Pokiaľ by niekto vytvoril zoznam technologických nezdarov, určité zastúpenie by na ňom nepochybne mali všetky popredné technologické firmy, vrátane Apple. Kalifornský gigant za všetky tie dekády svojej existencie vyvinul viacero riešení, ktoré síce spočiatku sľubovali obrovský potenciál, no časom akosi upadli do zabudnutia. Do tejto kategórie možno zaradiť aj hlasového asistenta, resp. hlasovú asistentku Siri.
Apple však na túto technológiu nie a nie zanevrieť. Práve naopak, chce ju vrátiť späť na výslnie, a to prostredníctvom viacerých zásadných vylepšení, na ktorých pracuje aj v týchto okamihoch, píše server Neowin.
Siri mal byť asistentom, ktorý majiteľom iPhonov významne uľahčí každodenné fungovanie. Nepresné vykonávanie zadaných inštrukcií a oklieštené kapacity však postupne viedli k tomu, že naň väčšina zabudla. Už čoskoro sa ale môže znovu pripomenúť vo veľkom štýle.
Apple staví na veľké jazykové modely
Apple má v úmysle implementovať viaceré kľúčové inovácie, ktoré Siri konečne posunú do modernej doby. Po novom vraj nebude slúžiť len na vytáčanie kontaktov z telefónneho zoznamu či spúšťanie aplikácií. Gigant chce, aby disponoval kapacitami podobnými tým, ktoré ponúkajú pokročilé generatívne modely umelej inteligencie (AI), ako sú napríklad ChatGPT od OpenAI alebo Gemini od Google.
Modernizovaná verzia Siri má byť interne označovaná ako LLM Siri, čo poukazuje na využívanie veľkých jazykových modelov (LLM). Práve tie majú asistentovi poskytnúť lepšie konverzačné schopnosti. Taktiež má byť užšie integrovaný s aplikáciami tretích strán a schopný využívať kapacity systému Apple Intelligence, ktorý Apple predstavil v júni tohto roku. Do Európy by sa mala dopracovať v apríli budúceho roku.
Apple pôvodne deklaroval, že hoci by Apple Intelligence chcel priniesť aj do Európy, nemohol tak spraviť kvôli prísnym reguláciám. Spoločnosť sa už dostala do rozporu s kľúčovým zákonom o digitálnych trhoch (DMA) kvôli tzv. poplatku za základnú technológiu (Core Technology Fee), za ktorý mú Európska únia (EÚ) pohrozila pokutou takmer 40-miliárd eur.
Zrejme si veľmi dobre uvedomoval, že ani Apple Intelligence by nespĺňal podmienky tejto legislatívy, a preto sa rozhodol, že technológiu na území EÚ zatiaľ neuvedie. Zvrat nastal koncom októbra, kedy Apple informoval o predpokladanom dátume plnej dostupnosti Apple Intelligence na európskom trhu.
Cieľom renovácie Siri je vytvoriť asistenta, ktorý bude disponovať intuitívnymi schopnosťami na úrovni špičkového hardvéru Apple, ako aj inteligenciou na úrovni popredných generatívnych modelov AI.
Pomoc od ChatGPT
Hoci gigant naďalej kladie obrovský dôraz na súkromie používateľov, zdá sa, že aspoň dočasne bude asistent využívať aj systémy AI tretích strán (pravdepodobne ChatGPT). Taktiež to vyzerá tak, že Siri získa samostatnú, čiže dedikovanú aplikáciu.
Nateraz nie je presne dané, kedy sa výsledný produkt dostane k používateľom. Predpokladá sa však, že prvýkrát môže prísť ako súčasť operačných systémov iOS 19 a macOS 16 v roku 2025. Plné šírenie sa odhaduje na rok 2026.