Nepríjemný trend zdražovania na Slovensku pokračuje. Tentokrát však nehovoríme o raste cien potravín, ale o raste cien energií s plánovanými dodávkami. Ako informuje denník Teraz.sk, zdraženie v minulom týždni vykázala ako elektrina, tak aj plyn.
Cena elektriny pre Slovensko, ktorej dodanie je naplánované na budúci rok, v piatok (15. novembra) na pražskej burze PXE dosiahla 109,59 eura za jednu megawatthodinu (MWh), čo v porovnaní s týždňom predtým predstavuje nárast o 4,8 percenta. V piatok (8. novembra) sa totiž jedna MWh obchodovala za 104,56 eura.
Ako ste zrejme vyčítali z nadpisu, plyn zdražel o čosi výraznejšie. Cena vykázaná 15. novembra bola najvyššia nielen v minulom týždni, ale aj za doposiaľ uplynulý mesiac. Žiaľ, to isté platí aj pre elektrinu.
Zemný plyn s dodaním naplánovaným na december v priebehu siedmich dní zdražel o 9,76 percenta. Jedna MWh sa obchodovala za 46,55 eura, zatiaľ čo týždeň predtým (8. novembra) sa obchodovala za 42,409 eura.
Prehra arbitrážneho konania
Zdraženie plynu je pravdepodobne reakciou trhu na oznámenie ruského podniku Gazprom, ktoré sa týkalo zastavenia dodávok plynu pre rakúsku OMV, a to v dôsledku prehratého arbitrážneho konania proti Gazpromu.
Spoločnosť OMV však ozrejmila, že na prípadné zastavenie dodávok ruského plynu sa pripravovala s dostatočným predstihom. Aj naďalej tak údajne bude schopná dodávať dostatočné množstvá plynu svojim klientom. Dokonca si mala zabezpečiť tranzitné kapacity z Nemecka a Talianska či dlhodobé zmluvy s inými dodávateľmi plynu. Možnosťou potom má byť aj skvapalnený zemný plyn (LNG) z Holandska.
Podľa informácií Eustream, prepravcu plynu, sa dodávky ruského plynu cez územie Ukrajiny v posledných dňoch výrazne nezmenili. Dodnes má denný objem prepravenej komodity dosahovať okolo 40-miliónov m3.
Došlo však k poklesu objemu plynu prepravovaného zo Slovenska do Rakúska. V súčasnosti dosahuje 237,927 MWh denne, čo je ekvivalent zhruba 22-miliónov m3. V porovnaní s predošlým týždňom, kedy ešte neboli dodávky ruského plynu pre OMV zastavené, ide o asi 17-percentný pokles.
O koľko si priplatíme za plyn v budúcom roku?
Ako zrejme viete, štát v budúcom roku ukončí plošné dotovanie cien energií, v dôsledku čoho sa očakáva ich výrazné zdraženie. Nateraz nie je isté, o koľko presne ich ceny stúpnu, no málo to pravdepodobne nebude.
Podľa predbežných výpočtov Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) si konkrétne za plyn budú niektoré domácnosti ročne priplácať viac ako 450 eur. Takto extrémny cenový nárast údajne môže zastihnúť domácnosti odoberajúce tarifu D3, ktorá zahŕňa využívanie plynu na vykurovanie, varenie a ohrev vody.
Pre odberateľov v tarife D1, ktorí využívajú plyn len na varenie, sa očakáva mesačné zvýšenie nákladov o približne 1 euro vrátane novej 23-percentnej DPH. Ročne to predstavuje nárast okolo 14 eur. Domácnosti, ktoré na plyne varia a ohrievajú teplú vodu, zaznamenajú mesačné zvýšenie približne 16 eur, čo ročne predstavuje okolo 192 eur navyše.
Zlé správy, žiaľ, nekončia
Hrozí pritom, že nárast cien dosiahne až 55 percent, čo by, pochopiteľne, veľmi negatívne ovplyvnilo rodinné rozpočty.
Regulačný úrad momentálne posudzuje prvé cenové návrhy pre plyn na budúci rok. Zatiaľ sa zameriava len na samotnú komoditu bez zahrnutia ďalších poplatkov. Niektorí veľkí dodávatelia energií už dostali informácie o predpokladaných cenách, s ktorými majú počítať v roku 2025.
Medzi týmito spoločnosťami sú napríklad ZSE, VSE a alternatívny dodávateľ Magna. Hoci ich cenové návrhy ešte nie sú právoplatné, naznačujú možný nárast nákladov pre spotrebiteľov.
V posledných dvoch rokoch vláda regulovala ceny plynu pre domácnosti, čo pomohlo udržať účty na prijateľnej úrovni. Táto regulácia však bola mimoriadna a ak nebude pokračovať aj v roku 2025, ceny plynu by mohli výrazne stúpnuť. Napríklad u dodávateľa Magna by cena za kilowatthodinu mohla vzrásť z 0,028 eura na 0,044 eura, čo predstavuje nárast o 55 %.
Podrobnejšie sme sa tejto téme venovali v samostatnom článku na tomto odkaze.