Smartfóny z radu Galaxy S, ktorý Samsung produkuje a vydáva na ročnej báze, nás vždy dokážu ohúriť pokročilými inováciami. Vylepšenia prichádzajú ako zo strany hardvéru, tak aj zo strany softvéru. Konkrétne tento rok gigant kládol väčší dôraz na softvérové inovácie. No ako to bude budúci rok? Podľa čerstvých informácií, na ktoré poukázal denník BusinessKorea, sa pri sérii Galaxy S25 dočkáme minimálne jednej zásadnej hardvérovej zmeny.
Zaujímavosťou je, že ide o zmenu, ktorá tu už kedysi bola, no len na krátky čas. Reč je o procesore, ktorého úlohu dlhodobo plnia modely Exynos z vlastnej produkcie Samsungu. V poslednom období však do svojho mixu začlenil aj čipy konkurenčnej spoločnosti Qualcomm. Súčasnú sériu, teda Galaxy S24, poháňajú obidva procesory. Dva nižšie modely, resp. Galaxy S24 a Galaxy S24+, sú vybavené Exynosom, zatiaľ čo najprémiovejší Galaxy S24 Ultra poháňa Snapdragon.
Iné to bolo minulý rok, kedy Samsung všetky smartfóny z radu Galaxy S23 vybavil procesorom Snapdragon 8 Gen 2, ktorý bol navyše špeciálne optimalizovaný pre tieto modely. Dlho sa špekulovalo o tom, či pôjde o dlhodobú stratégiu, teda či procesory Exynos čaká definitívny koniec, alebo si len dávajú krátku pauzu. Napokon sa ukázalo, že Samsung to s vlastnými čipmi neplánuje vzdať.
Čipom sa nedarí, Samsung môže zmeniť stratégiu
Alebo áno? Divízia Samsung Foundry má aktuálne čeliť viacerým prekážkam, ktoré sú späté s priebežnými stratami a strategickou neistotou. Ešte v júni pritom spoločnosť publikovala správu s názvom Zmena geopolitickej paradigmy a priemysel, v ktorej navrhla oddelenie zlievarenskej divízie (Samsung Foundry) a jeho registráciu na území Spojených štátov.
V druhej polovici tohto roka Samsung zintenzívnil zameranie na svoj 3-nanometrový (nm) výrobný proces typu Gate-All-Around (GAA), konkrétne jeho druhej generácie. Natrafil však na vážny problém. Zákazníci oň nejavili dostatočný záujem, čo viedlo k nestabilným výnosom. To malo Samsung výrazne demotivovať v jeho snahe stať sa adekvátnym konkurentom pre taiwanského výrobcu čipov TSMC.
Pre porovnanie, spoločnosť TSMC si v druhom kvartáli (štvrťroku) tohto roku pripisovala na trhu s čipmi podiel až 62,3 percenta, zatiaľ čo Samsung sa dokázal vyšplhať len na 11,5-percentný podiel.
O blížiacej sa zmene svedčí aj to, že juhokórejský gigant plánuje ešte tento mesiac, presnejšie 24. októbra, zorganizovať online stretnutie, na ktorom sa bude pojednávať o jeho pozícii v čipovom priemysle. Taktiež sa očakáva, že v priebehu tohto mesiaca oznámi svoje finančné výsledky za tretí kvartál. Odborníci predpokladajú, že strata divízie tzv. nepamäťových zariadení, pod ktorú spadajú aj čipy, dosiahne výšku až 500-miliárd wonov, čo v prepočte vychádza na približne 338-miliónov eur.
Poniektoré teórie podnikateľskej komunity tvrdia, že fámy o kríze čipovej divízie Samsungu sa potvrdia na konci tohto mesiaca, kedy by mali vyplávať na povrch konkrétne ukazovatele.
Veľká zmena na obzore
Spoločnosť má taktiež sužovať nízka výťažnosť pripravovaného čipu Exynos 2500, ktorý by mal z chronologického hľadiska poháňať nadchádzajúcu sériu vlajkových lodí Galaxy S, čiže modely Galaxy S25. Je ale vraj možné, že Samsung napokon použitie tohto čipu prehodnotí, a teda je tu šanca, že vlajkové lode bude poháňať nový Snapdragon, menovite Snapdragon 8 Gen 4. A aby toho nebolo málo, giganta majú trápiť aj výrazné oneskorenia v rámci vývoja 2-nanometrového výrobného procesu.
Nateraz to vyzerá tak, že Samsung v oblasti čipov nemá veľa možností. Viaceré popredné firmy, ako sú Nvidia alebo Apple, už oznámili spolupráce s TSMC, takže potenciálnych klientov postupne ubúda.
Stále je však priskoro na akékoľvek finálne závery. Múdrejší budeme po tom, čo sa uskutoční zmienené online stretnutie, a po tom, čo Samsung zverejní svoje posledné finančné výsledky.