Nie všetky firmy, ktoré spolupracujú, majú medzi sebou dobré vzťahy. To asi nie je žiadne tajomstvo. Zvyčajne sa však dajú nezhody vyriešiť mimo súdnej siete. Žiaľ, to nie je prípad sporu medzi spoločnosťou Huawei a renomovaným výrobcom čipov MediaTek. Ten sa totiž údajne bude riešiť súdnou cestou, informuje server Gizmochina.
Očakáva sa, že spor medzi dvojicou známych firiem vyvrcholí do 25. októbra, nie však skôr, než skončí čínske sviatočné obdobie známe ako „zlatý týždeň“ (Golden Week).
Konflikt medzi Huawei a MediaTekom sa priebežne stupňuje už od júla tohto roku. Podľa niektorých informácií má byť dôvodom rozpor v tom, ako sa na základe patentov poskytujú licencie na sieťové technológie, presnejšie 4G, LTE a 5G konektivitu.
Samozrejme, problém siaha oveľa hlbšie. Dá sa povedať, že Huawei a MediaTek sa žalobami doslova obhadzujú. Rozdiel je v tom, že zatiaľ čo Huawei podáva žaloby na čínskom súde, výrobca čipov ich podáva na súde v Spojenom kráľovstve. Žiaľ, špecifické detaily žalôb nám nateraz nie sú známe. No ako bolo spomenuté vyššie, spor by mal vyvrcholiť pred 25. októbrom.
Huawei ako patentové impérium
Dostupné informácie naznačujú, že konflikt firiem spočíva v licencovaní sieťových riešení. Ak náhodou neviete, Huawei má pomerne bohaté portfólio patentových registrácií týkajúcich sa bezdrôtovej komunikácie. Celkovo má vlastniť až pätinu (20 percent) všetkých patentov spätých s 5G konektivitou.
Huawei umožňuje využívanie patentovaných technológií výrobcom tzv. pripojených zariadení, vrátane výrobcov smartfónov. Svoje riešenia im však nedáva zadarmo, klienti za ne musia zaplatiť.
Teraz však chce tento systém zmeniť. Namiesto toho, aby účtoval patentové poplatky výrobcom zariadení, ich chce účtovať dodávateľom kľúčových komponentov, čo je oblasť, v ktorej sa činí aj MediaTek. Konkrétne výrobcom smartfónov dodáva čipy Dimensity či Helio.
MediaTek s tým má veľký problém. Príde mu totiž, že ceny, ktoré si Huawei pýta za svoje technológie, sú neprimerane vysoké. To znamená, že ich odmieta platiť. A práve to má byť ten hlavný problém, ktorý vraj do konca tohto mesiaca vyústi do súdneho sporu.
Veľká zmena na obzore?
Treba však poznamenať, že ak napokon Huawei uspeje, čiže ak dostane povolenie pýtať si patentové poplatky od dodávateľov komponentov, môže to hlboko pretransformovať fungovanie licencií v technologickom svete.
Poprední výrobcovia smartfónov, ako napríklad Apple, Samsung, Xiaomi, Oppo či Vivo, by v budúcnosti mohli čeliť oveľa miernejším nákladom na licencovanie, keďže väčšia záťaž by v tomto smere ležala na pleciach ich dodávateľov. Medzi nimi pritom nie je len MediaTek, ale napríklad aj Qualcomm.
Od toho si však netreba hneď sľubovať lacnejšie smartfóny. Keď totiž dodávateľom stúpnu náklady, zvyčajne ich pretavia do vyšších cien poskytovaných komponentov. V podstate by teda došlo len k zmene systému, ktorý by konečný spotrebiteľ, čiže používateľ, zrejme nijak výrazne nepocítil.