Čína sa nezriedka zapisuje do ľudských dejín prelomovými objavmi či nevídanými projektmi. Jedným takým projektom je nepochybne aj modernizácia 158-kilometrovéh diaľničného úseku Peking-Hongkong-Macao. Prečo? Nevybudovali ho ľudia, ale stroje, informuje denník ET Now.
Hoci je pravda, že podstatnú časť technologických či inžinierskych prelomov si pripisujú Spojené štáty americké, ani Čína v tomto smere nezaháľa. Diaľničný úsek, ktorého vybudovanie by na Slovensku trvalo roky (ak nie aj desaťročia), tu zhotovili nie vďaka zručnosti ľudských pracovníkov, ale za pomoci autonómnych robotov s umelou inteligenciou (AI) a dronov vybavených kamerami s vysokým rozlíšením.
Drony mali na starosti dohľad. Skúmali vybraný úsek s cieľom odhaliť časti, ktoré si vyžadujú opravu. Tieto informácie boli následne transformované do inštrukcií pre autonómne roboty, ktoré mali za úlohu tieto opravy vykonať. A náramne sa im to darilo. Výsledky ich práce boli náramne uspokojivé.
Čína chváli efektívnosť a bezpečnosť
Projekt bol vďaka využitiu robotov a dronov efektívny najmä z časové hľadiska. Stroje nepotrebujú oddychovať, dokážu pracovať takmer nepretržite, vďaka čomu boli potrebné opravy dokončené oveľa rýchlejšie, ako keby boli použité tradičné metódy, resp. ľudskí pracovníci. Ocenili to aj motoristi, ktorí tak museli trpieť oveľa menej zápch a iných komplikácií, ktoré sa bežne spájajú s prácami na ceste.
Obrovskou výhodou bola aj bezpečnosť. Keďže neboli potrební ľudskí pracovníci, de facto sa eliminovalo riziko vzniku zranení.
Stojí za zmienku, že stroje opravovali tú istú diaľnicu, kde pred približne deviatimi rokmi došlo k jednej z najhorších dopravných zápch na svete. V októbri 2015 tu na niekoľko hodín uviazli tisíce áut. Podľa odhadov táto zápcha postihla zhruba 750-miliónov ľudí, čo je viac ako polovica čínskej populácie.
Ťažko povedať, či sa opravy diaľnic pomocou robotov a dronov stanú bežnou praxou. No vzhľadom na to, že sa čínsku diaľnicu podarilo opraviť veľmi rýchlo a efektívne, možno predpokladať, že sa tento „experiment“ bude opakovať.
Samozrejme, nie všetky krajiny si môžu takéto opravy dovoliť. Autonómne roboty a drony s ostrými kamerami rozhodne nie sú lacnou záležitosťou, takže nečakajte, že ich naša vláda nasadí na dokončenie vytúženej diaľnice do Košíc.