Vedci z NASA pokračujú v odhaľovaní ďaleko vzdialených záhad vesmíru. Robí tak aj za využitia sondy Psyche, ktorá aktuálne smeruje k rovnomennému asteroidu s neuveriteľnou finančnou hodnotou. Súbežne však slúži na testovanie pokročilého komunikačného systému. A zdá sa, že funguje.
Ako informuje server IFLScience, kapacity z NASA obdržali od sondy laserovú správu. Podľa výpočtov sa nachádzala v neuveriteľnej vzdialenosti 460-miliónov kilometrov. Pre lepšiu predstavu, keby ste odcestovali na Mars a potom sa vrátili späť, urazili by ste vzdialenosť asi 450-miliónov kilometrov. To znamená, že sonda odoslala správu z ešte vzdialenejšieho miesta, než je Mars.
Nejde však o prvý laserový prenos informácií, ktorý sa sonde Psyche podarilo realizovať. V minulosti týmto spôsobom odoslala rôzne dáta, dokonca aj obrázky či videá. Posledná správa však prišla s najväčšej diaľky. To naznačuje, že ľudstvo už teraz môže mať k dispozícii spôsob, akým by mohla Zem komunikovať s Marsom, keď sa naň ľuďom konečne podarí dostať.
Technológia budúcnosti už dnes
Meera Srinivasanová, vedúca prevádzky projektu v Laboratóriu prúdového pohonu NASA (JPL), považuje predmetnú správu za dôležitý míľnik. Vysvetľuje, že laserová komunikácia si vyžaduje mimoriadne vysokú úroveň presnosti. Tím vraj ešte predtým, ako bola sonda vypustená, nevedel presne odhadnúť, s akým výkonom vysielania môžu rátať, keď sa sonda vzdiali na stovky miliónov kilometrov.
Správa zo vzdialenosti 460-miliónov kilometrov však dokazuje, že systém, ktorý odborníci vyvinuli, funguje. Srinivasanová tvrdí, že sa podarilo overiť techniky, ktoré NASA používa na sledovanie a zameriavanie. Taktiež má ísť o dôkaz toho, že optická komunikácia jedného dňa predstavovať spoľahlivý spôsob skúmania tajomstiev našej slnečnej sústavy.
Jedným z cieľov komunikácie so sondou je zistiť, čo je možné dokázať s aktuálne dostupnou technikou na Zemi. Na základe týchto informácií vznikajú teórie o tom, čo by mohla priniesť budúcnosť. Tím realizoval experimenty v rôznych vzdialenostiach, aby zistil, v akej miere vzdialenosť vplýva na objem odoslaných údajov.
Skoro ako optika, len vo vesmíre
Nateraz sa predpokladá, že keď sú k sebe Mars a Zem najbližšie (približne 53-miliónov kilometrov), dáta by bolo možné prenášať rýchlosťou maximálne 267 megabitov (Mb) za sekundu. Tak rýchly prenos údajov nemajú ani mnohí na Zemi, takže rozhodne ide o slušné číslo.
Samozrejme, čím je druhá strana komunikácie vzdialenejšia, tým pomalší je prenos dát. Napríklad dňa 24. júna, kedy sa sonda Psyche nachádzala vo vzdialenosti približne 390-miliónov kilometrov. Vtedy dosahovala rýchlosť downlinku približne 6,25 Mb/s, pričom maximom bola rýchlosť 8,3 Mb/s. Hoci toto nie sú ktovieako vysoké hodnoty, stále sú 100-násobne vyššie ako komunikácia prostredníctvom rádiových vĺn.
Tím zodpovedný za projekt deklaruje, že sa mu v rámci prvej demonštračnej fázy podarilo stiahnuť takmer 11 terabitov dát.
Čo bude nasledovať?
V súčasnosti je sonda vypnutá, pričom k jej opätovnému zapnutiu by malo dôjsť 4. novembra. Ide o ďalší krok misie, ktorým sa má preukázať, že sonda dokáže fungovať najmenej po dobu jedného roku. Po zapnutí sondy tím aktivuje laserový vysielač a vykoná krátku kontrolu, ktorou sa zistí, či funguje.
Obecným plánom je, aby sonda dokázala zotrvať na obežnej dráhe vnútornej časti slnečnej sústavy ešte niekoľko rokov. V roku 2029 má dôjsť k stretu sondy s rovnomenným asteroidom, ktorý by následne mala začať obiehať, a to najneskôr do roku 2031.