenie ciel na tovary s pôvodom v Číne o 10 percent. Zvažuje potom aj uvalenie cla vo výške 25 percent na tovary z Mexika a Kanady. Ako bolo spomenuté, obchodné obmedzenia vníma ako kľúčovú pomoc v boji proti nelegálnym prisťahovalcom a obchodu s drogami.
Nastávajúci prezident doplnil, že clá na tovary z Mexika a Kanady budú platné dovtedy, kým obe krajiny nezavedú tvrdšie opatrenia na boj proti pašovaniu drog a migrantom, ktorí nezákonne prekračujú hranice Spojených štátov.
Na svojej sociálnej sieti Truth zverejnil príspevok, v ktorom stojí, že Mexiko aj Kanada majú absolútne právo a moc jednoducho vyriešiť tento dlhodobý problém. Požaduje, aby túto právomoc náležite využili. Kým tak neurobia, budú musieť platiť vysokú cenu.
Číne robí vrásky aj EÚ
Pokiaľ ide o spor s EÚ, ten je výsledkom rozhodnutia bloku navýšiť clá na dovoz čínskych elektromobilov. Koncom októbra padlo rozhodnutie pridať k dovtedajšiemu 10-percentnému clu ďalších takmer 8 percent až 35 percent, v závislosti od konkrétneho podniku. Niektoré tak môžu podliehať clu vo výške 45 percent.
Čína od začiatku nesúhlasila s týmto opatrením. EÚ niekoľkokrát upozornila, že môže viesť k vážnemu narušeniu obchodných vzťahov medzi dvoma veľmocami. Dokonca avizovala uvalenie protiopatrení, ku ktorým napokon aj došlo.
Nedávno sme sa však dočkali náznakov pozitívneho zvratu udalostí. Prvým bolo stretnutie čínskeho prezidenta s nemeckým kancelárom. Čínsky líder uviedol, že Čína je ochotná spolupracovať s Nemeckom na dosiahnutí akejsi konsolidácie celkového strategického partnerstva.
Včera sme sa dozvedeli o ďalšom dôležitom zlome. EÚ a Čína sa majú aj v týchto okamihoch blížiť k vyriešeniu vyšších ciel na čínske elektromobily prostredníctvom dohody. Bernd Lange, predseda výboru pre medzinárodný obchod v Európskom parlamente, pre nemeckú televíziu NTV uviedol, že Čína by sa mohla zaviazať, že bude v EÚ predávať elektrické autá s určitou minimálnou cenovou hranicou. To by vraj mohlo odstrániť narušenie hospodárskej súťaže, ktoré vzniklo v dôsledku príliš vysokých dotácií čínskej vlády.