Slovenskí motoristi by sa mali pripraviť na zvýšenie cien pohonných hmôt. Trhové ceny ropy dosiahli najvyššie úrovne od konca letných prázdnin, čo naznačuje, že ceny benzínu a nafty na čerpacích staniciach budú v najbližšom období rásť.
Očakáva sa, že cena benzínu sa bude pohybovať mierne nad 1,50 eura za liter, zatiaľ čo cena nafty môže prekročiť 1,45 eura za liter. Vývoj na európskom trhu ovplyvňuje nielen rast cien ropy, ale aj slabý ekonomický výhľad, ktorý obmedzuje dopyt po palivách.
Domáce ceny palív zatiaľ zostávajú stabilné vďaka využívaniu zásob ropy nakúpených za nižšie ceny. Experti však predpokladajú, že tento stav nebude trvať dlho a ceny začnú postupne stúpať.
Zdražovanie aj v okolitých krajinách
Trend rastúcich cien palív je viditeľný aj u našich susedov. Aj po zdražení bude možné natankovať najlacnejší benzín v Česku a Poľsku, kde sa cena pohybuje nad 1,40 eura za liter. V Rakúsku sa benzín predáva už za viac ako 1,50 eura, podobne ako v Maďarsku, Chorvátsku a Slovinsku.
Nafta zostáva v stredoeurópskom regióne najlacnejšia v Českej republike, no jej cena už prekračuje 1,35 eura za liter a v Poľsku stúpa nad 1,40 eura. V Rakúsku sa nafta predáva nad 1,50 eura, čo bude čoskoro realitou aj v Maďarsku a Slovinsku.
Aktuálne ceny na Slovensku
Priemerné ceny benzínu na slovenských čerpacích staniciach v 40. týždni tohto roka zostali takmer bez zmien. Natural 95 sa predával za približne 1,477 eura za liter, 98-oktánový benzín za 1,688 eura. Motorovú naftu bolo možné zakúpiť v priemere za 1,402 eura za liter.
V porovnaní s okolitými krajinami je benzín na Slovensku drahší ako v ostatných štátoch strednej Európy, s výnimkou Rakúska, kde je cena o 2 centy vyššia. Nafta je u nás lacnejšia ako v Maďarsku a Rakúsku, kde si za ňu priplatíte približne 10 centov. V Česku a Poľsku je nafta o niekoľko centov lacnejšia než na Slovensku.
Ceny benzínu sú u nás v priemere o 14 centov nižšie ako európsky priemer a o 20 centov nižšie ako v krajinách eurozóny. Nafta je lacnejšia o 11 centov v porovnaní s priemerom EÚ a o 14 centov lacnejšia ako v eurozóne.
Čo ovplyvňuje cenu ropy?
Minulý týždeň ropa zaznamenala približne jednopercentný nárast a dosiahla najvyššie hodnoty od konca augusta. Európska referenčná ropa Brent ukončila týždeň okolo 79 dolárov za barel, miestami prekračujúc hranicu 80 dolárov. Americká WTI atakovala úroveň 78 dolárov, aby v piatok večer uzavrela mierne nad 75 dolármi.
Hlavným dôvodom rastu cien ropy je napätie na Blízkom východe medzi Iránom a Izraelom. Trhy sú nervózne z možného izraelského útoku na Irán, ktorý by mohol zasiahnuť ropnú infraštruktúru. To by viedlo k obmedzeniu dodávok iránskej ropy na svetové trhy a mohlo by spôsobiť ponukový šok.
Napriek týmto obavám veľká panika na trhu zatiaľ nenastala, keďže Spojené štáty sa snažia zabrániť eskalácii konfliktu. Americká vláda vyvíja tlak na izraelských predstaviteľov, aby upustili od útoku alebo aspoň minimalizovali jeho dopad na ropný sektor. Cieľom je predísť prudkému rastu cien ropy a palív pred blížiacimi sa prezidentskými voľbami v USA.
Ďalším faktorom podporujúcim rast cien ropy je zlepšenie výhľadu americkej ekonomiky. Pozitívne makroekonomické údaje a očakávané stimuly v Číne prispievajú k zvýšeniu dopytu po rope.
Analytici predpokladajú, že ceny ropy budú v najbližšom období reagovať predovšetkým na geopolitické udalosti. Kľúčové budú kroky Izraela a prípadná reakcia Iránu. V cenách je už započítané určité riziko, no skutočné udalosti môžu ceny posunúť ešte vyššie. V prípade deeskalácie napätia môžu ceny ropy klesať vďaka dostatočnému zásobovaniu trhu.