Austrália chystá tvrdú legislatívu, ktorá zakáže používanie sociálnych sietí deťom mladším ako 16 rokov. Ide zrejme o jeden z najprísnejších návrhov, ktorý má ochrániť deti v kritickom veku. Za dodržiavanie zákonov má zodpovedať samotný prevádzkovateľ sociálnej sieti. Návrh zákona sa preto stretol s viacerými odporcami.
Úplný zákaz sociálnych sietí
Ako napísal denník Pravda na základe správy z TASR, Dolná komora austrálskeho parlamentu, Snemovňa reprezentantov, v stredu 27. novembra schválila návrh zákona, ktorý zakáže deťom mladším ako 16 rokov prístup na sociálne siete. O návrhu ešte dnes bude rokovať horná komora parlamentu – Senát. Austrália je tak len krôčik od toho, aby tu boli sociálne siete pre deti úplne zakázané.
Hrozia mastné pokuty
Austrálsky premiér Anthony Albanese chce, aby bol zákon prijatý do štvrtka. Na základe neho by potom sociálne siete museli pristúpiť k opatrenia. Nový zákon postihne všetkých veľkých hráčov, akými sú napríklad Facebook, Instagram, X, TikTok, Snapchat alebo Reddit. Sociálne sieti budú musieť prijať opatrenia, ktoré zabránia používateľom mladším ako 16 rokov registráciu na sieť.
Ak sociálna sieť poruší tieto opatrenia, hrozí jej pokuta až do výšky 49 miliónov austrálskych dolárov, čo je v prepočte okolo 30,2 milióna eur. Zákon však nevstúpi do platnosti okamžite po schválení, ale sociálne siete budú mať prechodné ročné obdobie. Za tento čas musia zaviesť efektívnu kontrolu overenia veku. Po ročnej lehote začne Austrália uplatňovať pokuty, ak budú tieto pravidlá zo strany sociálnych sietí porušované.
Austrália v tejto súvislosti plánuje zaviesť na overovanie veku napríklad biometrické údaje. Celosvetovo pôjde o jeden z najprísnejších zákazov používania sociálnych sietí deťmi a mládežou. Ako sa vyjadril austrálsky premiér, nadmerné používanie sociálnych sietí predstavuje pre deti riziko. To sa týka ich fyzického i duševného zdravia.
Zákon sa stretol s odporom
Hoci má zákon ochrániť deti pred nástrahami online sveta, nestretol sa so stopercentnou podporou. Austrálska komisia pre ľudské práva sa obáva, že zákon môže poškodiť práva detí na sebavyjadrenie. Na druhej strane prieskum spoločnosti YouGov, ktorý bol zverejnený v utorok, ukázal, že zákaz sociálnych sietí pre deti mladšie ako 16 rokov, podporuje až 77 percent Austrálčanov.
K zákonu majú výhrady aj samotní prevádzkovatelia sociálnych sietí a ozvala sa už napríklad Meta, ktorá má vo svojom portfóliu Facebook a Instagram. Pripomienky k zákonu vyjadril aj Google, tiež majiteľ siete X Elon Musk či spoločnosť Bytedance, ktorá prevádzkuje TikTok.