Ako už iste viete, na Slovensku začnú od budúceho roka platiť konsolidačné opatrenia, ktorými štát sleduje ozdravenie verejných financií, resp. zníženie ich deficitu. Ohľadne niektorých náležitostí konsolidačného balíka sa však objavili vážne obavy. Vláda bola vyzvaná, aby zákon opätovne analyzovala a vykonala náležité zmeny. Aj o tých dnes rokujú poslanci Národnej rady (NR) SR, informuje denník Teraz.sk.
Konsolidačný balík na rok 2025 má za cieľ znížiť deficit verejných financií na ekvivalent 4,7 percenta hrubého domáceho produktu (HDP). Poslúžia k tomu hlavne dva nástroje, a to vyššia základná sadzba dane z pridanej hodnoty (DPH) a transakčná daň.
Základná sadzba DPH sa v budúcom roku zdvihne zo súčasných 20 percent na 23 percent, čo sa pretaví do vyšších cien množstva tovarov a služieb. Výnimkou budú len niektoré tovary a služby, ktorým bola priradená osobitná sadzba. Patrí sem napríklad sadzba vo výške 5 percent, ktorá sa bude vzťahovať na základné potraviny.
Transakčná daň predstavuje nový typ odvodu pre právnické osoby. Odvádzať sa bude z každej transakcie a výberu hotovosti z bankomatu. V prípade elektronických transakcií bola sadzba stanovená na 0,4 percenta. Z každej transakcie sa však nikdy neodvedie viac ako 40 eur. V prípade výberov hotovosti z bankomatu bola stanovená sadzba 0,8 percenta, a to bez maximálnej výšky odvodu.
Podnikateľom taktiež vznikne povinnosť mať založený transakčný účet. Ide o platobný účet daňovníka, ktorý je právnickou osobou alebo organizačnou zložkou zahraničnej osoby, alternatívne platobný účet fyzickej osoby, na ktorom daňovník vykonáva finančné transakcie súvisiace s jeho podnikaním.
Štát varoval aj Najvyšší kontrolný úrad
Ako sme vás informovali v tomto článku, Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) vo svojom stanovisku k návrhu štátneho rozpočtu na rok 2025 upozornil vládu na riziká plynúce zo súčasného nastavenia konsolidácie. Týkať sa majú viacerých dôležitých oblastí, a to sociálnej, environmentálnej, vzdelávacej a zdravotníckej..
Za veľké riziko považuje extrémnu výšku starobných dôchodkov – v budúcom roku má dosiahnuť vyše 10-miliárd eur. V dôsledku toho bude musieť štát poskytnúť Sociálnej poisťovni (SP) finančnú pomoc v hodnote až 2,75-miliardy eur. Súbežne upozorňuje na nákladovosť 13. dôchodkov. Na tie má byť v budúcom roku vynaložených až 920-miliónov eur. Významnú finančnú záťaž potom predstavujú aj predčasné starobné dôchodky, ktorých náklady majú v budúcom roku stúpnuť na 560-miliónov eur
A to nie je všetko. NKÚ ďalej poukázal na skutočnosť, že až 13 najväčších štátnych nemocníc vykazuje dlh viac ako miliardu eur. Je nutné podotknúť, že zhruba polovica z tejto čiastky predstavuje dlh voči SP.
Plánované zmeny
Nedávno sme sa dozvedeli, že štát plánuje upraviť niektoré náležitosti ako vyššej DPH, tak aj transakčnej dane. Zníženej (5-percentnej) sadzbe DPH by po novom mohli podliehať aj bezlepkové potraviny, resp. bezlepkové pečivo a bezlepkové múky.
Pokiaľ ide o transakčnú daň, tej by po novom nemali podliehať napríklad rôzne mimovládne a neziskové organizácie a združenia, ktoré prevádzkujú verejnoprospešné činnosti. Okrem toho by sa maximálna výška odvodu z učinenej transakcie (40 eur) nemala vzťahovať len na prevody realizované v rámci slovenských bánk.
Prebiehajú kľúčové rokovania
Dnes poslanci NR SR zahájili druhý rokovací deň aktuálnej 23. schôdze, a to s dvojicou návrhov rezortu financií. Rozprava je zlúčená a obmedzená na maximálne 12 hodín. Jednotlivé body je potrebné adresovať pred zahájením rokovania o štátnom rozpočte, ktoré je naplánované na zajtra, teda štvrtok 28. novembra.
Rokovania sa týkajú aj návrhu novely zákona o tzv. dorovnávacej dani. Jej cieľom sú technické opatrenia dopĺňajúce už zavedené inštitúty.
Očakáva sa taktiež úprava nových štátnych dlhopisov pre občanov, ako aj zmeny v rámci zákona o vyššej DPH. Tie majú zahŕňať viaceré opatrenia týkajúce sa práva na odpočítanie dane a už zmienené zaradenie bezlepkového pečiva a bezlepkových múk do kategórie potravín podliehajúcich zníženej sadzbe DPH. Poslanci by potom mali adresovať aj otázku platenia transakčnej dane zo strany mimovládnych organizácií.
Pokiaľ ide o zmeny v dôchodkoch, zdravotníctve a environmentálnej politike, o tých sa pravdepodobne bude hlasovať po skončení štvrtkového rokovania o štátnom rozpočte.