Maximalizácia využitia obnoviteľných zdrojov energie je mimoriadne dôležitým krokom k udržaniu rastu priemernej globálnej teploty na prijateľných úrovniach. Pochopiteľne, najväčší význam to má v rámci krajín s najvyššou spotrebou elektrickej energie. Do tejto kategórie nepochybne patrí aj Čína.
Dobrou správou je, že tá si svoju úlohu, pokiaľ ide o boj proti klimatickým zmenám, veľmi dobre uvedomuje. Najnovším dôkazom je solárna farma, ktorú uviedla do prevádzky začiatkom tohto mesiaca. Ako píše server Electrek, má obrovskú kapacitu, ktorá dokáže poskytnúť dostatok elektrickej energie pre až 2-milióny domácností.
Táto solárna farma bola vybudovaná na území bývalej ťažobnej oblasti v púšti Gobi. Konkrétne nesie názov Mengxi Blue Ocean a do prevádzky bola oficiálne uvedená 5. novembra.
Takmer 6-miliónov solárnych panelov
Dokopy pozostáva z viac ako 5,9-milióna solárnych panelov, ktoré sa dokopy zasluhujú o inštalovaný výkon až 3 gigawatty (GW). Každoročne má byť schopná vyprodukovať až 5,7-miliardy kilowatthodín (kWh) elektrickej energie, čo postačí na napojenie zhruba 2-miliónov domácností.
Podľa predbežných výpočtov dokáže tento rok ročne ušetriť produkciu asi 1,71-milióna ton štandardného uhlia, čo znamená ročnú redukciu emisií oxidu uhličitého (CO2) až o 4,7-milióna ton. To je ekvivalent vysadenia približne 62 700 hektárov stromov.
Solárna farma je súčasťou čínskeho národného projektu, ktorý zahŕňa štedré investície do rozvoja západných regiónov Číny a zároveň zabezpečuje pokrytie rastúcom dopyte po elektrine vo východných provinciách. Súčasťou elektrárne je aj vôbec prvá veľká externá testovacia základňa, ktorá dokáže ustáť nehostinné podmienky púšte Gobi, a teda demonštruje potenciál veľkých solárnych elektrární v náročných poveternostných podmienkach.
„Agrivoltaický“ projekt
Okrem toho využíva nové uzemňovacie materiály vyhotovené zo zliatiny vzácnych zemín, čo malo viesť k zníženiu nákladov až o 40 percent, a taktiež nahrádza tradičné betónové základy oceľou, čím sa minimalizuje negatívny vplyv na miestny ekosystém trávnatých plôch.
K ekologickosti elektrárne taktiež prispieva vysadenie jemných krmovín a rastlín pod fotovoltaickými modulmi, ktoré fixujú piesok a poskytujú pastvu pre ovce a kurčatá. V tejto súvislosti tak možno elektráreň Mengxi Blue Ocean označiť aj za tzv. agrivoltaický projekt.
Podobne konajú aj v USA
Stojí za zmienku, že podobný projekt prebieha aj na území Spojených štátov, o čom sme vás informovali v samostatnom článku na tomto odkaze. Aj v tomto prípade je cieľom poskytnúť čistú energiu pre 2-milióny domácností. Neopiera sa však o solárnu, ale geotermálnu energiu. Tento bohatý zdroj má obrovský potenciál pomôcť krajine dosiahnuť vytýčený ekologický cieľ, ktorým je dosiahnutie uhlíkovo neutrálneho energetického sektora do roku 2025.
Tamojšie ministerstvo vnútra minulý mesiac oznámilo, že Úrad pre správu krajiny (BLM) schválil projekt geotermálnej energie, ktorý sa bude realizovať v okrese Beaver v štáte Utah. Opiera sa o využitie inovatívnej technológie, vďaka ktorej sa majú vyprodukovať až 2 GW obnoviteľnej energie. Tento objem vraj postačí na pokrytie energetických potrieb asi 2-miliónov domácností.
Elektrina sa produkuje vstrekovaním vody do horúcich horninových útvarov pod povrchom. Tu sa voda ohrieva a následne mení na ekologický energetický zdroj. Táto metóda figuruje ako alternatíva k čerpaniu energie z už existujúcich podzemných vôd.